Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: przejscie graniczne turystyczne na Ukraine

  1. #1
    grizzly
    Guest

    Domyślnie przejscie graniczne turystyczne na Ukraine

    W Maju 2004 roku najprawdopodobniej otworzą przejscie turystyczne na Ukraine, Albo Wołosate-Lubnia, albo Zurawin ( koło Smilnika nad Sanem ) - Boberka. Władze wojewódzkie chcą w Wołosatym , ale Park w Zurawinie. Byłoby super!!!!

    Wiecej info na www.ukraune-poland.com

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: przejscie graniczne turystyczne na Ukraine

    >Byłoby super!!!!

    Dla kogo?

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    75

    Domyślnie Re: przejscie graniczne turystyczne na Ukraine

    No wlasnie..i super i nie "nie super". Szczerze mowiac troche sie boje jak sie to potoczy...ganiam po Bieszczadach ponad 10 lat i pewnie, ze fajnie byloby przelezc na Ukraine sobie, ale ...
    Pan Wojomir Wojciechowski bronil tego zakatka jak mogl.A co bedzie teraz? Po zmianach???Az strach myslec...chyba jednak wolalabym, zeby tego przejscia tam NIE BYLO! A czy w zwiazku z tym rowniez wolno bedzie biegac na Kinczyk???
    Tego tez sie obawiam. BdPN jest (albo byl chyba jednym z najbardziej rygorystycznych Parkow pod wzgldem troski o to co dzikie - duza w tym zasluga pana bylego Dyrektora ktorego bardzo za to szanuje Wiem,ze bardzo sie narazal grupom lobbujacym za rozmaitymi inwetycjami... w Tarnawie, w Wolosatym i w innych miejscach. Ale trzymal to wszystko za tzw. ryj i choc niektore fragmenty udalo sie zachowac od pseudoturystow.
    Zeby pojsc na Kinczyk (Bukowski) i Polonine czekalam dluuugo na pozwolenie, ale sie w koncu udalo i bylo przepieknie
    Chyba jednak nie przesadzajmy..wspolpraca przygraniczna wspolpraca, ale sa tez inne priorytety.
    Czasem sie czlowiek wkurzal, ze tu niemozna , Moczarne zamkniete, gdzies nie wolno...ale jak sie dobrze zastanowic to to jest wlasnie szacunek do Bieszczad..i oby tak zostalo jak najdluzej!
    Dobre pytanie Piotrze: dla kogo byloby super?
    Zobaczymy co sie podzieje
    pozdrowka

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar sofron
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Wwa Północ
    Postów
    107

    Domyślnie Re: przejscie graniczne turystyczne na Ukraine

    już widzę ten sznur samochodow stojący od " Baru Pod Tranicą" w Wołosatym aż za most prowadzący na przełęcz. Moj Boże! Będzie jak nad Mokiem w Tatrach...
    Brr! Oby nie tam.
    sofron

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar irek
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Dobrze posiedzieć przy Żubrze
    Postów
    772

    Domyślnie Re: przejscie graniczne turystyczne na Ukraine

    Z tego co napisal Grizzly wnioskuje, ze chodzi mu o przejscie turystyczne a nie drogowe ,wiec gdzie tabuny samochodow ? (z tego co wiem to strona polska chce by to bylo przejscie turystyczne a ukrainska zeby bylo drogowe).
    Piotrze "a po co?" chyba po to, zeby mozna bylo sobie wpasc w Bieszczady Wschodnie nawet na weekend ,a teraz trzeba dwa dni tracic by tam dojechac i wrocic. Nawet jezeli bylo by to przejscie drogowe, to nie sadze zeby byla to druga Medyka czy Kroscienko, korzystali by z niego gora mieszkancy Cisnej czy Baligrodu, bo Lesko czy Sanok ma blizej do Krościenka. Po stronie ukrainskiej w tym rejonie tez nie ma wiekszych miast, wiec raczej nie staly by tam tabuny samochodów, a nawet jezeli by staly, to napewno nie wieksze niz tabuny samochodów psedoturystów (czytaj stonka) zmiezajacych do Wolosatego by wejsc niebieskim szlakiem na Tarnice.
    Ostatnio mialem okazje przekraczac granice Ukrainsko - Slowacka w Ubli i o dziwo od Slowacji nikt nie stal a od Ukrainy moze z 9 samochodow.
    Ja jestem za, bo bylem tam we wrzesniu , mialem kilkaset metrow do Polski a musialem wracac na okolo swiata. A jest na Ukrainie po czym pochodzic i co zwiedzic i napewno wiecej osob by sie zdecydowalo wtedy na taki wypad.
    Choc z drugiej strony moze lepiej byc w gronie nielicznych ktorzy tam byli

    Iras 7214
    www.bieszczady.net.pl
    www.karpaty.travel.pl
    www.iras.net.travel.pl - Irasowe wojaże
    Wszystkie błędy ort. są zamierzone i chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie ich bez zgody autora jest zabronione ;)

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: przejscie graniczne turystyczne na Ukraine

    >Piotrze "a po co?"

    Irek, ja nie pytałem "po co", bo to wiemy - tylko "dla kogo byłoby super", w kontekście pierwszego posta.

    >Nawet jezeli bylo by to przejscie drogowe

    No własnie, a naciski pewnie nie ustaną, więc prędzej czy póxniej takim by się stało. Nigdzie jeszcze nie napisałem, że mi to przeszkadza, lub odwrotnie - pytałem tylko dla kogo byłoby super (?), a odpowiedzi, ani widu ani słychu.
    To może warto sobie na to pytanie odpowiedzieć.
    Bardzo fajnie napisała Kasiek: "Czasem sie czlowiek wkurzal, ze tu niemozna , Moczarne zamkniete, gdzies nie wolno...ale jak sie dobrze zastanowic to to jest wlasnie szacunek do Bieszczad..i oby tak zostalo jak najdluzej!".
    Mówię Ci - coś w tym jest
    Otwarcie przejścia (lub kilku) z Ukrainą jest nieuniknione i nie warto na ten temat dywagować,bo to do niczego nie prowadzi. Natomiast, gdzie go otworzyc, to już inna sprawa.
    W Wołosatym - pewnie, że super - ale głównie dla lokalnego biznesu, co zrozumiałe i wygodnickich turystów, to chyba, tez jasne. Czy nie wzrosnie ruch i tabuny samochodów? Wzrośnie i to bardzo i wcale do tego nie potrzeba przejscia samochodowego. W sezonie Wołosate się zapcha, bo "każdy" bedzie chciał podjechać tam samochodem i przejsć sobie w B.Wschodnie, skoro jest okazja, a że ostatnio to coraz bardziej popularny i modny rejon, więc skończy się i tak juz bardzo względny, spokój po tamtej stronie. Za tym idą kolejne "budy" z piwem i pizzą, oraz parking(i) w UG i Wołosatym. Jestem absolutnie pewien, że wtedy przyjeżdzałoby (w sezonie) do Wołosatego duuuużo wiecej turystów niz obecnie. Bo chyba byłoby nierozsądne uważać, że ci którzy pójdą na Ukraine, zostawią auta w Sanoku (a gdzie Ty zostawisz? ;-)). Wbrew pozorom, takie przejście wiele zmienia - są oczywiście jeszcze inne wady i zalety (mniej). Mam nadzieję, że BdPN się nie ugnie i wystarczy przejście w Żurawinie, chocby i samochodowe. Jaki to problem wtedy podjechac te kilkadziesiąt kilometrów więcej?

    >napewno nie wieksze niz tabuny samochodów psedoturystów (czytaj stonka) >zmiezajacych do Wolosatego by wejsc niebieskim szlakiem na Tarnice.

    Nie wiem dlaczego nazywasz mnie pseudoturystą, ale niech Ci będzie - nie będę się kłócił.
    Przy przejsciu samochodowym, w sezonie, akurat byłoby odwotnie - tabuny w Wołosatem i tabuny z drugiej strony również. No przeciez przez Łotwe ci to tam by wjechali nie będą wracac? ;-)

    >Choc z drugiej strony moze lepiej byc w gronie nielicznych ktorzy tam byli

    Warto to przemysleć

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar irek
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Dobrze posiedzieć przy Żubrze
    Postów
    772

    Domyślnie Re: przejscie graniczne turystyczne na Ukraine

    Mysle Piotrze,ze nie zrozumiales tego co chcialem wyrazic. Odbierasz to chyba zbyt osobiscie.Przynajmniej takie odnosze wrazenie.Ja wyrazilem swoje zdanie na temat przejscia w Wolosatem i nie zamierzam na ten temat dyskutowac,gdyz jest to "temat rzeka".

    Iras 7214
    www.bieszczady.net.pl
    www.karpaty.travel.pl
    www.iras.net.travel.pl - Irasowe wojaże
    Wszystkie błędy ort. są zamierzone i chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie ich bez zgody autora jest zabronione ;)

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: przejscie graniczne turystyczne na Ukraine

    >ze nie zrozumiales

    Dobrze.
    Niemniej jednak jak chce isć na Tarnicę, to jade samochodem do Wołosatego by wejść niebieskim szlakiem. Miałem prawo zatem, tę część odebrać osobiście.
    Z mojej strony rownież EOT.

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  9. #9

    Domyślnie Re: przejscie graniczne turystyczne na Ukraine - wewnetrzne

    Pozwolcie ze dodam swoje pare groszy.

    Przyznam szczerze, ze mam "rozdwojenie osobowosci" w tym temacie. Jeden stachu mowi podobne rzecyz jak Piotr, drugi - jak Irek.

    Dlaczego?

    Z jednej strony jak sobie wyobraze sachochody jadace przez Wolosate tuz pod Rozsypancem to mi sie slabo robi. Otwarcie przejscia turystycznego, moze, ale nie musi, doprowadzic do przekwalifikowania go na drogowe. W naszym kraju juz rozne rzeczy sie dzialy wlacznie z paleniem ogniska na granicy i przekraczanie jej szturmem wiec wcale nie trudno sobie wyobrazic, ze powiedzmy za 10 lat bedziemy mieli 'piekne' szlabany i nowa asfaltowke przez Przelecz Beskid.

    Jedyna nadzieja jest to, ze strona polska i ukrainska pojda na kompromis w tej sprawie. Ze bedzie przejscie turystyczne, ale nie drogowe. W koncu nie tak calkiem dalego jest Kroscienko.
    Strona zakarpacka argumentuje chcec utworzenia swojego przejscia drogowego tym, ze u nich Lwiwska Oblast to zupelnie inny swiat niz Zakarpacka. Panstwo w panstwie, inne uklady, utrudnienia. Urzednicy z tych sasiadujacych ze soba obszarow administarcyjnych nie lubia sie i zwalczaja jak moga. Z reszta nie od dzisiaj wiadomo, ze Zakarpacie traktuje sie na Zachodniej Ukrainie jako zlo konieczne, ziemie zapomniana itd. Gdy ta dopomina sie o swoje, wytacza sie argumenty w styly "A we Wschodniej Ukrainie pan byl? Widzial pan co sie tam dzieje"?... Temat - rzeka.
    Jednak mimo, ze uwazam, ze sasiedzi powinni sobie pomagac (a otwarcie nawet turystycznego przejscia byloby wielkim gestem w stosunku do Bieszczad Wschodnich) to sa wewnetrzne sprawy Ukrainy. Glupota byloby gdyby rzad polski pozwoliliby sobie 'wejsc na glowe' i zgodzic sie na przejscie drogowe. Polityka to nie uprzejmosci i robienie prezentow tylko interesy. Moim zdaniem o wiele ciekawszym i bardziej atrakcyjnym sposobem na zarabianie dla rzadu jest Kroscienko. Kto pusci ruch prosto na Zakarpacie jak tam nie ma zadnej infrastruktury, nikt drog nie remontuje? Jaki w tym bylby interes? Ponadto granica z Ukraina staje sie od 1 maja granica unii, a ta jak wiadomoma byc szczelna i nadzorowana. Wiec po co otwierac kolejne przejscie drogowe w tak bliskim sasiedzctwie drugiego?

    Uwazam, ze jesli dojdzie do otwarcia tego przejscia (a sadze, ze dojdzie...) rzecza oczywista jest to, ze pociagnie to za soba konsekwencje. Zmieni sie troche charakter Ustrzyk Gornych, Wolosatego. To nieuniknione. Miejscowa ludnosc bedzie miala troche wiecej mozliwosci do zarobienia paru groszy, bo kto jadac na Ukraine nie bedzie chcial kupic czegoc do jedzenia, zatrzymac sie na nocleg przed ruszeniem na Zakarpacie itd. Z jednej strony nie podoba mi sie to, ze Bieszczady znowu sie zmienia bo lubie najbardziej Bieszczady takie jak byly za czasow mojego dziecinstwa, ale z drugiej strony przypomina mi sie po prostu szablonowy przyklad tego co sie dzialo na indonezyjskiej wyspie Bali. Tlumnie przyjezdzajacy tam turysci amerykanscy okrzykneli ta wyspe w latach 70-tych rajem na ziemi, miejsem, ktore powinno zostac takie, jakie jest, a raczej bylo. Zaczeto zakladac fundacje ochroniarskie, ktore zaczely wykupywac ziemie dajac miescowym ludziom pieniadze na jej zakup. Zaczeto blokowac miejscowe inwestycje polepszajace infrastrukture posrednio zwiazana z turystyka, np produkujaca zywnosci itd jako nieprzyjazna srodowisku. Ale co sie stalo. Amerykanie walczyli o pozostawienie Bali takim jaka byla, bo byla rajem turystycznym, gdzie placilo sie za obsluge przewodnica grosze, wszystko bylo niesamowicie tanie, ale oczywiscie dla ludzi z rozwinietych krajow. To bylo takie bardzo wygodnickie i egoistyczne podejscie - lepiej zeby gdzies byla bieda zebysmy mogli miec taniej... Ale czasy sie zmieniaja. Zmienia sie gospodarka, ekonomiczne zasady rzadzace rynkiem, terroryzm i inne takie. Ludzie sie wykruszaja, zmeiniaja zdanie, zainteresowania itd. Miejscowi mieszkancy Bali pozostawieni w pewnym momencie sami mieli dosyc takiego traktowania ich jako zywy skansen i narzucania tego, jak maja zyc i pracowac. Nie potrafiac robic nic innego, co przynosiloby szybki i latwy zarobek, bo nikt im nie pomogl w tym, jak zdobywac odpowiednie kwalifikacje, wiedze i potencjal. Wiec zaczeto wycinac lasy....
    Dzisiaj Bali to zdegradowwane srodowisko, wielkie polacie bez lasow, ktore zostaly wykarczowane i nieliczne, broniace sie ostoje przyrody, w ktore laduje sie wielkie fundacyjnie pieniadze.

    Na samym wstepie napisalem, ze boje sie o to, czym beda Bieszczady po otwarciu przejscia w Zurawinie czy tez w Wolosatym. Bo to juz nie beda 'moje' Bieszczady. Ale jaki wniosek mi sie nasuwa? Uwazam, ze sztucznie powstrzymywany postep doprowadza czasami do fatalnych skutkow. Uwazam rowniez, ze mieszkancy Bieszczad maja prawo do podwyzszania standardu swojego zycia w oparciu o mozliwosci, ktore stwarza im miejsce w ktorym mieszkaja (czyt. turystyka). Uwazam rowniez, ze ludzie spoza Bieszczad nie maja prawa dyktowac, jak maja mieszkancy Bieszczad zyc argumentujac to 'bo to juz nie beda moje Bieszczady'
    (tutaj wracam do mojego dualizmu podejscia do tematu bo jestem mieszkancem tego regionu, ale w wielu tematach mam podejscie podobne do osob spoza regionu...).

    Natomiast uwazam, ze duzo takich takich osob bylyby rewelacyjnymi konsultantami w ustalaniu zasad tego, jak 'rozwijac a nie zepsuc' bo dzieki szerszemu spojrzeniu czasami dostrzegaja rzeczy, ktorych miejscowi nie dostrzegaja albo zupelnie niedoceniaja. Wiec moze przestanmy gadac o 'naszych' Bieszczadach tylko zacznijmy raczej mowic o tym, jak zrobic, zeby przyszlosc tych przejsc raczej rysowala sie w pozytywnych barwach...

    Serdeczne pozdrowienia

    Stachu Strzyżewski
    http://www.bieszczady.pl
    http://facebook.com/bieszczady

  10. #10

    Domyślnie Re: przejscie graniczne turystyczne na Ukraine

    Piotr popatrz na godzine Twojego posta

    Serdeczne pozdrowienia

    Stachu Strzyżewski
    http://www.bieszczady.pl
    http://facebook.com/bieszczady

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Przejscie Graniczne!!!!!!
    Przez 75lowczy w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-04-2007, 16:25
  2. Granica Polska- Ukraina i jej przejscie
    Przez Nika w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-10-2006, 21:42
  3. Przejscie samochodowe w Roztokach Grn ?
    Przez REKIN w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 20-05-2005, 10:48
  4. Wjazd na Ukraine - jak to teraz jest?
    Przez Maxi w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 03-07-2004, 13:59

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •