Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Piotr Durak - "Świątynie wygnane"

  1. #1
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Piotr Durak - "Świątynie wygnane"

    plakat.jpg 2.jpg 3.jpg 1.jpg

    Chciałabym zaprosić wszystkich na pierwsze spotkanie autorskie dotyczące albumu Piotra Duraka pt. "Świątynie wygnane" które odbędzie się w Rzeszowie dn. 26.01.2017 o godz. 17:00 w Bibliotece Wojewódzkiej na ul. Sokoła 13.

    Piotr opowie o swoich kilkuletnich podróżach po opuszczonych cerkwiach w Polsce oraz opuszczonych kościołach na Ukrainie i różnych, ciekawych przygodach z tym związanych. Zwiedzanie takich obiektów od środka nieodłącznie wiąże się z bardzo ciekawymi doświadczeniami czego i ja byłam świadkiem. Jest to ostatnia szansa na obejrzenie tych świątyń zanim, już i tak często bardzo zrujnowane, rozpadną się zupełnie albo zostaną oddane do rekonstrukcji, co niestety wiąże się z bezpowrotnym zatraceniem oryginalnych, pięknych polichromii. Bystre oko obserwatora potrafi jeszcze dojrzeć ostatnie ślady malowideł pomiędzy zakurzonymi, zgniłymi deskami. Za kilka lat, a nawet -za kilka miesięcy już ich nie będzie. Niektóre zniknęły już w trakcie kilkuletniego zbierania materiału do niniejszego albumu.

    Piotrowi udało się sfotografować 70-kilka cerkwi -wiele osób dołożyło wszelkich starań, by nie zawahać się stwierdzić, że są to wszystkie opuszczone cerkwie na terenie Polski. Opuszczone w dosłownym tego słowa znaczeniu - czyli nie użytkowane w żaden sposób -ani jako kościół, ani muzeum, czy kaplice cmentarne. Stojące zakurzone, gnijące i niektóre nie otwierane nawet przez kilkadziesiąt lat przez nikogo. Skrywające często tyle tajemnic i piękna. Mimo swojego opuszczenia - kilka z nich zachowanych jest w całkiem dobrym stanie, wiele wnętrz niewiarygodnie mnie zaskoczyło. Nigdy nie spodziewałabym się, że takie obiekty znajdują się w Polsce i to tak całkiem blisko. Nie są brane pod uwagę cerkwiska.

    Na liście opuszczonych cerkwi w Polsce znalazło się kilka obiektów znajdujących się dokładnie w Bieszczadach, kolejnych kilka w bliskich i sąsiedztwie -Góry Słonne, Beskid Niski, Pogórze Dynowskie, Przemyskie, Roztocze a nawet Mazowsze czy Podlaskie.

    Album ma charakter dokumentalny. Wszystkie cerkwie zostały sfotografowane zarówno od zewnątrz, jak i co najważniejsze - od środka! Do większości z nich nie było łatwo się dostać, wymagało to wielu sposobów poszukiwania klucza.

    Piotr jest polonistą - ma dar opowiadania, zwłaszcza tematyka, która jest jego pasją zawsze wywołuje duże zainteresowanie wśród słuchaczy. Dlatego jeszcze raz zapraszam na spotkanie w Rzeszowie! Niebawem pojawią się kolejne miasta wschodniej Polski i pewnie jeszcze dalej w kierunku wschodnim. Wkrótce ruszy sprzedaż albumu na stronie wydawnictwa http://www.ruthenicart.net.pl/ i na spotkaniach w cenach promocyjnych.

    ... się rozpisałam... ale też długo wyczekiwałam tego albumu -właściwie dzięki cerkwiom poznałam Piotra. Zapraszam!
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 15-01-2017 o 22:39
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Piotr Durak - "Świątynie wygnane"

    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    Nigdy nie spodziewałabym się, że takie obiekty znajdują się w Polsce i to tak całkiem blisko.
    Ja też byłem mocno zaskoczony takim stanem,szczególnie na Roztoczu. Potężne pieniądze idą na "wota wdzięczności" a stare świątynie popadają w ruinę.

  3. #3
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Piotr Durak - "Świątynie wygnane"

    Cytat Zamieszczone przez Slav Zobacz posta
    Ja też byłem mocno zaskoczony takim stanem,szczególnie na Roztoczu. Potężne pieniądze idą na "wota wdzięczności" ...
    Jako człowiek ciekawy świata, chciałbym dopytać, gdzie na Roztoczu występują "wota wdzięczności".

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Piotr Durak - "Świątynie wygnane"

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Jako człowiek ciekawy świata, chciałbym dopytać, gdzie na Roztoczu występują "wota wdzięczności".
    W drugim zdaniu odniosłem się do sytuacji w kraju (Licheń,Toruń,Kraków).

  5. #5
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Piotr Durak - "Świątynie wygnane"

    Ciekawe czy na jutrzejsze spotkanie autor przypłynie pontonem ?
    Dla tych co nie łapią tej dygresji poczytanka
    http://www.eprawda.pl/piotr-durak-pontonem-nad-batyk/

  6. #6
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Piotr Durak - "Świątynie wygnane"

    Haha znając Piotra słowo ponton pojawi się też kilka razy :P Swoją drogą bardzo lubię tą długą acz ciekawą relację zwłaszcza jeśli chodzi o tematykę poruszania się po wodnej granicy Polsko - Ukraińskiej i Polsko -Białoruskiej. W 2016 roku z kolei Piotr płynął pontonem z Czech nad Bałtyk czyli Odrą i to w okresie gdy nie można było przekraczać granicy poza punktami wyznaczonymi :D Ja swój debiut pontonowy miałam w tym roku na Wisłoku w Rzeszowie i stwierdziłam, że w ciągu kilku minut doslownie jestem w zupełnie innej krainie -gdzie otaczają jedynie bobry, tataraki i całe zgraje ptaków. Odlot.

    Zapraszam jutro na spotkanie w Rzeszowie o 17, jak ktoś nie zdąży punktualnie to i tak warto przyjść bo potrwa trochę. Piotr będzie opowiadał o tym jak to jest odwiedzać zapomniane cerkwie, jak się tam dostawał. Opowieści będą z pokazem slajdów -będą też elementy gitarowo wokalne :D Więc nie będzie nudno.

    A w przyszłym tygodniu:

    31.01.2017 godz. 18 - Przemyśl - Dom Ukraiński, ul. Kościuszki 5
    03.02.2017 godz. 17 - Sanok - Biblioteka ul. Lenartowicza 2
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Bywalec
    Na forum od
    09.2009
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    71

    Domyślnie Odp: Piotr Durak - "Świątynie wygnane"

    Cytat Zamieszczone przez Slav Zobacz posta
    Ja też byłem mocno zaskoczony takim stanem,szczególnie na Roztoczu. Potężne pieniądze idą na "wota wdzięczności" a stare świątynie popadają w ruinę.
    to co teraz budują i nazywają "wota wdzięczności", są pomnikami chwały budowniczych i powinny być nazywane "wotami próżności" i nie przynoszą chwały temu komu są rzekomo poświęcone

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Bywalec
    Na forum od
    09.2009
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    71

    Domyślnie Odp: Piotr Durak - "Świątynie wygnane"

    Nie jest to teoretyzowanie z powodów zawodowych brałem udział w projektowaniu i nadzorowaniu budowy takich obiektów i miałem okazję osobiście poznać klimat panujący w takich realizacjach. Pozdrawiam wszystkich wierzących w intencje inwestorów.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Piotr Pogorzelski "Barszcz ukraiński"
    Przez bartolomeo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-01-2014, 16:54
  2. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 04:43
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 11:42
  4. "Wszystkich Świętych" w Bieszczadach
    Przez Stały Bywalec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17-06-2004, 22:31

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •