Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Podlasie na szybko.

Mieszany widok

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Podlasie na szybko.

    Trochę cicho na forum w relacjach wyprawowych więc podzielę się swoją.


    Ten wyjazd miał być zadośćuczynieniem za czas w którym nie udało się spakować plecaka i ruszyć w nieznane. Jedynym problemem było ograniczenie czasowe, cztery noclegi i powrót. Zupełnie przez przypadek dołączyli do nas znajomi i tak w składzie czteroosobowym, o 7 rano wyjechaliśmy z Krakowa.
    Poprzeczka programowa była postawiona wysoko - miał być Żubr,Łoś, dwa parki narodowe, cerkwie i kilka ciekawych miejsc.Słowo się rzekło...
    Szczegóły trasy pominę z przyczyn oczywistych.

    Dzień 1.
    Stadnina w Janowie Podlaskim,Góra Grabarka,Białowieża.
    Do Janowa Podlaskiego dojeżdżamy późnym popołudniem i w zasadzie tylko na chwilę.Robimy trochę zdjęć,łapiemy kilka głębszych oddechów i w drogę.
    Załącznik 42728Załącznik 42729Załącznik 42730


    Słońce w szybkim tempie chowa się za horyzont więc pośpiesznie kierujemy się na Grabarkę. Miałem wątpliwości czy w ciemnościach jest sens pokazywać to miejsce,ale niepotrzebnie.Plac klasztorny jest dobrze oświetlony.
    Byłem tu kilka lat temu, za dnia i w lato. Zimowy wieczór,śnieg na krzyżach i cisza - to zupełnie inne odczucie tego miejsca.

    Załącznik 42731Załącznik 42732Załącznik 42733Załącznik 42734

    Do Białowieży wjeżdżamy późną porą. Szybkie zakupy,przywitanie z gospodarzem,prysznic,kolacja i...kieliszek palinki - prosto z Węgier. Jednym z uczestników naszego wyjazdu jest Madziar. Podobno to Węgrzy spalili pałac carski, podobno ale nie pamiętam skąd mam tą informacje. Jedne źródła podają,że były to oddziały niemieckie a inne,że węgierskie wspierające Niemców. Pałacu nie ma, na jego miejscu stoi muzeum BPN.

    c.d.n

  2. #2
    Debiutant Roku 2018
    Awatar mercun
    Na forum od
    11.2016
    Rodem z
    daleko i blisko....
    Postów
    328

    Domyślnie Odp: Podlasie na szybko.

    Zaczyna się ciekawie tylko pojawia się problem z wyświetlaniem zdjęć. Czy tylko u mnie?
    błąd.JPG
    To najkrajšie na svete nie sú veci, ale chvíle, okamihy, nezachytiteľné sekundy – Karel Čapek

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Podlasie na szybko.

    Faktycznie coś namieszałem.
    Stadnina w Janowie Podlaskim.


    DSCN3975.jpgDSCN3981.jpgDSCN4002.jpgDSCN3997.jpg


    Góra Grabarka.



    DSCN4018.jpgDSCN4020.jpgDSCN4025.jpgDSCN4026.jpgDSCN4021.jpg

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Podlasie na szybko.

    Dzień 2.
    Białowieża i okolica.

    Na pierwszy rzut idzie Białowieża Towarowa. Dawno temu był to dworzec kolejowy, teraz jest restauracja i apartamenty. Można tu zanocować np: w wagonach stylizowanych na okres carski. Ciekawe czy sny różnią się od tych,które funduje PKP?.

    DSCN4086.jpgDSCN4088.jpg


    Obok wjazdu do BPN stoi cerkiew,poprzednio jak i teraz nie było mi dane zobaczyć jej wnętrza.Gdy robiliśmy zdjęcia podszedł do nas starszy pan, porozmawialiśmy trochę,posłuchaliśmy o czasach Cara Mikołaja i ruszyliśmy dalej. Do muzeum nie wchodzimy ale warto tam zajrzeć,bo ekspozycja jest godna polecenia.Rezerwat ścisły wymaga przewodnika,a Białoruska część paszportu.Ja chce dotrzymać danego słowa i Żubra oglądamy w Zwierzyńcu,są tam jeszcze inne zwierzęta, Żubroń budzi szczególne zainteresowanie.Przed zagrodą kwitnie handel,jedna pani częstuje nas miodem.Puszcza Białowieska ma idealne warunki dla pszczelarstwa więc drogą kupna nabywam słoik spadzi.


    DSCN4084.jpgDSCN4074.jpgDSCN4081.jpgDSCN4107.jpgDSCN4147.jpgDSCN4143.jpgDSCN4100.jpg
    Ostatnio edytowane przez Slav ; 08-03-2017 o 00:26

  5. #5
    Debiutant Roku 2018
    Awatar mercun
    Na forum od
    11.2016
    Rodem z
    daleko i blisko....
    Postów
    328

    Domyślnie Odp: Podlasie na szybko.

    Cytat Zamieszczone przez Slav Zobacz posta
    Dzień 2.
    Białowieża i okolica.
    Na pierwszy rzut idzie Białowieża Towarowa. Dawno temu był to dworzec kolejowy, teraz jest restauracja i apartamenty. Można tu zanocować np: w wagonach stylizowanych na okres carski. Ciekawe czy sny różnią się od tych,które funduje PKP?
    Wagony w stylu salonek czy tak bardziej ala kibitki w wydaniu kolejowym?

    Cytat Zamieszczone przez Slav Zobacz posta
    Wracając wstępujemy jeszcze na "Miejsce Mocy". Podobno występuje tu podwyższone promieniowanie, tak jest napisane na tablicy informacyjnej.Dwa razy odwiedziłem to miejsce i dwa razy miałem rozładowaną baterie w aparacie, gdy bym tam przyszedł na początku dnia to udało by się zrobić zdjęcie.
    c.d.n
    Ta moc jakaś chyba z Ciemnej Strony bo nie tylko z bateriami pokombinowała ale znowu namieszała z publikacją zdjęć.
    To najkrajšie na svete nie sú veci, ale chvíle, okamihy, nezachytiteľné sekundy – Karel Čapek

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Podlasie na szybko.

    Cytat Zamieszczone przez mercun Zobacz posta
    Wagony w stylu salonek czy tak bardziej ala kibitki w wydaniu kolejowym?


    Ta moc jakaś chyba z Ciemnej Strony bo nie tylko z bateriami pokombinowała ale znowu namieszała z publikacją zdjęć.
    Wcześniej podejrzewałem problem ze zdjęciami,teraz po prostu nie wiem czego tak się dzieje.
    Dokładną ofertę "Carskiej" można zobaczyć tu : http://www.carska.pl/vacancy.html

    Wspomniana "Babuszka"

    DSCN4189.jpg

    Wspomniana Krynoczka.

    DSCN4175.jpgDSCN4157.jpgDSCN4162.jpg

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Podlasie na szybko.

    W Hajnówce można smacznie zjeść, "Babuszka Bistro" jest godne polecenia - tak nam zarekomendowała nasza gospodyni i zgadzam się z jej opinią.

    Załącznik 42761

    W lokalu dopytuje o drogę na Krynoczkę. Pani przy stoliku udzieliła nam szczegółowych informacji,uprzedziła o wysokim płocie i zamkniętej bramie. Trudno,przynajmniej zobaczę z daleka. Na miejscu okazało się,że kłódka na bramie faktycznie jest zamknięta ale tak by nie zamykać bramy.

    Załącznik 42762Załącznik 42763Załącznik 42764

    Wracając wstępujemy jeszcze na "Miejsce Mocy". Podobno występuje tu podwyższone promieniowanie, tak jest napisane na tablicy informacyjnej.Dwa razy odwiedziłem to miejsce i dwa razy miałem rozładowaną baterie w aparacie, gdy bym tam przyszedł na początku dnia to udało by się zrobić zdjęcie.
    c.d.n
    Ostatnio edytowane przez Slav ; 08-03-2017 o 01:22

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Podlasie na szybko.

    Dzień 3.
    Białowieża,Odrynki, Leśniczówka Grzędy.

    Szybkie śniadanie,pożegnanie i w drogę. Jestem zdania,że miejsca przyjazne dla turystów trzeba reklamować :) Gdyby ktoś szukał sprawdzonej miejscówki to jak najbardziej polecam.
    http://www.bialowieza-4u.pl/noclegi.htm

    Zanim wyjechaliśmy z Białowieży musiałem załatwić pewną sprawę. 3 lata temu szukałem tam miejsca pod namiot,pole namiotowe odpadało,bo było zatłoczone. W sąsiedniej osadzie Grudki zaczepiłem pana,który odpoczywał w cieniu swojego domu, chciałem zapytać o okolicę. Po krótkiej wymianie zdań zaprosił nas na swoje podwórko,zaproponował herbatę i... miejsce pod namiot :) Co prawda nie skorzystaliśmy,ale człowiek ten uraczył nas krótkimi opowieściami, pokazał ciekawe zdjęcia i na koniec podarował mapę. Mapa Puszczy Białowieskiej z lat 80 tych w stanie bdb :) Miło wspominam to spotkanie i przy tej okazji chciałem się zrewanżować. Dom odnalazłem ale nikogo w nim nie zastałem.

    Dalszy program to Cerkwie - Sobór w Hajnówce, kraina otwartych okiennic i Skit w Odrynkach.

    DSCN4203.jpgDSCN4211.jpgDSCN4217.jpgDSCN4204.jpgDSCN4207.jpgDSCN4205.jpg

    W Odrynkach trochę nas zatrzymali,bo przy każdym miejscu jest trochę opowiadań, niedawno mieli tam pożar w kaplicy ale wyglądało,że się już odbudowali.Na koniec proponują nam poczęstunek, pora była już mocno obiadowa, więc nie odmawiamy.
    O tym miejscu jest film na YouTube. "Archimandryta".
    Robimy jeszcze postój w lesie na mały posiłek,Białystok,Tykocin i późnym wieczorem meldujemy się w leśniczówce.

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Podlasie na szybko.

    Dzień 4.
    Biebrzański Park Narodowy.

    Ten dzień jest w zasadzie ostatnim pełnym dniem naszej wyprawy. Nie tak już wczesnym rankiem schodzimy do "recepcji", tu trzeba wykupić bilety wstępu na dalsze łaziorowanie.
    Kierujemy się na Czerwone Bagno, tłumów nie ma lecz przed nami są już świeże ślady piechura. Szanse na spotkanie czegokolwiek zmalały.Delektować się można marszem,czystym powietrzem i daną chwilą. Lubię Biebrzę i mam jeszcze jakieś plany na dalsze jej poznawanie w innych porach roku. Po kilku godzinach wędrówki wracamy na miejsce startowe, zaraz przy wejściu na szlak znajduje się pole namiotowe z którego już korzystałem w lecie. Tu naprawdę nie potrzeba budzika aby obudzić się wczesnym rankiem.

    DSCN4244.jpgDSCN4247.jpgDSCN4256.jpgDSCN4266.jpgDSCN4267.jpg

    Pole namiotowe i leśniczówka.

    DSCN4268.jpgDSCN4270.jpg

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Podlasie na szybko.

    Dzień 5.
    Powrót do domu.

    Chciało by się zostać dłużej i jechać dalej.Tymczasem trzeba wracać,żegnamy się z gospodarzami obiektu i kierujemy na Carski Trakt.Trochę odbijamy,bo nie zrealizowaliśmy w pełni naszego planu . Łosia widzieliśmy już w Zwierzyńcu ale za siatką,więc jest mały niedosyt. Miałem nadzieje,że na Czerwonym Bagnie będzie nam dane, jednak nie było. Carska droga biegnie przez Biebrzański Park Narodowy, tam też udało mi się już kiedyś zobaczyć to zwierzę.

    DSCN4301.jpgDSCN4307.jpgDSCN4348.jpg

    Nie zawiodłem się :) a zdjęcia z tego co zobaczyłem wrzuciłem w innym temacie.
    Dalej odbijamy na Tykocin,bo koniecznie chciałem pokazać to miasto. Dlaczego ? tak po prostu lubię klimat takich miejsc.

    DSCN4353.jpgDSCN4354.jpgDSCN4356.jpgDSCN4352.jpgDSCN4358.jpgDSCN4367.jpgDSCN4364.jpg

    Tak informacyjnie - Synagoga w poniedziałki jest zamknięta,natomiast w sobotę można wejść za darmo.

    To w zasadzie koniec naszej podróży, bo trasę powrotną pomijam z przyczyn oczywistych :)
    Ostatnio edytowane przez Slav ; 09-03-2017 o 11:02

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 23-02-2017, 22:05
  2. Na szybko na Popa i Stoha
    Przez Petefijalkowski w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-01-2015, 00:28
  3. Podlasie- pieszo,stopem i rowerem cz.II- z Supraśla do Sidry
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 17-01-2014, 22:50
  4. Przez Podlasie - pieszo, stopem i rowerem
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 14-10-2013, 23:31
  5. Pieszo,stopem i tratwą przez Podlasie i Suwalszczyzne (2013)
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 18-06-2013, 21:53

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •