Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Chatka w Ożennej wciąż otwarta

  1. #1
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Chatka w Ożennej wciąż otwarta

    Spojrzałem w kalendarz i wyszło że to właśnie dzisiaj mija dokładnie dwa lata od otwarcia Chatki pod Gruszą w Ożennej
    Powstała z inicjatywy rzeszowskiego SKPB jako przedłużenie dawnej formy wędrowania po górach, dla wędrowców którzy na plecach niosą cały dobytek a czasem potrzebują schronić się przed kaprysami pogody.
    Wnętrze małe ale całkiem przytulne
    ...
    chatka.oz.jpg
    .
    We wnętrzu jest ława i dwie ławki , które po odsunięciu dają możliwość spania dla kilku osób w klasie "gleby"
    Brak ogrzewania pomieszczenia stawia je w kategorii "dla twardzieli"
    Było trzech którzy podjęli się tego ( przypomnę 14 listopada)
    ..
    chatka.g.jpg
    ...
    i co ..?
    No cóż , upałów nie było , temperatura jednak na plusie wychyliła się zaledwie kilka kresek
    Ale , jak mówią klasycy, najgorszy jest wiatr, który zawiewał przez szczeliny pomiędzy ścianami a dachem.
    Teraz te szczeliny są już zabite dechami , więc już tak nie hula ten obieżyświat.
    ....
    Dokonałem w ostatnich dniach inspekcji chatki, zatrzymując się na chwilę i zdziwiłem się że chatka jest zamknięta ,
    tzn nie można otworzyć drzwi.
    Dopiero po zastosowaniu siły F , udało się wejść do środka.
    Natura spowodowała , że drzwi (drewniane) nabrały wilgoci i rozszerzyły swoje wymiary poza obrys ościeżnicy
    więc jak już się wcisną to nie chcą wyjść.
    Pragnę poinformować wędrowców beskidzkich że Chatka w Ożennej wciąż jest otwarta , choć czasami robi wrażenie zamkniętej.
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 14-11-2022 o 20:59

  2. #2
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Chatka w Ożennej wciąż otwarta

    Chatka (bardziej: wiata z drzwiami) ma jedną poważna zaletę: że jest.

    Ma natomiast kilka wad. Nie można zapalić ognia ani wewnątrz ani na zewnątrz. Teren dokoła jest mocno zanieczyszczony przez bydło. Wokół wiaty jest tak niewiele terenu przychatkowego, że zmieści się tam akurat trzech wędrowców, jak się upchają mocno, to sześciu Dalej jest ogrodzenie i pastwisko. Jeśli ktoś zbyt energicznie zejdzie ze schodków, to się może na ogrodzeniu zawiesić. Tuż obok stoją ogromne tablice, żeby przybysz nie zapomniał, że znajduje się na terenach cywilizowanych. Przechodząca tuż obok drogą co chwile jeździ coś wielkiego, warczącego i śmierdzącego.

    Organizatorzy i wykonawcy na pewno włożyli ogrom starań, pracy i funduszy, żeby taki obiekt powstał. Zastanawiam się, czy nie można było włożyć jeszcze trochę twórczej myśli i znaleźć na budowę lepszą lokalizację?



    To napisałem ja, stary maruda Wojtek

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Chatka w Ożennej wciąż otwarta

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    To napisałem ja, stary maruda Wojtek
    Rzeczywiście marudnie
    Będąc tam ostatnio widziałem zdaje się miejsce na ognisko - od chatki w kierunku drogi, zdaje się, że nawet kije do kiełbas stały oparte o ogrodzenie a i siedzisko na zdjęciu widać. Z przejściem przez "pola minowe" częściowo się zgodzę, choć da się (na przednówku zimy) dojść do chatki nie korzystając z dróg uczęszczanych przez krowy. Zresztą, cóż to za problem placki ominąć. Kiedyś, na przeciwnym zboczu, miałem większy problem - by dojść do 3-ki musiałem przejść łąkę mocno zrytą racicami, w każdym zagłębieniu stała gnojowica
    Tablice pokazują, że te tereny były cywilizowane, teraz to tylko jej namiastka. Mnie tam nic warcząco-smrodzącego nie najechało, może miałem szczęście?
    Za to szlak koło nie wiodący, bodajże na szaniec konfederacki i dalej wzdłuż granicy - mistrzostwo świata Szedłem granicznym i ciągle równolegle go widziałem - w odległości 30-40m
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  4. #4
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Chatka w Ożennej wciąż otwarta

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Chatka (bardziej: wiata z drzwiami) ma jedną poważna zaletę: że jest.

    Ma natomiast kilka wad. Nie można zapalić ognia ani wewnątrz ani na zewnątrz. Teren dokoła jest mocno zanieczyszczony przez bydło
    (...)

    To napisałem ja, stary maruda Wojtek
    A co to ? że już nie można sobie pomarudzić ?
    Pewnie że można .
    W ramach marudzenia można dodać , że nie tylko bydło się rusza ale i ruch samochodowy jest tu duży
    ...
    chao.21a.jpg
    ....
    a w dodatku wieczorem zanieczyszczane jest środowisko jakimiś ogniami , co wpływa na zwiększenie CO2 i ocieplenie klimatu
    ...
    chao.21w.jpg

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    (...)
    Będąc tam ostatnio widziałem zdaje się miejsce na ognisko - od chatki w kierunku drogi, zdaje się, że nawet kije do kiełbas stały oparte o ogrodzenie a i siedzisko na zdjęciu widać. Z przejściem przez "pola minowe" częściowo się zgodzę, choć da się (na przednówku zimy) dojść do chatki nie korzystając z dróg uczęszczanych przez krowy. (...)
    W tym miejscu też trzeba się zgodzić z kolegą, że nie jest łatwo przejść czystym butem przez drogę przerobioną przez krowy.
    Przydałby się jakiś chodnik, albo choćby schodki typu "na Tarnicę".
    No bo jak to w cywilizowanym świecie uprawiać turystykę w błocie ?
    .
    Natomiast z jednym się nie zgodzę : z nazwaniem chatki wiatką.
    Dla mnie wiata (lub mała wiatka) to daszek na słupkach , (patrz -> budowle bieszczadzkiego Parku) która nie chroni przed niczym .
    Określenie "chatki" odnosi się do budowli zamkniętej , chroniącej turystów przed zacinającym deszczem, gwiżdżącym wiatrem (lub śniegiem)
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 16-11-2022 o 22:02

  5. #5
    Botak Roku 2018

    Na forum od
    01.2009
    Postów
    547

    Domyślnie Odp: Chatka w Ożennej wciąż otwarta

    A ja się cieszę że od 2 lat w chatce/wiacie/schronie ostał się karton/karimata/namiot/parasol przyniesiony przez Ciepłego na pierwszy nocleg. Dawałem mu miesiąc - a tu nikt nie spalił przez 2 lata i zawsze mogę sobie na nim się przespać !
    I jeszcze się cieszę że ilekroć tam pojadę nie ma celowych zniszczeń i śmieci, co mnie utwierdza w przekonaniu że warto było coś tam kiedyś społecznie podziałać. Tylko Henia buta pod kwiatki ktoś zajumpał ! Pozdrawiam wszystkich bywalców chatki.
    Ostatnio edytowane przez jojo ; 17-11-2022 o 00:44

  6. #6
    Botak Roku 2018

    Na forum od
    01.2009
    Postów
    547

    Domyślnie Odp: Chatka w Ożennej wciąż otwarta

    A z tym szlakiem żółtym to nie nasza robota. Długi ma rację w 100% - ktoś trochę popłynął, albo bardzo lubi paprać po drzewach, albo miał niezłą stawkę od kilometra .....Zobaczymy za parę lat - czy będzie systematycznie uzupełniał braki i odnawiał , czy to była jednorazowa "akcja" bo "była kasa" i zostaną po latach pojedyncze nieskasowane znaki. Takich w BN i Bieszczadach już niestety trochę jest .....

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Polej
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Międzychód
    Postów
    1,152

    Domyślnie Odp: Chatka w Ożennej wciąż otwarta

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Natomiast z jednym się nie zgodzę : z nazwaniem chatki wiatką.
    Jednak pomysłodawcy i autorzy budowli nazwali ją wiatą, ale jak widać na zdjęciach zamieszczonych w poniższym linku, była wtedy bez ściany frontowej i drzwi.
    http://www.skpb.rzeszow.pl/o-nas/pro...t-ozenna-2020/
    Pozdrawiam
    Przemek

  8. #8
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Chatka w Ożennej wciąż otwarta

    Cytat Zamieszczone przez Polej Zobacz posta
    Jednak pomysłodawcy i autorzy budowli nazwali ją wiatą, ale jak widać na zdjęciach zamieszczonych w poniższym linku, była wtedy bez ściany frontowej i drzwi.
    http://www.skpb.rzeszow.pl/o-nas/pro...t-ozenna-2020/
    ..
    W podanym przez Ciebie linku można wyczytać
    Projekt będący również zadaniem publicznym został dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego.
    Co to oznacza ?
    Otóż oznacza to że chatka powstała zgodnie z prawem , na terenach chronionych i musiała spełnić wszystkie warunki narzucone przepisami.
    Przykładowo :uczony ptakolog musiał wydać decyzję czy nie zagraża migracji ptaków.
    Gestor wykładający kasę zażyczył sobie aby tablicami ozdobić miejsce, (co niezbyt Wojtkowi przypadło do gustu , wcale się nie dziwię)
    Tuż obok stoją ogromne tablice, żeby przybysz nie zapomniał, że znajduje się na terenach cywilizowanych.
    Wcale się nie dziwię.
    Gdyby jednak miałbym wybierać mniejsze zło :
    - wybudować chatkę za własną kasę bez tablic ...lub
    - wybudować za pieniądze sponsora z tablicami
    ja nie miałbym żadnych dylematów.
    ....
    A teraz przenieśmy się myślami w pobliskie Bieszczady i zadajmy pytanie :
    .. ile tego typu obiektów powstało tam w ostatnich 30 latach ?
    Przychodzi mi tylko jeden - chatka na bazie w Rabem , sponsorowana kasą Lasów Państwowych
    a ile ubyło w tym czasie ? .... Obnoga, Dydiówka , Negrylów ... (proszę uzupełnić)
    Do głowy przychodzi też pytanie , a gdzie jest społeczna organizacja turystyczna ukryta pod nazwą PTTK ????
    Jak czytam ile obiektów powstało dzięki nim w zamierzchłych czasach , to trudno uwierzyć.
    ...
    to pisałem ja , stary pierdoła Henek

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Chatka w Ożennej wciąż otwarta

    Cieszyć się trzeba że taki obiekt w ogóle powstał w przeciwieństwie do mnóstwa wiat, które tak naprawdę chronią przed prażącym słońcem w lecie, bo nawet i przed deszczem dobrze nie ochronią.
    Jak jest z dostępnością drewna na ognisko? bo według mapy to wydaje się kawałek od zwartego lasu. Pytam, bo nie byłem, na drugi rok zapewne się wybiorę.

  10. #10
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Chatka w Ożennej wciąż otwarta

    Cytat Zamieszczone przez krzychuprorok Zobacz posta
    Jak jest z dostępnością drewna na ognisko?
    Na lewym słupku lewej planszy przymocowany jest "Regulamin korzystania z wiaty", którego piąty punkt brzmi: "Zakazane jest palenie ognisk. Nie jest to pole biwakowe". Nie ma natomiast wskazówek, skąd brać drewno

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Mnie tam nic warcząco-smrodzącego nie najechało, może miałem szczęście?
    A ja nie miałem szczęścia, bo co rusz coś mnie "najeżdżało". A to transport siana w dół, a to transport obornika w górę lub transport drewna (też w dół). I zawsze koniem ciągnącym był wielki traktor na ogromnych kołach. Teraz chyba tylko takie produkują.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Niewybuchy w górach wciąż groźne
    Przez Leuthen w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-09-2021, 13:42
  2. Linia kolejowa Zagórz-Krościenko otwarta! Dla drezyn ;-)
    Przez bartolomeo w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30-07-2015, 07:50
  3. W UG jest aktualnie jakaś knajpa otwarta?
    Przez robines w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-04-2011, 10:44
  4. Chatka Puchatka
    Przez Baldhead w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 11-03-2006, 22:33

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •