Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: jak to z Ustrzykami było ?

  1. #1
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie jak to z Ustrzykami było ?

    Czytając karty najnowszej książki K. Potaczały napotkałem zdanie
    Niemcy wkroczyli do Ustrzyk 12 września 1939 r.
    i tu zamigotało mi niejasne światełko..... z pytaniem jak to z Ustrzykami (Dolnymi) było ?
    Gdzieś (kiedyś) ... ale gdzie ? wyczytałem że w czasie kampanii wrześniowej Ustrzyki Dolne zajęte były już 9 września przez oddziały słowackiej armii w ramach współpracy z wermachtem. Zorganizowały sobie nawet defiladę zwycięstwa na głównej ulicy.
    Kilka dni później wkroczyły wojska niemieckie (któryś z forumowiczów opisywał przebieg jej kampanii)
    Przeglądam książki na półce szukając potwierdzenia ale ...bezskutecznie.
    Widocznie pamięć zawodzi i nie wiem dalej czy w tym przegranym czasie jako pierwsi wkroczyli Słowacy czy Niemcy ?
    Coś mi się pogmatwało w zwojach ?
    Mam nadzieję że ktoś pomoże mi rozwiązać ten dylemat.

  2. #2
    Debiutant Roku 2018
    Awatar mercun
    Na forum od
    11.2016
    Rodem z
    daleko i blisko....
    Postów
    328

    Domyślnie Odp: jak to z Ustrzykami było ?

    Pewne Henryku jest, że Niemcy zajęli Ustrzyki 12 września po wycofaniu się po walkach 3-ciej Brygady Górskiej .
    Pewne jest także to, że słowacka 3 Dywizja Piechoty (kryp. „Rázus”), z dowództwem w Medzilaborcach, doszła w dniu 10 września na linii Medzilaborce – Palota – Komańcza – Wysoczany – Sanok do Komańczy. I raczej do Ustrzyk przed Niemcami nie dotarła. W dniu 11 września Słowacy obsadzili swoim wojskiem m.in.: Smolnik, Huczwice, Rabe, Przybyszów, Komańczę, Rzepedź, Szczawne, Turzańsk, Radoszyce. Byli też w Baligrodzie i Rabem.
    Owszem, oddziały słowackie zajęły Ustrzyki Dolne ale dopiero 29 czerwca 1941 r. Przy okazji całkiem innej kampanii.
    To najkrajšie na svete nie sú veci, ale chvíle, okamihy, nezachytiteľné sekundy – Karel Čapek

  3. #3
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Odp: jak to z Ustrzykami było ?

    Dzięki za podjęcie tematu, być może to dobry trop.
    Sięgnąłem do swej biblioteczki i wertując punkt po punkcie znalazłem takie coś
    Słowacy przyszli od strony wschodniej. Rozlokowali się w mieście (Ustrzykach)na kwaterach.
    (...) Natomiast żołnierze słowaccy byli do nas przychylnie nastawieni. Niemców nie lubili, a Ukraińców nie znosili (...)
    Nadeszła niedziela. Oddział słowackiego wojska przemaszerował do kościoła na msze św.
    (...) Wnet Słowacy odjechali na wschód , a wmieście zainstalowało się Gestapo (...)
    To fragmenty wspomnień Władysława Dziduszko zamieszczone w 9 numerze Bieszczadu.
    Zamieszczono tam drugą część tych wspomnień Niestety nie mam wcześniejszych numerów i nie mogę połączyć

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. nie będzie jak było
    Przez pasikonik w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-02-2011, 05:49
  2. Gdzie zjem dobrego pstrąga między Ustrzykami Górnymi a Jabłonkami
    Przez pietrus w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-03-2010, 11:50
  3. Dlaczego jest tak, i jak zrobić by było inaczej?
    Przez sir Bazyl w dziale Techniczne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-07-2009, 15:54
  4. Byłem.. 9 godzin . Ale byłem..
    Przez bertrand236 w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 09-05-2006, 00:19

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •