Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51

Wątek: Polacy a Holokaust

Mieszany widok

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Ruda Śląska
    Postów
    261

    Domyślnie Odp: Konflikt polsko-ukraiński [wcześniej "Historia Bieszczadów"]

    Cytat Zamieszczone przez szymon magurycz Zobacz posta
    Rozliczmy się najpierw z wymordowania ponad 200 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej.
    To szacunkowe wyliczenia czy dane opracowane przez historyków oparte na dokumentach, relacjach itd. ? Jakiś konkretny odnośnik do tych danych poproszę.

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2016
    Postów
    58

    Domyślnie Odp: Konflikt polsko-ukraiński [wcześniej "Historia Bieszczadów"]

    Cytat Zamieszczone przez Gar Zobacz posta
    To szacunkowe wyliczenia czy dane opracowane przez historyków oparte na dokumentach, relacjach itd. ? Jakiś konkretny odnośnik do tych danych poproszę.
    no niestety są takie dane https://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=478

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Biesiek
    Na forum od
    08.2009
    Rodem z
    Za daleko
    Postów
    50

    Domyślnie Odp: Konflikt polsko-ukraiński [wcześniej "Historia Bieszczadów"]

    Cytat Zamieszczone przez qubutek71 Zobacz posta
    Link prowadzi do strony, a nie do informacji o liczbie Żydów zabitych w trakcie II WW przez Polaków. Ale być może coś przeoczyłem, więc jeśli możesz, podeślij link bezpośrednio do treści poruszanej w tym wątku, czyli liczby Żydów zabitych w trakcie II WW przez Polaków.

  4. #4
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Konflikt polsko-ukraiński [wcześniej "Historia Bieszczadów"]

    Cytat Zamieszczone przez Biesiek Zobacz posta
    Link prowadzi do strony, a nie do informacji o liczbie Żydów zabitych w trakcie II WW przez Polaków. Ale być może coś przeoczyłem, więc jeśli możesz, podeślij link bezpośrednio do treści poruszanej w tym wątku, czyli liczby Żydów zabitych w trakcie II WW przez Polaków.
    Z tej strony można ściągnąć i przeczytać wstęp do książki.
    Czterech panów B.

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2016
    Postów
    58

    Domyślnie Odp: Konflikt polsko-ukraiński [wcześniej "Historia Bieszczadów"]

    Cytat Zamieszczone przez Biesiek Zobacz posta
    Link prowadzi do strony, a nie do informacji o liczbie Żydów zabitych w trakcie II WW przez Polaków. Ale być może coś przeoczyłem, więc jeśli możesz, podeślij link bezpośrednio do treści poruszanej w tym wątku, czyli liczby Żydów zabitych w trakcie II WW przez Polaków.
    No cóż...trzeba by włożyć więcej wysiłku i książkę przeczytać ale od czego jest wujek Google https://www.holocaustresearch.pl/ind...template=print

  6. #6

    Domyślnie Odp: Konflikt polsko-ukraiński [wcześniej "Historia Bieszczadów"]

    Cytat Zamieszczone przez qubutek71 Zobacz posta
    Podaję za w/w stroną:
    "Odejmując jedną liczbę od drugiej otrzymujemy dane podane przez Jana Tomasza Grossa w nieopublikowanych jeszcze "Złotych żniwach" - nie wiemy, co się stało z 200 tysiącami ludzi, którzy próbowali przeżyć okupację na terenie Polski."

    To mają być wiarygodne wyliczenia?
    "Nie wiemy co stało się z 200 tysiącami".
    Co tu się głowić? No pewnie Polacy ich wymordowali... jakie to proste.
    Przecież to drwina.
    Zanim następnym razem ktoś zacznie cytować tę liczbę, to proponuję odnaleźć w necie programy TV, w których Pana Grossa pytano o te 200 tysięcy... a były z nim takie spotkania tuż po publikacji "Złotych żniw" (albo "Sąsiadów"). Proszę uważnie obejrzeć te programy.

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Polacy a Holokaust

    To było na początku lat osiemdziesiątych. Starszy majster już z samego rana pił wódkę z dziadkiem Czesławem. Wtedy jeszcze nie wiedziałem dlaczego Lutek mówi na dziadka Stary Akowiec. Jak zdążyłem się po pewnym czasie zorientować, to Lutek z Dziadkiem zawsze tak zaczynali dzień na budowie. Może inaczej, dziadek jako nocny stróż pilnujący ciężkiego sprzętu rano właśnie dzień pracy kończył.

    Polegam na tym co powiedział mi pan Czesław i nigdy nie zabiegałem o potwierdzenie tego co powiedział bo uznałem, że w takich sprawach nie mógł kłamać.
    To że przeżył obóz na Majdanku zawdzięczał Żydom. Gdy zachorował na tyfus Niemcy spisali go na straty i byli przekonani, że jest już po nim. Według Czesława Podolskiego, Żydzi nie pozwolili mu umrzeć. Zawinęli go w koc, parę dni przegłodzili a gdy złapali wałęsającego się po obozie psa ugotowali z niego rosół. Poili go tym rosołem a po paru dniach psim mięsem.
    Dziadek mówił, że czegoś tak dobrego nie jadł w życiu. On miał silny organizm, stanął na nogi.
    Gdy Niemcy zobaczyli, że wyzdrowiał stwierdzili, że jest wolny i może wracać do domu!
    Żydzi na bloku zebrali dwadzieścia dolarów, dali je Czesławowi na drogę i żeby opowiedział wszystkim co Niemcy z nimi tutaj robią, jak ich traktują.
    Żona pana Czesława powiedziała mi, że te dolary nadal trzyma, na czarną godzinę.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2016
    Postów
    58

    Domyślnie Odp: Konflikt polsko-ukraiński [wcześniej "Historia Bieszczadów"]

    Cytat Zamieszczone przez włóczykij Zobacz posta
    "Nie wiemy co stało się z 200 tysiącami".
    Co tu się głowić? No pewnie Polacy ich wymordowali... jakie to proste.
    Przecież to drwina.
    Oczywiście, że na 100% wiarygodnych danych nigdy nie uzyskamy...i czy to było 50, 100 czy 200 tys to nie ma najmniejszego znaczenia bo to tylko statystyka. Chodzi o występowanie zjawiska "szmalcownictwa" i jego skali co najlepiej obrazuje ten cytat " Na przykład Jan Grabowski zajmował się tym tematem w odniesieniu do jednego powiatu - Dąbrowy Tarnowskiej. "To powiat jakich wiele. Udało mi się udokumentować losy 277 Żydów, którzy starali się przeżyć na jego terenie okupację. Z tej liczby 239 zginęło a 38 ocalało. Z tych 239, którzy ponieśli śmierć, prawie wszyscy zostali wydani Niemcom przez Polaków, dużo mniej zamordowanych zostało polskimi rękami. W mniej niż 5 procentach wypadków Żydów znaleźli sami Niemcy. Najczęściej przyczyną śmierci Żydów były donosy, wydania, morderstwa i działalność granatowej policji" - mówił Grabowski."

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Polacy w Donbasie ;)
    Przez buba w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-03-2015, 20:23

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •