Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Kretowisko

  1. #1
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Kretowisko

    cytat
    Tu na razie jest ściernisko
    Ale będzie San Francisco
    A tam, gdzie to kretowisko
    Będzie stał mój bank
    *
    Ten współczesny tekst jest świetnym nawiązaniem do tego co napisano w księdze rodzaju
    Powiedział Pan ......napełniajcie ziemię; i czyńcie ją sobie poddaną
    Poszli więc zgodnie z nakazem karczując lasy i krzewy, zakładając winnice , a w miejscu kretowiska stawiali bank
    Ziemie podzielono na obszary, które obsadzono i zasiano a trakty połączyły domy.
    Ludziom żyło się wygodniej i dostatniej, powstały nowe trakty, nowe sklepy, bary, banki i pizzerie.
    Do krainy lansowanej jako najdziksza w całej Europie zaczęli przybywać z dalekich krain goście chcąc poczuć oddech żubra, niedźwiedzia i wilka.
    Powstały więc kolejno pensjony, agroturystyki i hotele aby Ci znamienici goście poczuć się bezpiecznie w otoczeniu Wi-Fi.
    Kolejni ludzie przybywali zachwycając się "dziką" przyrodą i prawdziwą naturą .
    - Ach jak tu pięknie !!! - wykrzykiwali z zachwytem - i pośredników nieruchomości pytali jak nabyć tu posiadłość

    *
    autorzy tekstu .Olga Golec, Rafał Golec - zespół Golec uOrkiestra

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Kretowisko

    Enrico!
    Czuję się zachęcony do dyskusji, więc garść szybkich myśli bez upierania się, że wiem lepiej, więcej lub wszystko.
    Czy to dobrze, że prawo pozwala na możliwość osiedlania się w dowolnej części kraju? Chyba tak.
    Czy w środowisku wiejskim, w którym jest możliwość produkcji rolnej lub innej pożytecznej lokalnie działalności pozwala się budować domy letniskowe zamieszkałe okazjonalnie? Chyba nie.
    Czy to znaczy, że jestem za przywiązaniem chłopa do ziemi? Raczej nie.
    Czy ktoś, kto nabył legalnie grunta w Bieszczadach celem prowadzenia działalności rolniczej po okazyjnych cenach jeszcze w PRL-u lub w początkach demokracji powinien mieć możliwość dzielenia gruntów na działki budowlane i odsprzedawania ich z wielokrotnym zyskiem? Raczej nie.

    Czy znane mi są w kraju nowe obiekty hotelowe, restauracyjne, rekreacyjne itp, które kosztowały tyle, że za życia jednego pokolenia nie ma szans na odzyskanie poniesionych kosztów? Raczej tak.
    Czy zgadzam się z opinią lokalnych sąsiadów, że wiele z tego typu obiektów budowane są nie tyle w celu osiągania zysków a raczej wyprania pieniędzy, które w coś i gdzieś trzeba ulokować? Raczej tak.
    Czy ogrom szemranego kapitału ukrywany jest w mało atrakcyjnych rejonach kraju? Zdecydowanie nie.
    Czy to znaczy, że chcę wszystkich "bieszczadzkich" inwestorów wrzucić do jednego wora? Zdecydowanie nie.

    Dlaczego więc tak jest jak jest? Nie wiem.

  3. #3
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Odp: Kretowisko

    Cytat Zamieszczone przez partyzant Zobacz posta
    Enrico!
    Czuję się zachęcony do dyskusji, więc garść szybkich myśli bez upierania się, że wiem lepiej, więcej lub wszystko.
    (...).
    No i dobrze, przecież po to jest forum aby wymieniać poglądy.
    Inna sprawa czy pozostali forumowicze je mają ? albo czy chcą ujawnić je publicznie ? ... to ich sprawa.
    ----
    Na przestrzeni mijających lat stałem się mimowolnym obserwatorem zmian zachodzących w Beskidach (ze szczególnym uwzględnieniem Bieszczadów)
    W czasach radosnego ustroju obraz był ubogi wręcz siermiężny. Turysta walczył we wsi z miejscowymi o kilka przywiezionych bochenków chleba.
    Dziś mamy sporo dobrze zaopatrzonych sklepów (+obwoźne) ..... czy to dobrze czy żle, że tak nam się rozwinęła cywilizacyjnie ta kraina ?
    Niech każdy odpowie sobie sam
    Gdy dziury i jamy na drodze ze Stuposian do Mucznego pokrył gładki asfalt .... czy to dobrze czy źle ....?
    W krajobrazie pustej przyrody pojawiają się kolejne obiekty jak np Stanica kresowa CHreptów nad Lutowiskami, czy zajazd Pod Caryńską w Górnych ... dobrze czy źle ...?
    Wybiegnijmy pytaniami na przyszłość
    Czy ucieszył by nas pension w Beniowej ....?
    a nowa restauracja ......w Krywem ?
    a może SPA ......w Krywce
    czy stojąc na którymś z bieszczadzkich szczytów ucieszył by nas widok kilku nowych następnych domków wypoczynkowych ?
    A dlaczego tylko kilku ? czy ja jestem gorszy , też postawię sobie chatę aby być blisko przyrody.
    Powstanie kilkadziesiąt, a potem kilkaset , może nawet tysiące .... przecież powiedziane było ...czyńcie sobie ziemię poddaną
    ---
    Niech każdy (kto chce ) odpowie sobie na te pytania

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Kretowisko

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    No i dobrze, przecież po to jest forum aby wymieniać poglądy.
    Inna sprawa czy pozostali forumowicze je mają ? albo czy chcą ujawnić je publicznie ? ... to ich sprawa.
    .... ...
    Niech każdy (kto chce ) odpowie sobie na te pytania
    A więc, odpowiadam, całkowicie podzielam te rozterki, które również miewam . Bywając od kilkudziesięciu lat w tej krainie ciszy i spokoju (nie zawsze i nie wszędzie ) , widzę zmieniające się otoczenie i warunki w jakich obecnie żyją mieszkańcy. I myślę, że to jest dobre, ale za tym dobrobytem podąża komercja i jej konsekwencje. A my spragnieni bezpośredniego kontaktu z przyrodą, musimy wielokrotnie naginać się do pewnych przeszkód terenowych, których kiedyś w takiej ilości nie było. Dobrze, że ludzie się bogacą i budują sobie domy (pałace), ale czy to muszą być od razu Bieszczady?. Ale znowu patrząc z drugiej strony, to ci ludzie nakręcają koniunkturę lokalnym przedsiębiorcom budowlanym. I "pętelka" się zamyka (zaciska ). Przykładów na temat tego dobrodziejstwa i jego konsekwencji, można tu mnożyć bardzo wiele. Na obecny trend, my "małe żuczki". nic nie poradzimy, a Biblię pisano baaaarrrdzo dawno temu. A z resztą, nie jest ważne kto ją pisał, lecz bardziej istotne, kto ją dyktował.

  5. #5
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Kretowisko

    Masz zupełną rację Henio, mnoży się wszystkiego. Mnie Bieszczady już coraz mniej interesują, niektóre miejscowości np. Cisna w ciągu ostatnich lat zmieniła się diametralnie. Jeszcze rozumiem wziąć się za coś co istnieje (a nie budować nowe) i zrobić coś fajnego, prostego z klimatem (np. Prełuki :D). ale ogólnie klimat (o którym piszesz) Bieszczadów chyba zanika. Mi się już tam nie chce jeździć, a może po prostu otworzyłam się na inne góry. Jeżdżę w góry cały czas - byłam tydzień temu, jadę jutro, jadę za tydzień, są już w głowie plany na listopad, na grudzień, na styczeń i luty (a nawet jeszcze dalej) - ale Bieszczadów już w nich coraz mniej. No może zimą w zamieci pohasam po połoninach, rozbiję namiot gdzieś w dolinach lub tysiąc metrów wyżej -to pora gdy w końcu można gdzieś pochodzić, gdy śnieg zasypie schody a i ludzi mniej. Zmieniają się te Bieszczady a i ludzie też się zmieniają.
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Kretowisko

    Dla mnie Bieszczady są fascynujące nie tylko ze względu na przyrodę ale i na historię.
    To że się zmieniają sprawia mi czasem zawód, jednak wszystko się zmienia.
    Nic by mi nie przeszkadzało, nawet to żeby były gęsto zaludnione, także przez dawną i dawniejszą ludność i żeby tętniło normalne życie, które w sąsiednich górach czy po świecie przecież jakoś się toczy.
    Widziałem góry podobne do Bieszczadów na stokach których rosną winnice a wyżej często rośnie las. Nic mnie z nimi nie łączy.
    Po banderowskiej stronie są rozleglejsze połoniny, wioski które przypominają mi moje dzieciństwo, to jednak dzisiaj nie pragnę tam jechać, może poza czasem świąt listopadowych, żeby zapalić znicz.

  7. #7
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Odp: Kretowisko

    Kiedyś na forum jeden z kolegów wyraził pogląd , że powinno się postawić zakazy wjazdu zaraz za Polańczykiem i Ustrzykami Dolnymi, co by to samochodowe tałatajstwo się tam nie pchało.
    Pozostawić Bieszczady tylko dla pieszych Bieszczadników.
    Może tak, może nie. Jak zwykle punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jak się jest zdrowym , sprawnym osobnikiem to można zmierzyć się z dziką przyrodą FtF
    ... ale życie pokazuje że nasze społeczeństwo jest coraz bogatsze i oczekuje oferty na wyższym poziomie. Kiedyś wystarczały schroniska, dziś już nie zachwycają masowego klienta.
    Oczywiście , że są wyjątki potwierdzające regułę.
    Partyzant napisał
    To że się zmieniają sprawia mi czasem zawód, jednak wszystko się zmienia.
    Zmian nie zatrzymamy, tak jak mijającego czasu.
    Jednak rodzi się pytanie, czy te zmiany powinny być ujęte w jakieś reguły, czy też "róbta co chceta" bo to ja jestem właścicielem kawałka podłogi (przepraszam łąki)
    Obserwuję jak doliny w Beskidzie Niskim się cywilizują. Powstają nowe budynki, obiekty, stadniny. \
    Niby normalnie, że są zmiany, ale jednak czegoś mi żal......

  8. #8
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,343

    Domyślnie Odp: Kretowisko

    Cóż, jest coś takiego jak prawo miejscowe w postaci planów miejscowych - powinny być opracowane i uchwalone. To tam zapisuje się funkcje terenu, rodzaj działalności (mieszkaniowa, przemysłowa, uzdrowiskowa), wysokość zabudowy, nawet rodzaj dachu (płaski, spadzisty, blachodachówka zabroniona). Dobry MPZPT jest w stanie wiele uporządkować, uchronić przed "gargamelami", fabryką w osiedlu i dyskoteką pod sanatorium.
    Ostatnio edytowane przez długi ; 15-10-2017 o 09:40
    Państwo dość silne, by Ci wszystko dać jest dość silne, by Ci wszystko odebrać

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Kretowisko

    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    Cóż, jest coś takiego jak prawo miejscowe w postaci planów miejscowych - powinny być opracowane i uchwalone. To tam zapisuje się funkcje terenu, rodzaj działalności (mieszkaniowa, przemysłowa, uzdrowiskowa), wysokość zabudowy, nawet rodzaj dachu (płaski, spadzisty, blachodachówka zabroniona). Dobry MPZPT jest w stanie wiele uporządkować, uchronić przed "gargamelami", fabryką w osiedlu i dyskoteką pod sanatorium.

    Kazimierz Dolny jest najlepszym tego przykładem,że można budować i nie szpecić krajobrazu. Jest strefa ochrony konserwatorskiej ale jest też świadomość i zaangażowanie ludzi.
    Ta przestrzeń krajobrazowa to nie jest własność jednego inwestora,ale z drugiej strony też nie oczekuje aby powstawały nowe chyże Bieszczadach czy Beskidzie Niskim.
    Stare wiejskie chałupy mają swój urok i cieszy ich widok, tylko częściej turystę niż właściciela.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2016
    Postów
    51

    Domyślnie Odp: Kretowisko

    Jestem za tym żeby był sensowny plan zagospodarowanie przestrzennego z zachowaniem naturalnych walorów przyrodniczych nie tylko Bieszczad ale Białowieży Biebrzy Tatr itp. Chodzi o to iż jeśli to jest park to nic w nim nie ,,cywilizujemy" nie urządzamy polowań nie wycinamy drzew nie budujemy hotelowych molochów itp . Byłem z początkiem października w Biesach , ludzi sporo no ale przecież ja też tam byłem i trudno aby cały park był do mojej dyspozycji . Z drugiej strony należy też wziąść pod uwagę miejscowych , oni też chcą z czegoś żyć niekoniecznie z wycinania i przeróbki drzew . Tak naprawdę ten problem dopiero się zaczyna bo inwestorzy mają pieniądze i chcą je gdzieś zainwestować , a spora część Polaków przestała jeździć za granicę i napór turystów w tereny atrakcyjne Polski z roku na rok się zwiększa .

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •