Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Piotr Durak - "Świątynie wygnane"

Widok wątkowy

  1. #1
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Piotr Durak - "Świątynie wygnane"

    plakat.jpg 2.jpg 3.jpg 1.jpg

    Chciałabym zaprosić wszystkich na pierwsze spotkanie autorskie dotyczące albumu Piotra Duraka pt. "Świątynie wygnane" które odbędzie się w Rzeszowie dn. 26.01.2017 o godz. 17:00 w Bibliotece Wojewódzkiej na ul. Sokoła 13.

    Piotr opowie o swoich kilkuletnich podróżach po opuszczonych cerkwiach w Polsce oraz opuszczonych kościołach na Ukrainie i różnych, ciekawych przygodach z tym związanych. Zwiedzanie takich obiektów od środka nieodłącznie wiąże się z bardzo ciekawymi doświadczeniami czego i ja byłam świadkiem. Jest to ostatnia szansa na obejrzenie tych świątyń zanim, już i tak często bardzo zrujnowane, rozpadną się zupełnie albo zostaną oddane do rekonstrukcji, co niestety wiąże się z bezpowrotnym zatraceniem oryginalnych, pięknych polichromii. Bystre oko obserwatora potrafi jeszcze dojrzeć ostatnie ślady malowideł pomiędzy zakurzonymi, zgniłymi deskami. Za kilka lat, a nawet -za kilka miesięcy już ich nie będzie. Niektóre zniknęły już w trakcie kilkuletniego zbierania materiału do niniejszego albumu.

    Piotrowi udało się sfotografować 70-kilka cerkwi -wiele osób dołożyło wszelkich starań, by nie zawahać się stwierdzić, że są to wszystkie opuszczone cerkwie na terenie Polski. Opuszczone w dosłownym tego słowa znaczeniu - czyli nie użytkowane w żaden sposób -ani jako kościół, ani muzeum, czy kaplice cmentarne. Stojące zakurzone, gnijące i niektóre nie otwierane nawet przez kilkadziesiąt lat przez nikogo. Skrywające często tyle tajemnic i piękna. Mimo swojego opuszczenia - kilka z nich zachowanych jest w całkiem dobrym stanie, wiele wnętrz niewiarygodnie mnie zaskoczyło. Nigdy nie spodziewałabym się, że takie obiekty znajdują się w Polsce i to tak całkiem blisko. Nie są brane pod uwagę cerkwiska.

    Na liście opuszczonych cerkwi w Polsce znalazło się kilka obiektów znajdujących się dokładnie w Bieszczadach, kolejnych kilka w bliskich i sąsiedztwie -Góry Słonne, Beskid Niski, Pogórze Dynowskie, Przemyskie, Roztocze a nawet Mazowsze czy Podlaskie.

    Album ma charakter dokumentalny. Wszystkie cerkwie zostały sfotografowane zarówno od zewnątrz, jak i co najważniejsze - od środka! Do większości z nich nie było łatwo się dostać, wymagało to wielu sposobów poszukiwania klucza.

    Piotr jest polonistą - ma dar opowiadania, zwłaszcza tematyka, która jest jego pasją zawsze wywołuje duże zainteresowanie wśród słuchaczy. Dlatego jeszcze raz zapraszam na spotkanie w Rzeszowie! Niebawem pojawią się kolejne miasta wschodniej Polski i pewnie jeszcze dalej w kierunku wschodnim. Wkrótce ruszy sprzedaż albumu na stronie wydawnictwa http://www.ruthenicart.net.pl/ i na spotkaniach w cenach promocyjnych.

    ... się rozpisałam... ale też długo wyczekiwałam tego albumu -właściwie dzięki cerkwiom poznałam Piotra. Zapraszam!
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 15-01-2017 o 22:39
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Piotr Pogorzelski "Barszcz ukraiński"
    Przez bartolomeo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-01-2014, 16:54
  2. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 04:43
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 11:42
  4. "Wszystkich Świętych" w Bieszczadach
    Przez Stały Bywalec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17-06-2004, 22:31

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •