Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Dalsze etapy remontu kościoła w Stefkowej

Mieszany widok

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Dalsze etapy remontu kościoła w Stefkowej

    "Od kilku lat trwa remont drewnianego kościoła w Stefkowej w gminie Olszanica w Bieszczadach. Kosztował już 300 tys. zł. Pieniądze pochodzą ze składek parafian.
    Podczas podnoszenia fundamentów okazało się, że trzeba było wymienić całą podłogę. Przy okazji odkryto zapomniane już krypty - wspomina sołtys i radny gminy Olszanica Andrzej Skiba.
    Świątynia była budowana jako kościół katolicki z fundacji Andrzeja Górskiego. Wieś posiadała już cerkiew, jednak została zniszczona podczas pożaru. Dlatego przez lata kościół służył zarówno katolikom, jak i grekokatolikom. Do dziś po obu stronach ołtarza zachował się ikonostas - dodaje sołtys.
    W najbliższym czasie droga procesyjna wokół kościoła zostanie wyłożona kostką. W planach jest jeszcze konserwacja obrazów oraz odtworzenie malowideł na chórze."

    https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/wi...la-w-stefkowej

  2. #2
    Debiutant Roku 2018
    Awatar mercun
    Na forum od
    11.2016
    Rodem z
    daleko i blisko....
    Postów
    328

    Domyślnie Odp: Dalsze etapy remontu kościoła w Stefkowej

    Cytat Zamieszczone przez Leuthen Zobacz posta
    "Od kilku lat trwa remont drewnianego kościoła w Stefkowej w gminie Olszanica w Bieszczadach...W najbliższym czasie droga procesyjna wokół kościoła zostanie wyłożona kostką."
    Bezsensowna moda. Kostka to przekleństwo - cały projekt położy na łopatki.
    To najkrajšie na svete nie sú veci, ale chvíle, okamihy, nezachytiteľné sekundy – Karel Čapek

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Dalsze etapy remontu kościoła w Stefkowej

    Cytat Zamieszczone przez mercun Zobacz posta
    Bezsensowna moda. Kostka to przekleństwo - cały projekt położy na łopatki.


    Pewnie osoby biorące udział w procesjach będą innego zdania,szczególnie po obfitych opadach deszczu. Od strony technicznej też jest jakieś uzasadnienie.

  4. #4
    Debiutant Roku 2018
    Awatar mercun
    Na forum od
    11.2016
    Rodem z
    daleko i blisko....
    Postów
    328

    Domyślnie Odp: Dalsze etapy remontu kościoła w Stefkowej

    Nie na takim obiekcie. Są inne sprawdzone metody odseparowania podeszew od błota . A to jest obiekt zabytkowy, formalna estetycznie kostka tam po postu nie pasuje. Konserwator pewnie jak zwykle przymyka oko.
    To najkrajšie na svete nie sú veci, ale chvíle, okamihy, nezachytiteľné sekundy – Karel Čapek

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Dalsze etapy remontu kościoła w Stefkowej

    Cytat Zamieszczone przez mercun Zobacz posta
    Nie na takim obiekcie. Są inne sprawdzone metody odseparowania podeszew od błota . A to jest obiekt zabytkowy, formalna estetycznie kostka tam po postu nie pasuje. Konserwator pewnie jak zwykle przymyka oko.

    Przy wielu zabytkowych budynkach układany jest granit. Materiał trwały i naturalny,niekoniecznie wygodny. Jakie są standardy na nawierzchnie wokół zabytkowego kościoła?

  6. #6
    Debiutant Roku 2018
    Awatar mercun
    Na forum od
    11.2016
    Rodem z
    daleko i blisko....
    Postów
    328

    Domyślnie Odp: Dalsze etapy remontu kościoła w Stefkowej

    Cytat Zamieszczone przez Slav Zobacz posta
    Przy wielu zabytkowych budynkach układany jest granit. Materiał trwały i naturalny,niekoniecznie wygodny. Jakie są standardy na nawierzchnie wokół zabytkowego kościoła?
    Granit nie jest najlepszym wyborem nie tylko dlatego, że jest niewygodny ( mocno obrobiony jest lepszy ale wtedy jest jak zwykła kostka betonowa). Ale najważniejsze, że to materiał, który jest obcy dla tego rejonu. Dla takiego obiektu wystarczy dobrze zagęszczone klepisko z wprasowaną drobną posypką tłuczniową. Najważniejsze by był zadany odpowiedni profil dla pozbycia się wody z nawierzchni. Ewentualnie nawierzchnia z płyt kamiennych ( szczególnie piaskowiec jako materiał lokalny ale może być i gnejs, łupek) na betonie i z fugą betonową dla większej wygody. Będzie zdecydowanie lepiej komponowała się z drewnianą elewacją.
    Co do standardów - jako takich nie ma ale generalnie powinno utrzymać się to co było. Inaczej zabytek traci pomału swój charakter.
    To najkrajšie na svete nie sú veci, ale chvíle, okamihy, nezachytiteľné sekundy – Karel Čapek

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: Dalsze etapy remontu kościoła w Stefkowej

    Myślałem, że pretekstem do jakiejś dyskusji mogłaby w opisanym przypadku kwota dotychczas przeznaczona na remont (ściepa parafian), a tutaj kruszy się kopie o kostkę na drodze procesyjnej...
    Osobiście przychylam się do zdania Slava. Co prawda nie mieszkam w Bieszczadach, mój kościół parafialny nie jest zabytkowy (ani tym bardziej drewniany), ale pamiętam nocne procesje wokół. Ktoś lądował w błocie. Ja rozumiem - przeżył i był brudny. Ale np. mój ojciec podczas procesji rezurekcyjnej na pochyłym terenie wokół jego kościoła parafialnego na wsi niósł (jako ministrant) figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, a w nocy nasypało trochę mokrego śniegu. Trawa + mokry śnieg + pochyły teren + ważąca swoje święta figura = poślizg. Jakby tato wykrochmalił się z figurą, nie miałby czego szukać we wsi
    A tak serio - względy praktyczne przemawiają za kostką. Ja rozumiem, że czasem ludzie nie mają wiele do gadania (proboszcz - "Bob budowniczy" wie lepiej), ale w końcu to dla nich. Ja bym uszanował tę decyzję. To - jak zaznaczyłem - moje osobiste zdanie.

  8. #8
    Debiutant Roku 2018
    Awatar mercun
    Na forum od
    11.2016
    Rodem z
    daleko i blisko....
    Postów
    328

    Domyślnie Odp: Dalsze etapy remontu kościoła w Stefkowej

    Człowieku z Lutynii. Też nie czytałeś uważnie. Albo mamy do czynienia z pospolitym obiektem sakralnym albo z zabytkiem .Tu mamy do czynienia z zabytkiem prawem chronionym ( wpis do Rejestru zabytków nieruchomych - cerkiew greko-kat. p.w. św. Paraskewii, ob. kościół rzym.-kat., drewn., 1836-40,nr rej.: A-171 z 3.11.1989) . Pojęcia zabytku Ci nie przytoczę bo pewnie je znasz jako historyk. Decyzja o wpisie do rejestru zabytków wiąże się dla właściciela nieruchomości z licznymi zadaniami i obowiązkami związanymi z utrzymaniem zabytkowego obiektu i zachowaniem jego wartości. Zagospodarowanie takiej zabytkowej nieruchomości, prowadzenie remontów, przebudowy, adaptacji może odbywać się jedynie w ograniczonym zakresie i pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich, które na takie prace muszą wydać odpowiednie pozwolenie . Dla wygody parafian podałem dwie alternatywy na wygodne ( powtarzam: wygodne nawierzchnie) inne niż wredna kostka ale takie, które wtopią się w otoczenie a nie będą psuły otoczenia z a b y t k u. Kwota jest dla mnie bez znaczenia, jeżeli parafianie chcą się dołożyć to pięknie z ich strony. Ale tutaj ostatnie słowo powinien mieć konserwator zabytków a finansować - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ewentualnie udzielić dotacji.
    To najkrajšie na svete nie sú veci, ale chvíle, okamihy, nezachytiteľné sekundy – Karel Čapek

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Dalsze etapy remontu kościoła w Stefkowej

    Skały gnejsowe w Polsce występują min.: w Sudetach, w Górach Izerskich, Sowich, w masywie Śnieżnika oraz w Tatrach Zachodnich.
    http://tesm.pl/oferta/charakterystyka-gnejsu/

    Piaskowiec jest ładny , ale mniej trwały od granitu i przede wszystkim trzeba później o niego odpowiednio zadbać.
    Cały czas poruszamy temat nawierzchni przy kościele w Stefkowej, a nie na Krakowskim Rynku - więc kieszeń inwestora chyba ma tu bardzo duże znaczenie.

  10. #10
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Dalsze etapy remontu kościoła w Stefkowej

    Narażę się moderatorom za wypowiedź poza tematem (w dodatku na zakazane wycieczki osobiste) i rzeknę do kolegi Mercuna
    Zgadzam się z Twoim tokiem myślenia i wolałbym aby tak było jak piszesz,
    .... ale przekazując swe myśli musisz szanować adwersarzy i Twoja forma wypowiedzi
    ect...Też nie czytałeś uważnie
    nie była grzeczna.
    Wiem, wiem, mnie też często ponoszą emocje, ale również mnie życie stawia pytania co powinno być, a na co mnie stać ?
    Pewnie nie czytałem starannie, ale nie pomnę, czy chodzi o nową drogę procesyjną , czy o odtworzenie starej zniszczonej
    Dla mnie to duża różnica

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Prelekcja - Kościoły drewniane
    Przez machoney w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21-02-2010, 17:16
  2. Baligród - c.d. remontu
    Przez RAV w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-02-2009, 23:57
  3. dalsze fotki
    Przez zakapiór w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-10-2006, 17:48
  4. Msze w bieszczadzkich kościołach
    Przez misiekjakub w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-09-2005, 16:09

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •