Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Chyza lemkowska do przeniesienia?

  1. #1

    Domyślnie Chyza lemkowska do przeniesienia?

    Witam serdecznie wszytskich

    jest to moj pierwszy post, do ktorego chwile sie przymierzalem i wachalem. Ale do odwaznych swiat nalezy Mam na imie Mariusz i pisze (na razie w swojej glowie) calosc naszej historii i pomyslow, ktore chcemy poddac pod wasza krytyke Ale na razie wycinek historii.

    Chcemy kupic chyze lemkowska i przeniesc ja w okolice Zalewu. Znalezlismy oferte i wydaje sie idealna. Powierzchnia, wyglad, cena, wszystko to o czym marzylismy i co chcemy. Problem pojawil sie, gdy sprzedajacy nadmienil, ze jest ona zabytkiem. Troche poczytalem w internecie o zabytkach i bez konserwatora zabytkow nic nie ruszymy. Niby sprzedajacy zapewnia, ze konserwatorowi zalezy na tym, zeby chate przeniesc i tchnac w nia zycie, zamiast ma stac i sie marnowac jak wiele w tej okolicy (po niektorych juz slad dawno zaginal). Jednakze mamy watpliwosci, czy jest to dobry pomysl, zeby pakowac sie na dzien dobry w dodatkowe problemy pod tytulem papierologia urzednicza.

    Czy ktos z szanownych Forumowiczow przechodzil przez ten proces, przenosil chate (jakakolwiek), ktora byla zabytkiem? Wie czy temat jest czy nie jest do ruszenia i jak powazny on jest? Nasz plan jest 3 letni i nie chcemy utknac z piekna chata na cudzym polu na ktora sobie tylko mozmey popatrzec.

    Bede wdzieczny za wszelkie podpowiedzi. Jezeli cos nejasno napisalem (dochodzi polnoc) to prosze smialo pytac, napisze tyle ile wiem

    Pozdrawiam
    Mariusz

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2013
    Postów
    66

    Domyślnie Odp: Chyza lemkowska do przeniesienia?

    1- czy budynek jest wpisany do rejestru zabytków czy do gminnej ewidencji zabytków?
    2- prawie każda rozbiórka, a rozbiórka każdego budynku wpisanego do rejestru zabytków wymaga pozwolenia na rozbiórkę.
    3-odbudowanie tak pozyskanego budynku wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia z projektem.
    4- tok postepowania : wystapić do Starostwa Powiatowego ze zgłoszeniem zamiaru rozbiórki ( jak starostwo odmówi to poda przyczynę i od tego będzie zależało dalsze postępowanie

  3. #3

    Domyślnie Odp: Chyza lemkowska do przeniesienia?

    Cytat Zamieszczone przez janusz194 Zobacz posta
    1- czy budynek jest wpisany do rejestru zabytków czy do gminnej ewidencji zabytków?
    2- prawie każda rozbiórka, a rozbiórka każdego budynku wpisanego do rejestru zabytków wymaga pozwolenia na rozbiórkę.
    3-odbudowanie tak pozyskanego budynku wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia z projektem.
    4- tok postepowania : wystapić do Starostwa Powiatowego ze zgłoszeniem zamiaru rozbiórki ( jak starostwo odmówi to poda przyczynę i od tego będzie zależało dalsze postępowanie


    Witaj Janusz194

    Dzieki zanzainteresowanie tematem.

    W skrocie

    Ad1 - to ustalam. Sprzedajacy jest lekko tajemniczy i kazda informacje musze od niego wyciagac. Zaklada ze cena jest atrakcyjna wiec bierz Pan poki mozesz. Dam znac jak cos ustale

    Ogolnie, sprzedajacy odsyla nas do dyrektora wojewodzkiego urzedu ochrony zabytkow. Podobno dyrektor zna spraee i jest pozytywnie nastawiony. Cokolwiek to oznacza. Zakladajac ze konserwator nie bedzie robil problemow z przeniesieniem, to jest tez pytanie o to jak mozemy przerobic chate. Tak jak pisalem, interesuje nas stworzenia miejsca klimatycznego. Promowanie kultury lemkowskiej. Ale oczywistym jest, ze w oryginlnej oborze ludzi przyjmowac nie chcemy, przerobic obore na pokoje to juz sprawa wstawienia okien. I tu podejrzewam moga zaczac sie schody. Podobnie z poddaszem. Obecnie jest to nieuzytkowy struch pokryty blacha. Chcemy przerobic to na pokoje i polozyc slome lub gont. No i oczywiscie okna. Uprzedzajac pytanie, nie, nie plastikowe

    W kazdym razie postaram sie zadzwonic do dyrektora urzedu i zasiegnac wiedzy u zrodla. Bede informowal co ustalilem, bo z kazda godzina coraz bardziej jestem zdeterminowany, zeby sprawe zakonczyc pozytywnie i uratowac chyze.

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Chyza lemkowska do przeniesienia?

    Cytat Zamieszczone przez Powracajacy Zobacz posta

    W kazdym razie postaram sie zadzwonic do dyrektora urzedu i zasiegnac wiedzy u zrodla. Bede informowal co ustalilem, bo z kazda godzina coraz bardziej jestem zdeterminowany, zeby sprawe zakonczyc pozytywnie i uratowac chyze.
    Jak duży jest worek z pieniędzmi przeznaczony na tą inwestycje ? :)

    Wojewódzki konserwator zabytków powinien mieć odpowiedzi na Twoje pytania,ja bym próbował zapytać jeszcze w...skansenach
    (Sanok,Kolbuszowa,Nowy Sącz - tam jest wiele zabytkowych budynków poprzenoszonych z różnych miejsc.) Przemyśl to dokładnie,życzę dobrego wyboru :)

  5. #5

    Domyślnie Odp: Chyza lemkowska do przeniesienia?

    Cytat Zamieszczone przez Slav Zobacz posta
    Jak duży jest worek z pieniędzmi przeznaczony na tą inwestycje ? :)

    Wojewódzki konserwator zabytków powinien mieć odpowiedzi na Twoje pytania,ja bym próbował zapytać jeszcze w...skansenach
    (Sanok,Kolbuszowa,Nowy Sącz - tam jest wiele zabytkowych budynków poprzenoszonych z różnych miejsc.) Przemyśl to dokładnie,życzę dobrego wyboru :)
    Dzieki Slav. Z wyborem to bedzie droga przez meke

    Dowiedzialem sie ze chata podlega pod WKZ. Bede rozmawial z dyrektorem w najblizszy wtorek. Zobaczymy co powie.

    Worka z pieniedzmi nie ma rzecz w tym, ze chcemy postawic 2 chaty. W jednej mieszkac, druga wynajmowac (chyza). Pomysl ten narodzil sie kilka lat temu i dojrzewal przez dluzszy czas. Teraz czas na jego realizacje. Nasz budzet to 800-900k. Ziemia, i 2 domy. Wykonczeniowka wewnatrz domu bylaby na mojej glowie.

    Rozmawialem wstepnie z architektem ktory specjalizuje sie w projektach domow drewnianych i wg niego (wszak jest architektem i ma firme budowlana) lepiej budowac od podstaw. Problem tylko w tym ze nowy dom nie bedzie mial duszy. Z drugiej strony, zabytek na dzialce komplikuje mocno plany budowy drugiego domu. Co prawda mozna najpierw dostac zgode na niezabytkowy dom a pozniej niejako dostawic zabytek na dzialke. Ale troche przeraza nas koniecznosc wystepowania do konserwatora o zgode na zrobienie czegokolwiek na dzialce i z domem. No i koszty. Juz na dzien dobry architekt zaznaczyl ze z przenoszeniem zabytkow lacza sie bardziej szczegolowe wymagania formalne, ktore on musi przygotowac. A wiec i wyzsza cena. Wspomnial cos o 20k...

    A czy ktos z szanownych forumowiczow przenosil zabytek? Wie jakie sa procedury, problemy i (moze)zalety przenoszenia. Z rozmow z ludzmi, ktorzy przenosili niezabytkowe domy, wszyscy sobie chwalili. Glownie ze wzgledu na nizsze koszty. Ale bylo to lat temu 10 i jeszcze takiego szalenstwa z przenoszeniem nie bylo. Dzis sama chata lemkowska to koszt 10-20tys.

    Pozdrawiam

  6. #6
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: Chyza lemkowska do przeniesienia?

    Temat nie jest całkiem nowy. Zetknąłem się z nim kilka razy, ale że nie dotyczył moich zamiarów, nie drążyłem. Popytaj u tych co temat właśnie drążą lub już są po udręce urzędniczej.
    I tak od zachodu. W Łupkowie, za starym cmentarzem przy drodze leżą elementy rozebranej chaty. Będzie stawiana chyba po drugiej stronie potoku, gdzie już stoi namiastka domostwa z mieszkańcem. Krysia Rados pewnie ma jakieś bliższe namiary.
    Dalej, w rejonie dawnej wsi Zubeńko, ale bliżej schroniska Na końcu świata, stoi już od kilku lat przeniesiona chata z Beskidu Niskiego. I w centrum Starego Sioła restauracja Stare sioło: dwa budynki przeniesione przez właściciela. http://staresiolo.com/
    Państwo dość silne, by Ci wszystko dać jest dość silne, by Ci wszystko odebrać

  7. #7

    Domyślnie Odp: Chyza lemkowska do przeniesienia?

    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    Temat nie jest całkiem nowy. Zetknąłem się z nim kilka razy, ale że nie dotyczył moich zamiarów, nie drążyłem. Popytaj u tych co temat właśnie drążą lub już są po udręce urzędniczej.
    I tak od zachodu. W Łupkowie, za starym cmentarzem przy drodze leżą elementy rozebranej chaty. Będzie stawiana chyba po drugiej stronie potoku, gdzie już stoi namiastka domostwa z mieszkańcem. Krysia Rados pewnie ma jakieś bliższe namiary.
    Dalej, w rejonie dawnej wsi Zubeńko, ale bliżej schroniska Na końcu świata, stoi już od kilku lat przeniesiona chata z Beskidu Niskiego. I w centrum Starego Sioła restauracja Stare sioło: dwa budynki przeniesione przez właściciela. http://staresiolo.com/
    Dzieki Dlugi.

    Wybieramy sie na poczatku listopada w Bieszczady i bedziemy intensywnie szukali i rozmawiali. Zawsze kontakt osobisty da nam wieksza namacalnosc tematu.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2013
    Postów
    66

    Domyślnie Odp: Chyza lemkowska do przeniesienia?

    Cytat Zamieszczone przez Powracajacy Zobacz posta
    Dzieki Slav. Z wyborem to bedzie droga przez meke

    Dowiedzialem sie ze chata podlega pod WKZ. Bede rozmawial z dyrektorem w najblizszy wtorek. Zobaczymy co powie.

    Worka z pieniedzmi nie ma rzecz w tym, ze chcemy postawic 2 chaty. W jednej mieszkac, druga wynajmowac (chyza). Pomysl ten narodzil sie kilka lat temu i dojrzewal przez dluzszy czas. Teraz czas na jego realizacje. Nasz budzet to 800-900k. Ziemia, i 2 domy. Wykonczeniowka wewnatrz domu bylaby na mojej glowie.

    Rozmawialem wstepnie z architektem ktory specjalizuje sie w projektach domow drewnianych i wg niego (wszak jest architektem i ma firme budowlana) lepiej budowac od podstaw. Problem tylko w tym ze nowy dom nie bedzie mial duszy. Z drugiej strony, zabytek na dzialce komplikuje mocno plany budowy drugiego domu. Co prawda mozna najpierw dostac zgode na niezabytkowy dom a pozniej niejako dostawic zabytek na dzialke. Ale troche przeraza nas koniecznosc wystepowania do konserwatora o zgode na zrobienie czegokolwiek na dzialce i z domem. No i koszty. Juz na dzien dobry architekt zaznaczyl ze z przenoszeniem zabytkow lacza sie bardziej szczegolowe wymagania formalne, ktore on musi przygotowac. A wiec i wyzsza cena. Wspomnial cos o 20k...

    A czy ktos z szanownych forumowiczow przenosil zabytek? Wie jakie sa procedury, problemy i (moze)zalety przenoszenia. Z rozmow z ludzmi, ktorzy przenosili niezabytkowe domy, wszyscy sobie chwalili. Glownie ze wzgledu na nizsze koszty. Ale bylo to lat temu 10 i jeszcze takiego szalenstwa z przenoszeniem nie bylo. Dzis sama chata lemkowska to koszt 10-20tys.

    Pozdrawiam
    Architekt ma racje, poza formalnościami sa jeszcze problemy ze stanem technicznym rozbieranego budynku, często drewno w znacznej częsci nie nadaje sie do ponownego wbudowania. Zamiar utworzenia pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu wiąże sie z podniesieniem scian kolankowych w celu uzyskania racjonalnej powierzchni użytkowej ( niedawno miałem taki przypadek w remontowanym domu drewnianym z lat 50-tych). według mnie to budżet jakim dysponujesz pozwoli na postawienie podobnych nowych domów drewnianych a zaoszczedzisz czas i pieniadze które zostana wydane na zagadki i "tor przeszkód". co do Architekta to potraktwał Cie ulgowo.

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Chyza lemkowska do przeniesienia?

    Nie wierzę, że nowe budynki nie mogą mieć duszy. Ważne żeby mieć dobry projekt i odpowiednie materiały. Dom może być murowany ale bez dużej ilości drewna dusza nie zamieszka(chyba że taka nieproszona). Powinny być (i może są?) nowoczesne projekty oparte na chyży, bo tak jak chyża, to nic tak nie "siedzi" w tym krajobrazie.

  10. #10

    Domyślnie Odp: Chyza lemkowska do przeniesienia?

    Cytat Zamieszczone przez janusz194 Zobacz posta
    Architekt ma racje, poza formalnościami sa jeszcze problemy ze stanem technicznym rozbieranego budynku, często drewno w znacznej częsci nie nadaje sie do ponownego wbudowania. Zamiar utworzenia pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu wiąże sie z podniesieniem scian kolankowych w celu uzyskania racjonalnej powierzchni użytkowej ( niedawno miałem taki przypadek w remontowanym domu drewnianym z lat 50-tych). według mnie to budżet jakim dysponujesz pozwoli na postawienie podobnych nowych domów drewnianych a zaoszczedzisz czas i pieniadze które zostana wydane na zagadki i "tor przeszkód". co do Architekta to potraktwał Cie ulgowo.
    Janusz, stan domu jest (podobno) dobry. Nie widzialem, nie ocenialem, opieram sie jedynie (na tym etapie) na slowach sprzedajacego. Zaznaczyl on co prawda, zeby nie spodziewac sie cudow, bo to jednak jest dom 100letni. Dolne belki, na ktorych " siedzi" cala konstrukcja sa na pewno do wymiany. I z tym sie liczymy. Wiadomo tez ze przy planownaniu lepiej milo sie zaskoczyc niz niemilo rozczarowac.

    Co do architekta, to troche zbiles mnie z tropu. Jego cena za projekt standardowy to 10tys. Za niestandardowy (chyza) 20 tys. Jako ze jest to jeden z bardziej znanych architektow od domow z drewna, to myslalem ze ceny sa z gornej polki. Zwlaszcza, ze pelno jest "gotowcow" na internecie za 2tys. Wiem ze nimi szalu nie zrobimy ale wciaz 5krotne przebicie wydawalo sie w miare oczywiste. A ty mi mowisz, ze to taryfa ulgowa oczywiscie drugi dom to kolejna 10-20tys...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •