Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Granat na szlaku!

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Granat na szlaku!

    "Granat na bieszczadzkim szlaku. Na niebezpieczne znalezisko natrafił wędkarz w dolinie Sanu w pobliżu Zatwarnicy. Niewypał znajdował się na ścieżce prowadzącej prosto nad rzeki przy szlaku turystycznym prowadzącym z Zatwarnicy na Krywe. Granat F1 zabezpieczyli policjanci z Ustrzyk Dolnych do czasu przyjazdu saperów z 21 Batalionu Dowodzenia z Rzeszowa. Niewybuch zostanie zdetonowany na wojskowym poligonie.
    Policjanci przypominają, że w przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewypał należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się znajduje, dobrze jest oznakować i zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci."

    http://www.radio.rzeszow.pl/informac...zadzkim-szlaku

  2. #2

    Domyślnie Odp: Granat na szlaku!

    Ciekawe skąd nagle tam wziął się ten granat

  3. #3

    Domyślnie Odp: Granat na szlaku!

    Gdzieś zasłyszane. ,,Po wyjęciu zawleczki, granat przestaje być twoim przyjacielem,,

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Granat na szlaku!

    Znajomy mojego znajomego mówi, że w lasach Wysokiego Działu takie pamiątki pozostawiają jacyś poszukiwacze skarbów. Mówią też (choć czasem lepiej ugryżć się w język), że ziemia skrywa jeszcze dużo ciekawych i mniej ciekawych rzeczy:

    P1050181.jpg to zdjęcie znajomy zrobił w zeszłym roku.

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: Granat na szlaku!

    Cytat Zamieszczone przez partyzant Zobacz posta
    Znajomy mojego znajomego mówi, że w lasach Wysokiego Działu takie pamiątki pozostawiają jacyś poszukiwacze skarbów. Mówią też (choć czasem lepiej ugryżć się w język), że ziemia skrywa jeszcze dużo ciekawych i mniej ciekawych rzeczy:

    P1050181.jpg to zdjęcie znajomy zrobił w zeszłym roku.
    Wysoki Dział to jedno wielkie pole bitwy z okresu I wojny światowej (1914-1915). Znaleziony granat, opisany w informacji na początku, ewidentnie pierwszowojenny nie jest. Bieszczady także podczas II w.św. były polem walki. O pewnym wycinku tych walk (głównie grzbiet graniczny w rejonie Płasza-Okrąglik) pisałem kilka lat temu w "Magurach". Z relacji poszukiwaczy (zarówno spotykanych osobiście, jak i z wirtualnych kontaktów z nimi) wiem, że rozmaitego żelastwa zalega w bieszczadzkiej ziemi wiele. Oczywiście tylko niezbyt normalni kolekcjonują niewypały, ale ich pozostawianie (a zdaje się tak było z tym granatem F-1) jest co najmniej nieodpowiedzialne...

  6. #6

    Domyślnie Odp: Granat na szlaku!

    Parę lat temu podczas spaceru przy brzegu obok potoku w Bystrem /ośrodek dawnego Zelmeru/ natchnęliśmy się na cały arsenał chyba pocisków artyleryjskich .Były już zaznaczone jakąś taśmą lecz bez żadnego nadzoru. Brać do woli.Ciekawi mnie los tych niewybuchów.Zdążyłem im zrobić tylko zdjęcie i dalej w drogę

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Krytyk Ludowy
    Na forum od
    08.2013
    Rodem z
    Południowe rubieże naszego nieszczęśliwego kraju - Kraków
    Postów
    96

    Domyślnie Odp: Granat na szlaku!

    Cytat Zamieszczone przez Facio Zobacz posta
    Parę lat temu podczas spaceru przy brzegu obok potoku w Bystrem /ośrodek dawnego Zelmeru/ natchnęliśmy się na cały arsenał chyba pocisków artyleryjskich .Były już zaznaczone jakąś taśmą lecz bez żadnego nadzoru. Brać do woli.Ciekawi mnie los tych niewybuchów.Zdążyłem im zrobić tylko zdjęcie i dalej w drogę
    Gdyby sapeprzy chcieli przyjeźdzać do każdego jednego śmiecia na tym terenie toby ich żywcem szlag jasny trafił. A MON-owi zabrakło pieniędzy na paliwo dla całej naszej resztówkowej niezwyciężonej i groźnej armii na dwa lata wprzód.
    I raczej bym ich nie wzywał, chyba, że to poważna bomba lotnicza. W każdym innym wypadku "Weź pan to zakop głębiej i nie zawracaj głowy dziadostwem".

    To nad potokiem to chyba z grubsza wiem co, ba; nawet wiem gdzie i zapewniam, że jedyne co z tym można zrobić to po prostu albo wrzucić do bagna, albo do w/w potoku.

    Jaki nadzór...? O czym my mówimy? Nadzór? W tych chaszczach? I ktoby to miał niby "nadzorować"? Rewirowy z Baligrodu? Proszę bardzo, kto chętny - może zaciągnąć wartę honorową... powodzenia.

    Na temat ilości wszystkiego zalegającego w ziemi nie będę się taktownie wypowiadał.

    To na zdjęciu nieco wyżej to wygląda mi z daleka na tzw. populares - austriacką 8cm ze stalowym zapalnikiem... Powiem tak: trzebaby się mocno postarać, żeby doszło do nieszczęścia, ale oczywiście wszystko jest możliwe; zależy od stopnia zidiocenia znalazcy. Ja osobiście wolę puste "szklanki"...
    Ostatnio edytowane przez Krytyk Ludowy ; 09-10-2016 o 07:55

  8. #8

    Domyślnie Odp: Granat na szlaku!

    Twoja narracja godna granatu zaczepnego........./chyba nie urażę/
    Proponujesz wrzucać pociski około 30 szt nie najmniejszego kalibru do potoku lub je zakopywać - to nawet nie jest śmieszne
    Ten arsenał był około 150 od osrodka w Bystrem - pełnia sezonu
    Dalej twierdzę że olanie tematu było nadto widoczne.
    Natomiast w prasie czy TV było cicho tak więc albo zakopali albo wrzucili do potoku.........

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Krytyk Ludowy
    Na forum od
    08.2013
    Rodem z
    Południowe rubieże naszego nieszczęśliwego kraju - Kraków
    Postów
    96

    Domyślnie Odp: Granat na szlaku!

    Cytat Zamieszczone przez Facio Zobacz posta
    Twoja narracja godna granatu zaczepnego........./chyba nie urażę/
    Proponujesz wrzucać pociski około 30 szt nie najmniejszego kalibru do potoku lub je zakopywać - to nawet nie jest śmieszne
    Ten arsenał był około 150 od osrodka w Bystrem - pełnia sezonu
    Dalej twierdzę że olanie tematu było nadto widoczne.
    Natomiast w prasie czy TV było cicho tak więc albo zakopali albo wrzucili do potoku.........
    Znaczy ktoś poszedł po rozum do głowy oceniwszy uprzednio to co widzi. Panie szanowny, ludzie domy w Baligrodzie budowali to skrzynki ( pierwszowojenne) tego wyciągali. Myślicie, że biegli po saperów?

    Gdyby to była butla z gazem bojowym, pruska, tak jak stosunkowo niedawno pod Bolimowem - to co innego.

    Nieważne.

    Granatów na ścieżkach nie zostawiajcie. Po co. Vide jakiś tam szlak w okolicach Beskidu Niskiego, w tym roku. Reklamówka z takimi. Pamiętacie? Po co pismacy mają mieć pożywkę.
    Ostatnio edytowane przez Krytyk Ludowy ; 09-10-2016 o 16:19

  10. #10
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Odp: Granat na szlaku!

    Głupio mi tak jakoś bo saperem w wojsku byłem.Więc tak- w czasach kiedy służyłem początek lat 90 oficerowie pracowali od 7 do 15 i to był koniec ich pracy.Podoficerowie tak samo.Wyjątek stanowili pełniący służbę oficera dyżurnego jednostki.Patrole rozminowania jeździły od poniedziałku do piątku w normalnych godzinach pracy a każdym takim patrolem musiał dowodzić oficer.To tyle o pracy saperów wtedy.
    Co do dylematów zgłaszać czy nie.Zgłaszać bezwzględnie i nie dotykać nie przenosić,nie palić w ognisku.Materiał wybuchowy po pewnym czasie zmienia swoje właściwości chemiczne i staje się niestabilny.Zapalniki rdzewieją i też są niebezpieczne.Naprawdę nie lekceważcie tego bo nie darmo nazywa się to zardzewiała śmierć

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Humor ze szlaku :)
    Przez Piotr w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 426
    Ostatni post / autor: 21-12-2021, 22:08
  2. Sylwester na szlaku
    Przez Xavier w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 99
    Ostatni post / autor: 08-01-2009, 13:47
  3. Do zobaczenia na szlaku...
    Przez lisisko w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-09-2004, 19:49
  4. Pies na szlaku?
    Przez Ralphi w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-07-2004, 19:16
  5. Senior na szlaku
    Przez neoslav w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-04-2003, 00:00

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •