Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: W Bieszczadach mrozy jakich tej zimy nie było

Mieszany widok

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie W Bieszczadach mrozy jakich tej zimy nie było

    "Tak zimno w Bieszczadach tej zimy jeszcze nie było. Rano w Ustrzykach Górnych było -17 stopni Celsjusza, a w Cisnej -12. Taki mróz spowodował, że bezlistne korony drzew pokryły się białą szadzią. Ale niska temperatura to zagrożenie dla turystów. GOPR-owcy przypominają, że wychodząc w góry do plecaka należy zapakować kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki, zapasowe rękawiczki, czapkę, skarpety, trzeba też mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek". Powyżej górnej granicy lasu leży średnio 40 cm śniegu, ale miejscami pokrywa śnieżna przekracza tam nawet półtora metra. Natomiast w bieszczadzkich dolinach śnieg leży jedynie w płatach.
    -17 stopni to oczywiście nic w porównaniu do rekordu zimna, który odnotowano w Stuposianach w 1996 r. Wtedy termometry pokazały -37 stopni Celsjusza. A podobno w latach 60', kiedy to jeszcze nie prowadzono pomiarów, słupek rtęci wskazał pewnej nocy -41 ."

    https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/wi...-zimy-nie-bylo

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Piotr Niedziela
    Na forum od
    06.2016
    Rodem z
    Jura/Warszawa
    Postów
    182

    Domyślnie Odp: W Bieszczadach mrozy jakich tej zimy nie było

    W Ustrzykach Górnych rano w poniedziałek było nawet do - 19 Celsjusza. Niedziela i poniedziałek cudowne słońce, praktycznie bez wiatru, więc wędrowanie po pokrytych zmrożonym śniegiem połoninach wymagało tylko dobrej kondycji i raczków. Byłem, widziałem, chodziłem i rozkoszowałem się urokiem cudownie białymi Biesami, niebieskim niebem i ciepłym słońcem.

  3. #3

    Domyślnie Odp: W Bieszczadach mrozy jakich tej zimy nie było

    Witajcie wszyscy :)

    Jadę ze znajomymi w Bieszczady, przyszła środa - niedziela.
    Mieszkamy w Wetlinie, chcielibyśmy zrobić Caryńską, Krzemieniec, może podjechać do Ustrzyk i stamtąd Tarnicę. Zależy od pogody i sił.
    Byłem w Bieszczadach kilka razy, ale zawsze w lecie/na jesieni.
    Prośba do Was o kilka wskazówek.
    Nigdy nie byłem zimą w Bieszczadach i nie wiem czego się za bardzo spodziewać (wiem, że wszystkiego ) - raczej wydeptanych szlaków, czy teraz jak popadał śnieg raczej brodzenia po kolana/pas? Czy to, tak jak latem, zależy od szlaku - niebieski z Wołosatego na Tarnicę będzie jak autostrada, a kawałek dalej na Bukowe Berdo już ciężko kogoś spotkać?
    I jeszcze jedno - część z nas ma raki, część te małe raczki na gumki - myślicie że to problem dla nich?
    Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i wybaczcie jak te pytania są głupie

  4. #4
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: W Bieszczadach mrozy jakich tej zimy nie było

    Raki, ... nie słyszałem by komuś się przydały, ale może jak skorupa podmarznie... na trasach, które chcecie odwiedzić raczej powinno być przetarte. Ale śnieg może spłatać figiel i spaść w nocy i Ty będziesz przecierał
    Na szlaki nieprzetarte przydają się rakiety. znacznie ułatwiają wędrowanie. Można próbować wypożyczyć.
    Rada: Pamiętaj, że dzień jest krótszy, a wysiłek w śniegu 2 i 3 x większy
    Czekam na relację, bo sam nie wyrwę się w tym roku zimą
    Państwo dość silne, by Ci wszystko dać jest dość silne, by Ci wszystko odebrać

  5. #5
    Debiutant Roku 2016
    Na forum od
    12.2013
    Postów
    306

    Domyślnie Odp: W Bieszczadach mrozy jakich tej zimy nie było

    Pod wszystkim co napisał długi podpisuję się a odnośnie raczków to można spokojnie je zabrać , te popularne szlaki po przejściu iluś tam osób w tych bardziej stromych odcinkach są tak wyślizgane że zwłaszcza zejście nimi czasami jest trochę trudne , niby d... nie szklanka i się nie potłucze ale ogonowa trochę może zaboleć . Udanego wypadu życzę .

  6. #6

    Domyślnie Odp: W Bieszczadach mrozy jakich tej zimy nie było

    Dziękuję Panowie za info!
    Napiszę, fotki wrzucę, obiecuję :)
    Czyli raczki wystarczą :)

    A macie jakąś propozycję trasy możliwie "niewydeptanej" i pustej?
    Ja myślę o kawałku czerwonej trasy, Wołosate - Halicz - i aż do Tarnicy czerwonym? Może Rawki i Krzemieniec?
    Może jakieś inne mało uczęszczane trasy, ale chętnie w wyższych Bieszczadach? Bo Caryńska, Wetlińska, Tarnica, to - pewnie tak jak w lecie - najbardziej oblegane trasy
    Pozdrawiam!

  7. #7
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: W Bieszczadach mrozy jakich tej zimy nie było

    Na Fereczatą z Wetliny, albo z Rawek do Wetliny. Tylko w kopnym śniegu po 2 - 3 godzinach można mieć wszystkiego dość. W puchu jeszcze jako tako, ale w ciężkim, mokrym,... może być może źle
    Państwo dość silne, by Ci wszystko dać jest dość silne, by Ci wszystko odebrać

  8. #8
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: W Bieszczadach mrozy jakich tej zimy nie było

    Gdy byłam w grudniu i styczniu, śnieg byl zmrożony i wial silny wiatr. Ja miałam raczki (nie te gumowe nakladki) takie mini raki. Bez nich bylaby bieda. Snieg byl zmrożony, w dodatku ludzie zjeżdżają na jabluszkach co powoduje ze szlak jest bardzo śliski. Inni mieli tez zwykle raki. One tez byly niezwykle przydatne. Raczki w Bueszczady są super, dodają przyczepności i pewniej sie w nich chodzi. Zaś ci co nie mieli raczkow ani raków mieli po prostu biedę. Wiec jak macie to bierzcie bez wahania.
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  9. #9

    Domyślnie Odp: W Bieszczadach mrozy jakich tej zimy nie było

    W ubieglym tygodniu przedreptalem z Cisnej na Wolosań, szlak (czerwony) pokryty okolo 40cm zmarznietego sniegu, szlo sie bardzo przyjemnie, szedlem w raczkach po zmarznietej skorupie. Ktos kto szedl tym szlakiem przede mna nie mial latwej drogi, jego slady mialy 40 cm glebokosci. Zatem o czasie przejscia szlaku decyduja warunki jakie zastaniemy. Szlak czarny z kempingu gornej wetlinki takze sliski pokryty skorupa- nieprzetarty. Zolty na Wetlinska oraz czerwony z Smerka do Chatki Puchatka byly przetarte. Co moge dodac, kijki na pewno by sie przydaly. Jezeli chodzi o odziez mialem na sobie koszulke termiczna z dlugim rekawem, cienka bluze z dl rekawem, softshel i cienka kurtke. Do dyspozycji mialem rekawiczki czapke i dwa kaptury. Osobiscie mam tak ze czapke i rekawiczki na podejsciach zdejmuje bo sie przegrzewam, ale idac po grani gdy jest mroz i wieje zaklada sie wszystko co jest pod reka. Trzeba miec, mape, latarke, naladowany telefon-te 3 rzeczy obowiazkowo! Dzien jest krotki, a bieszczady to nie miasto i po zmroku po prostu jest ciemno.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: W Bieszczadach mrozy jakich tej zimy nie było

    A u nas właśnie deszczyk leje na Śnieżce:O No i ...pa z zimy:/, O -19st. C w Kotlince to mogę sobie pomarzyć, choć pamiętam, że nie tak dawno temu taka temperatura w styczniu uznawana była w Bieszczadach i tutaj za spore ocieplenie
    Pozdr
    Derty
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ja chcę śniegu tej zimy! [wydzielony]
    Przez uszatek_mis w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 17-11-2014, 21:42
  2. Nie byłem na KIMB'ie
    Przez długi w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 03-08-2013, 10:40
  3. A zimy nie ma...
    Przez bartolomeo w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 25-01-2013, 00:55
  4. Zagadki nie z tej ziemi
    Przez klopsik w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 03-03-2008, 22:03
  5. Dawno nie było...
    Przez Piotr w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-07-2003, 17:55

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •