Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Porady - gdzie najlepiej na pierwszy raz? Połonina Borżawa?

  1. #1

    Question Porady - gdzie najlepiej na pierwszy raz? Połonina Borżawa?

    Czołem.
    Miło mi gościć na tym forum, na którym znajduje się tyle bezcennej wiedzy.

    Chciałem zapytać doświadczonych piechurów zorientowanych na wschodni kierunek - gdzie najlepiej uderzyć na pierwszy raz?

    Poniżej podaję kilka szczegółów:

    Czas operacyjny: 1 tydzień.
    Sposoby poruszania się: marszrutki, elektriczki.
    Noclegi: namiot, turbazy, 'po ludziach'.

    Byliśmy na Ukrainie (na jej nizinnej części) już wielokrotnie i posiadamy doświadczenie w podróżowaniu po tym kraju.
    Górskie doświadczenie raczej średnie nabyte głównie w polskich Bieszczadach.

    Myślałem o Połoninie Borżawie i przyległościach - co jeszcze warto zwiedzić/zdobyć w okolicy? Może Pikuj? Niekoniecznie myślę też tu o typowo o górskich atrakcjach, np. park Zaczarowany Kraj lub przejażdżka do Użhorodu też wchodzą w grę.
    Niestety nie wiem czy czas, którym dysponujemy nie jest zbyt krótki lub też zbyt długi (nie mam pojęcia czy tą połoninę przechodzi się w jeden dzień czy trzeba ją brać na kilka razy?).
    A może doradzicie nam zupełnie inny kierunek? Np. do parku huculskiego lub w rejony czarnohorskie?


    Z góry dziękuję. Mam nadzieję, że rady doświadczonych osób pozwolą mi ułożyć najbardziej optymalny do posiadanego czasu plan podróży.
    Najlepsze pozdrowienia z Pomorza.
    Mnietlarz

  2. #2
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Porady - gdzie najlepiej na pierwszy raz? Połonina Borżawa?

    Hej ! witamy na forumie.
    Zadałeś tak ogólnikowe pytanie , że możesz otrzymać tylko ogólnikową odpowiedź.
    Karpaty ukraińskie są dość rozległe i dają wiele satysfakcji przy zdobywaniu kolejnych partii. Sam sobie musisz najpierw zadać pytanie : co chciałbym ? (lub raczej co chcielibyśmy ? - bo pisałeś o liczbie mnogiej, a nie wiadomo jak licznej ?)
    Trzy odpowiedzi
    1. jeśli szukasz analogii do polskiej części Bieszczadów to patrz na połoninę Pikuja (i okolice)
    2. jeśli chcesz się zmierzyć z wyzwaniem wysiłkowym (coś dla twardzieli) to patrz na Gorgany
    3. jeśli chcesz poznać najsławniejsze i najwyższe partie tych gór (zarazem najbardziej zatłoczone) - patrz na Czarnohorę

  3. #3

    Domyślnie Odp: Porady - gdzie najlepiej na pierwszy raz? Połonina Borżawa?

    Senor Enrico, serdecznie dziękuję za odpowiedź.
    Proszę o wybaczenie, już uzupełniam stan osobowy: jesteśmy parą studentów. Niestety zbyt ambitne trasy póki co odpadają, z uwagi na moją słabszą połowę. O dzikich Gorganach wiele słyszałem i na pewno rozważę je kiedyś.

    Mam świadomość, że pytanie jest szerokie.
    Więc Pikuj + połonina Borżawa zdałoby egzamin na pierwsze szlify?

    Dzięki

  4. #4
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Porady - gdzie najlepiej na pierwszy raz? Połonina Borżawa?

    Jeśli wybrany został wybrany obszar działania nie pozostaje nic innego jak nabyć odpowiednie mapy i rozważyć różne warianty wędrówki, a tych jest co najmniej kilkadziesiąt.
    Spróbujmy popatrzeć na jeden z nich.
    Niech zgadnę ? ... będziecie poruszać od strony Lwowa ? to może pociągiem do Wołowca ?
    To miasteczko u stóp Borżawy jest sporą bazą noclegową i punktem rozprowadzającym. Dalej można wybrać np Filipec gdzie znajdziemy jeden z ładniejszych wodospadów w Karpatach , gdzie również możesz wsadzić "swoją słabszą połowę" na wyciąg krzesełkowy i śmignąć na górę, a potem założyć plecaki i ruszyć na wschód, albo zachód grzbietem połoniny pokrytej morzem borowin.
    Jak się znudzi to w każdej chwili można zejść do wioski i przetransportować się do podnóża Pikuja i ciągnąć wędrówkę.
    Trzeba pamiętać , że nie zaplanujemy wszystkiego z detalami bo jesteśmy w górach, tu pogoda ma wiele do powiedzenia, zamiast więc ciągnąć coś na siłę lepiej usiąść i popatrzeć na horyzont pomalowany innymi górkami.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Borżawa od południa wzięta
    Przez Wojtek Pysz w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 29-11-2014, 22:01
  2. "Pierwszy raz w BIESZCZDACH" - porady?!
    Przez Munir w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 24-08-2011, 00:42
  3. [Wetlina] Gdzie najlepiej przenocować...
    Przez Michalek1021 w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 31-03-2005, 22:12
  4. Gdzie najlepiej pojechać?
    Przez wojtek19 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 26-06-2004, 14:34
  5. [Sękowiec] Pierwszy raz w Bieszczadach - gdzie na wakacje
    Przez Anonymous w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-05-2002, 20:59

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •