Strona 1 z 5 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47

Wątek: Skrzynka pocztowa

  1. #1
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Skrzynka pocztowa

    Ponad 10 lat temu, trzeciego dnia mojej pierwszej wycieczki w ukraińskie góry, wędrowałem za Saszą (Aleksander Nużnyj, współpracujący z PTTK Rzeszów ukraiński przewodnik górski) na Magurę Łomniańską. Głównego szczytu ze względu na brak czasu wówczas nie zdobyliśmy, mnie w głowie pozostały tylko niepełne informacje dotyczące trasy i samej Góry. Niepełne, bo wędrowałem wtedy za przewodnikiem jak baranek w stadzie. Grąziowa? Dniestrzyk? Łomna? Które z tych nazw faktycznie się wtedy pojawiały a które sam odnalazłem później na mapach? Od lat chciałem tam wrócić i dokończyć, a być może nawet odtworzyć trasę sprzed lat.

    Zdjęć z tamtego dnia mam bardzo mało, jedno z nich tkwiło w mojej pamięci od lat:



    W poprzedni wtorek nieśmiało rzuciłem hasło: weekend na Magurze Łomniańskiej. Są chętni?

    No jasne, że są!
    Czterech panów B.

  2. #2
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Skrzynka pocztowa

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    W poprzedni wtorek nieśmiało rzuciłem hasło: weekend na Magurze Łomniańskiej. Są chętni?
    No jasne, że są!
    Bartolomeo zaczął romantycznie, więc ja dla urozmaicenia będę wtórował bardziej prozaicznie.

    Pierwszy kawałek mojej prozy, to parę dat, liczb liczb i nazw.

    • Termin naszej wycieczki: 25-27.08.2017
    • Skład: bartolomeo, don Enrico, Maciejka, Wojtek Pysz
    • Dojazd na Ukrainę: samochodem osobowym przez Krościenko (czas oczekiwania i przekroczenia granicy ok. 55 min) do Rozłucza. Tutaj pierwszy nocleg w namiotach, przy drodze.
    • Przejazdy lokalne: "marszrutka" na trasie Rozłucz - Turka (40 UAH) + Łada Samara na trasie Turka - Łopuszanka (600 UAH)
    • Wędrówka piesza: Łopuszanka, g. Magura Łomniańska, Grąziowa, Dniestrzyk Hołowieki, Rypiana (nocleg), Smereczka, g. Terkałówka, Bzeniec, Rozłucz.
    • Powrót do Polski: przez przejście w Krościenku (na granicy>3h)
    • Powrót do Rzeszowa w pięknej burzy

    Przebieg wędrówki pieszej na mapie Ruthenus, Bieszczady Wschodnie:



    Niecierpliwi już wszystko wiedzą, możemy spokojnie opowiadać, gdzie byliśmy i jak było ....

  3. #3
    Botak Roku 2018

    Na forum od
    01.2009
    Postów
    547

    Domyślnie Odp: Skrzynka pocztowa

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    W poprzedni wtorek nieśmiało rzuciłem hasło: weekend na Magurze Łomniańskiej. Są chętni?
    No jasne, że są!
    Ja też byłbym chętny. ale moja wina - nie byłem spotkaniu u Henia - moja wina ......
    Ja w ten piątek byłem w Cerkwi w Bystrem na spektaklu teatralnym o Połoninie, a w sobotę spoglądałem sobie na szczyt Magury Łomniańskiej, nie mając pojęcia że tak szacowne towarzystwo właśnie po nim sobie spaceruje ....
    Fajny pomysł.
    Ciekawy jestem jak potoczyła się dalej wycieczka...

  4. #4
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Skrzynka pocztowa

    Cytat Zamieszczone przez jojo Zobacz posta
    spaceruje ....
    Spaceruje, powiadasz?

    Do spaceru jeszcze wrócimy, na razie ruszamy z Rzeszowa. Udało nam się wyjechać przed popołudniowym korkiem, po drodze odwiedziliśmy remontowaną cerkiew w Liskowatem...



    i ustawiliśmy się w, krótkiej na szczęście, kolejce na granicy. Niecałą godzinę później zasuwaliśmy do Rozłucza. Ja z tylnego siedzenia czytałem na głos jadłospis restauracji hotelu Sobin, żeby potem czasu nad menu nie tracić tylko od razu zamawiać najsmaczniejsze frykasy Po przyjechaniu na miejsce okazało się jednak, że wolnych miejsc brak. No cóż, Rozłucz ma to do siebie, że z hotelami i pensjonatami tam prawie jak w Wetlinie, co krok jakiś pensjonat.

    Przeskoczyliśmy na przeciwną stronę ulicy i... miejsc brak Przyczynę tego zaskaującego stanu rzeczy wyjaśnił nam spotkany tam... Sasza (tak, właśnie tenże Aleksander Nużnyj, prowadzący, jak zwykle, wycieczkę rzeszowskiego PTTK): na Ukrainie długi weekend. Zadzwonił w naszym imieniu do kolejnego hotelu pytając o miejsca dla czwórki turystów z Polski. Efekt? Miejsc brak. Ale nic to, podpowiedział nam aby zaraz za Rozłuczem patrzeć w prawo, tam jest "zamek" z masą pokoi. Pojechaliśmy, zapytaliśmy - miejsc brak. Już bez nadziei na sukces zapytaliśmy jeszcze w na początku Rozłucza przy wyciągu narciarskim, ale i tam nas nie przyjęli.

    Nadchodził zmrok a nadziei na miejsce noclegowe nie było. Sklepowa w Rozłuczu próbowała pomóc, dzwoniła po znajomych, ale wszystko i wszędzie było zajęte. Ukraina świętowała, kto żyw ruszył za miasto na grille i szaszłyki.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 29-08-2017 o 21:56
    Czterech panów B.

  5. #5
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Skrzynka pocztowa

    Cytat Zamieszczone przez jojo Zobacz posta
    sobie spaceruje ....
    Wybiegnę trochę do przodu w czasie. W tym momencie zarośla właśnie się kończą i zaczyna już być widać Henia ...


  6. #6
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: Skrzynka pocztowa

    A tu Henio magiczną różdżką rozsuwa łany wierzbówki kiprzycy
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: Skrzynka pocztowa

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Ukraina świętowała, kto żyw ruszył za miasto na grille i szaszłyki.
    Jednak nie jest to cała prawda, bo na wsi prace polowe szły swoim rytmem.
    Łopuszanka - gospodarz jedzie może po siano z łąki, całe rodziny biorą udział w wykopkach ziemniaków.
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  8. #8
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Skrzynka pocztowa

    Niecała Ukraina wyruszyła więc na grille i szaszłyki, świętujących było jednak wystarczająco dużo aby zająć praktycznie wszystkie miejsca noclegowe w Rozłuczu i okolicach. Po krótkiej naradzie ruszyliśmy raz jeszcze przez Rozłucz w poszukiwaniu miejsca pod namioty. Udało się dość gładko i jeszcze przed zmrokiem dwa domki stały nad potokiem, nieopodal drogi.

    Rano o 6oo Wojtek ogłosił pobudkę, ogarnęliśmy się dość sprawnie, porzuciliśmy auto w bezpiecznym miejscu i marszrutką dotarliśmy do Turki. W knajpce dworcowej udało nam się wypić kawę i zjeść kartoflaną przekąskę. Ponieważ nie chcieliśmy czekać kilku godzin na marszrutkę do Łopuszanki rozpoczęliśmy pertraktacje z miejscowymi kierowcami ws. podwózki. Lekko nie było, ostatecznie udało się wynegocjować akceptowalną cenę i ruszyć do podnóża Magrury Łomniańskiej, do Łopuszanki.

    Po drodze zatrzymaliśmy na chwilę w Wołczem...



    a w Łopuszance, po odwiedzeniu maleńkiego magazinu...



    zarzuciliśmy plecaki i ruszyliśmy w górę (na zdjęciu poniżej w dole po lewej cerkiew w Łopuszance, w górze po prawej co widać każdy wie).



    PS Czasy, gdy jeździło się po Ukrainie wynajętymi autami praktycznie za darmo, odeszły w przeszłość. Po bocznych i dziurawych drogach trzeba teraz liczyć nie jedną ale dziesięć lub nawet dwadzieścia hr za podwózkę (po stargowaniu), pierwsza cena bywa na poziomie trzydziestu lub czterdziestu (!) hrywien za kilometr (przykłady z tego roku: z Ilci do Szybenego oferowano nam podwózkę za 1300 hr, z Szepitu do Żabiego za 2000 hr).
    Czterech panów B.

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: Skrzynka pocztowa

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    a w Łopuszance, po odwiedzeniu maleńkiego magazinu...
    A z magazinem to było tak, że mieliśmy wieści, że gdzieś powinien być, więc czujnie rozglądaliśmy się na boki, wiedząc, że zapewne czai się w najmniej podejrzanym miejscu;-) W końcu zapytaliśmy mieszkańca, który zza płotu machnął przed siebie ręką, że tam jest. Obejrzeliśmy się za plecy dalej wypatrując, co by mogło być onym sklepem. Ale już mieszkaniec dzwonił do pani sklepowej, że są klienci, więc obstawialiśmy jeden z budynków przy drodze i czekaliśmy na rozwój wypadków. Pani sklepowa po chwili się zjawiła i okazało się, że byliśmy w błędzie, nie ten dom pilnowany przez pieska ale właśnie ten mniejszy, drewniany okazał się magazinem
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: Skrzynka pocztowa

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta

    zarzuciliśmy plecaki i ruszyliśmy w górę
    Ścieżka, a raczej droga była wygodna i pięła się we właściwym kierunku odsłaniając rozległe widoki aż na drugą znajomą stronę, która wydawała się bliska na wyciągnięcie ręki, a jednak niedostępna dla piechura stąd...
    Słońce przygrzewało, więc po pierwszym podejściu, na niewielkiej polance zrobiliśmy popas połączony z suszeniem lekko wilgotnych namiotów. Przed nami droga pięła się stromo w młody, sosnowy las. I za chwilę piął się również Gaz, wesoło i z rumorem silnika.
    Spakowaliśmy manatki, podjęliśmy wędrówkę, a w tle odezwał się głos piły. Nie było żadnych ostrzegawczych tabliczek zakazujących wejścia do lasu i nic nie stało na przeszkodzie by kontynuować marsz, aż do polany, gdzie ekipa robiła czyszczenie odsłaniające panoramę.
    Załączone obrazki Załączone obrazki

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Skrzynka odbiorcza-pytanie techniczne
    Przez Wojtek z Zielonki w dziale Techniczne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29-01-2013, 15:16

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •