Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Powrót do Bieszczad po baaardzo długiej przerwie

  1. #1

    Domyślnie Powrót do Bieszczad po baaardzo długiej przerwie

    Witam wszystkich,

    jest to mój pierwszy post tutaj na forum.

    Chciałbym się spytać doświadczonych górołazów odnośnie powrotu na górskie szlaki po bardzo długiej przerwie. Od razu zaznaczam, że nigdy nie należałem do jakiś wyczynowców, raczej preferowałem spokojniejsze podejścia i względne nieforsowanie się na szlakach w zamian za możliwość podziwiania widoków i spędzenie miło czasu wśród dzikiej przyrody. Niestety, moja ekipa, z którą niegdyś kilkakrotnie wędrowałem już dawno się rozpadła, a samemu nie czuję się na teraz na tyle sprawny, aby podejmować samotną wędrówkę, tym bardziej, że na chwilę obecną bardziej ciągnie mnie do rejonu Gorganów i Bieszczad Wschodnich generalnie. Z kondycją nie jest źle - praktycznie od lat wszędzie chodzę na piechotę, czasami szybkim marszem z plecakiem do kilku kg, przejście nawet 30 km nie stanowi dla mnie jakiegoś super problemu (pod warunkiem, że można robić sobie przystanki i odpocząć w jakiejś bacówce czy pod namiotem po dniu lub dwóch takiej wędrówki).

    I tu mam pytanie do doświadczonych: Gorgany są nadal dość dzikie, generalnie ukraińska strona Karpat jest dużo dziksza i mniej oznakowana aniżeli polska. Co byście polecali na początek: czy zorganizowane wypady organizowane np. przez PTTK Rzeszów czy szukanie jakiejś odpowiedniej ekipy, która ma doświadczenie w chodzeniu po tamtejszych górach? Nie jestem za tym, aby nadmiernie ryzykować. Przeżyłem kilka dość ekstremalnych sytuacji, w tym ogromną burzę (którą mogliśmy przewidzieć, mimo to większość naszej grupy zignorowała to ostrzeżenie - fakt, mogłem nie iść, nauczka jest na resztę życia) i po tych wspomnieniach nauczyłem się już, że lepiej odpuścić coś i zobaczyć coś innego niż potem mieć spory problem.

    Pozdrawiam,
    Paweł

  2. #2
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Powrót do Bieszczad po baaardzo długiej przerwie

    Cytat Zamieszczone przez Paweł1979 Zobacz posta
    (...). Co byście polecali na początek: czy zorganizowane wypady organizowane np. przez PTTK Rzeszów czy szukanie jakiejś odpowiedniej ekipy, która ma doświadczenie w chodzeniu po tamtejszych górach? Nie jestem za tym, aby nadmiernie ryzykować. Przeżyłem kilka dość ekstremalnych sytuacji, w tym ogromną burzę (którą mogliśmy przewidzieć, mimo to większość naszej grupy zignorowała to ostrzeżenie - fakt, mogłem nie iść, nauczka jest na resztę życia) i po tych wspomnieniach nauczyłem się już, że lepiej odpuścić coś i zobaczyć coś innego niż potem mieć spory problem.

    Pozdrawiam,
    Paweł
    Witaj na forumie.
    Ja bym Ci radził rzeszowski PTTK na początek. Miałem okazję uczestniczyć w takim wyjeździe. Masz zapewnioną logistykę (transport+jedzenie+spanie), to duży plus dla początkujących
    Dla mnie minusem jest spore tempo narzucane przez Saszę , ale jak piszesz że dajesz nawet 30 kilosów to spoko dasz radę.
    Dla mnie indywidualne wyjazdy są dużo lepsze , bo dają więcej swobody i wolności , ale nie pisałbym się z grupą której nie znam.
    To spore ryzyko niedopasowania, większe niż niespodziewana burza.
    Może na takim wspólnym wyjeździe poznasz osoby nadające na podobnych tonach jak twoje i stworzycie grupę.
    p.s. nie zaczynaj od Gorganów

  3. #3

    Domyślnie Odp: Powrót do Bieszczad po baaardzo długiej przerwie

    Dzięki. Dlaczego odradzasz Gorgany z PTTK czy w ogóle? Po naszych Bieszczadach już troszkę łaziłem, stąd pomysł na inną ich część. Z tego, co czytałem, tam też jest zróżnicowanie pod względem trudności szlaków a ponadto jak góry bardziej wymagające to i ludzie powinni być bardziej zdecydowani a to dla mnie ważne akurat, nie przepadam za takimi wielo-osobowymi ,,gąsienicami" :)..
    Ostatnio edytowane przez Paweł1979 ; 02-05-2018 o 11:21

  4. #4
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Powrót do Bieszczad po baaardzo długiej przerwie

    To była drobna sugestia na temat Gorganów a nie dyrektywa, zabranianie czy też odradzanie.
    Zrobisz jak chcesz.
    Jak będziesz miał szczegółowe pytania to pytaj.
    Powodzenia, a może jak już będziesz "po" to podzielisz się wspomnieniami ?

  5. #5

    Domyślnie Odp: Powrót do Bieszczad po baaardzo długiej przerwie

    Stąd właśnie moje pytanie :). Wiem, że Gorgany i generalnie całe Karpaty Wschodnie do najłatwiejszych gór nie należą ale mimo to chciałbym się sprawdzić, w końcu kiedyś spróbować trzeba.

    Z konkretnych pytań: jaką trasę, rejon Gorganów polecałbyś na pierwszy raz tak, aby i zobaczyć coś ciekawego i nie zniechęcić się jakimś super trudnym szlakiem?

  6. #6
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Powrót do Bieszczad po baaardzo długiej przerwie

    Cytat Zamieszczone przez Paweł1979 Zobacz posta
    Z konkretnych pytań: jaką trasę, rejon Gorganów polecałbyś na pierwszy raz ....
    Raz pierwszy, a ile dni?

  7. #7

    Domyślnie Odp: Powrót do Bieszczad po baaardzo długiej przerwie

    Tydzień starczy.

  8. #8
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Powrót do Bieszczad po baaardzo długiej przerwie

    Żeby niepotrzebnie nie kłapać dziobem, wspomnę tylko, że w głębi Gorganów położone są praktycznie dwie wioski: Osmołoda i Rafajłowa. Do jednej i do drugiej da się dojechać zarówno autobusem, jak i samochodem.

    A tu masz propozycje 6-dniowych tras, z mapkami i obrazkami.

    Osmołoda: http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/7352 i http://ciekawe.tematy.net/2012/gorgany/
    Rafajłowa: http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/7529 i http://ciekawe.tematy.net/2012/rafajlowa/

    W tej pierwszej możesz odpuścić hotel Kieputa, to przed zejściem do Osmołody zdążysz jeszcze wdrapać się na Mołodę.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Powrót do Bieszczad po baaardzo długiej przerwie

    Wojtek, dzięki za traski, super są. Czytałem wczoraj do późna w nocy i serce rwie się już w te rejony :).

    No to w takim razie chyba póki co ostatnie pytanie: z uwagi na to, że kilka ładnych lat w górach już nie byłem a w Gorganach w ogóle, czy lepiej na pierwszy raz przejść się z jakąś zorganizowaną grupą typu PTTK i zobaczyć, jaką się ma kondycję i ewentualnie poznać ludzi co by chcieli kolejny raz iść już samemu (jak zasugerował kolega don Enrico) czy cisnąć już w kierunku szukania ludzi i jechać mniejszą grupą ale za to mieć szeroki zakres możliwości (spanie tam, gdzie się chce, możliwość odbicia od głównego szlaku itp.). Podejrzewam, że zasugerujecie pierwszy wariant, jeśli tak, co polecacie dokładnie z takich zorganizowanych wypadów, np. gdzie, na które trasy idzie w miarę mała ilość osób, gdzie jest tak trochę ,,dziko" jeśli w ogóle można mówić o czymś takim w przypadku przejść zorganizowanych?
    Ostatnio edytowane przez Paweł1979 ; 03-05-2018 o 12:48

  10. #10
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Powrót do Bieszczad po baaardzo długiej przerwie

    Zalety uczestnictwa w wycieczce.
    Poznajesz dojazd, rejon, topografię pasma górskiego. Widzisz jakie tam są szczyty grzbiety, stoki, doliny, potoki, łąki. Podczas wędrówki obserwujesz miejsca, w których można zrobić biwak albo nabrać wody. Zapoznajesz się z tamtejszymi mieszkańcami, w jakim języku się rozmawia, co się je i pije oraz w jakich ilościach. Poznasz też pewnie ludzi, którzy pojechali na wycieczkę z podobnych, jak u Ciebie, powodów.
    Wycieczki prowadzą (zazwyczaj) przewodnicy, którzy kochają góry i jeżdżą tam nie tylko dla pieniędzy. Swoją pasją potrafią się dzielić z uczestnikami. Nie wszystko Ci się na takiej wycieczce spodoba. Co się nie spodoba, trzeba cicho przecierpieć. Pozytywy będą przeważać. Można taką wycieczkę potraktować jako „frycowe” w rozpoczynaniu karpackiej przygody.
    Po takiej wycieczce już jesteś jakby trochę „tutejszy” – huculski, gorgański i czarnohorski. Możesz potem sam zorganizować grupkę, z którą się wybierzesz w Karpaty na prawdziwą wędrówkę, już jako trochę karpacki bywalec. Nie jesteś uzależniony od kogoś, kto Cię w te góry zabierze albo nie zabierze.
    Samodzielnego wyjazdu nie odradzam. Jeśli znajdziesz towarzyszy i towarzyszki (w liczbie nie większej, niż kilka osób), startuj śmiało. Co możemy, pomożemy:) Jeśli jest się młodym (liczba przy nicku sugeruje, że tak), zdrowym, silnym i wesołym – można jechać i w pojedynkę, ale to ostanie akurat odradzam.

    Przy okazji - po zalogowaniu się, dostępna jest edycja swojego profilu, możesz tam m.in. wpisać miejscowość, w której mieszkasz. To często pomaga rozmówcom trafniej podpowiadać;-)
    http://forum.bieszczady.info.pl/prof...do=editprofile

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Powrót w bieszczady.
    Przez rafalski w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 25-07-2014, 01:33
  2. Powrót.
    Przez WUKA w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-09-2009, 23:17
  3. Sprawa organizacyjna i prośba - powrót z KIMB
    Przez Basia Z. w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-05-2009, 15:22
  4. Wielki powrót w Bieszczedy
    Przez frecio w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-07-2002, 00:43

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •