Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 80

Wątek: Wandalizm w imię prawa - likwidacja pamiątkowych tablic.

Mieszany widok

  1. #1

    Domyślnie Odp: Wandalizm w imię prawa - likwidacja pamiątkowych tablic.

    Cytat Zamieszczone przez sir Bazyl Zobacz posta
    ... Prawdopodobnie usunięto wszystkie tablice (na pewno u sunięto tablice na Przeł Wyżnej, w Czarnej, w Wołkowyi, w Polanie) upamiętniające budowniczych bieszczadzkich dróg
    Zdjęcie z ostatniej niedzieli. Droga z Zatwarnicy wzdłuż Hylatego (na Szepit). Tablica upamiętniająca budowniczych jeszcze stała.
    P5135999.jpg
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar bacza
    Na forum od
    07.2017
    Rodem z
    Warmia (Olsztyn)
    Postów
    163

    Domyślnie Odp: Wandalizm w imię prawa - likwidacja pamiątkowych tablic.

    Cytat Zamieszczone przez łosiu Zobacz posta
    Zdjęcie z ostatniej niedzieli. Droga z Zatwarnicy wzdłuż Hylatego (na Szepit). Tablica upamiętniająca budowniczych jeszcze stała.
    P5135999.jpg
    Może dlatego, że "Jednostka Inżynieryjna" , a nie KBW - może to szaleństwo ma jakieś granice... Oby !

  3. #3
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,274

    Domyślnie Odp: Wandalizm w imię prawa - likwidacja pamiątkowych tablic.

    Więcej tu takich Heniu. Samego Cię nie zostawimy, wsiądziemy niezłą ekipą na pakę tej ciężarówki co na śmieci wywozi "pomniki socjalizmu"
    Czterech panów B.

  4. #4
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,132

    Domyślnie Odp: Wandalizm w imię prawa - likwidacja pamiątkowych tablic.

    Najgorsze jest to, że takich decyzji nie konsultuje się z lokalną społecznością, samorządami, itd. Nie informuje się o nich społeczeństwa, cichcem usuwa się pamiątki historyczne, na które jakiś IPN-owski kacyk wydał wyrok bez żadnego uzasadnienia - pewnie wystarczy zasłonić się ustawą. Podejmuje się nieodwracalne w skutkach decyzje mając gdzieś zdanie zwykłych ludzi. Strasznie to przygnębiające...

    Cytat Zamieszczone przez jojo Zobacz posta
    ...Zaraz zasypią Zalew Soliński i wysadzą zaporę- też wojsko pomagało.
    Zalew koniecznie zasypać ale najpierw powinni zacząć od wyburzenia symbolu radzieckiej dominacji nad Polską czyli Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina, który był jego pomysłodawcą. Dobrze by było gdyby przykład szedł z góry - lokalni kacykowie mogliby jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła.

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    ...wsiądziemy niezłą ekipą na pakę tej ciężarówki co na śmieci wywozi "pomniki socjalizmu"
    A to Ci się marzy wersja de lux - a jak zaczną palić na stosach?
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  5. #5
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,274

    Domyślnie Odp: Wandalizm w imię prawa - likwidacja pamiątkowych tablic.

    Cytat Zamieszczone przez sir Bazyl Zobacz posta
    A to Ci się marzy wersja de lux
    Lubię wygodę i dobre towarzystwo
    Czterech panów B.

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    656

    Domyślnie Odp: Wandalizm w imię prawa - likwidacja pamiątkowych tablic.

    Co prawda od mojej ostatniej wizyty w Bieszczadach upłynęło już kilka lat, ale staram się śledzić, co się tam dzieje. Jako historyk wstydzę się za to, co wyrabia Policja Historyczna (bo w takie coś przekształca się - albo już przekształcił - IPN). Wierzcie mi lub nie, ale większość moich kolegów po fachu potępia to, co oni robią. Z historii wiem że ci, którzy rozbierali pomniki i zacierali pamięć po innych, pewnego dnia odchodzą lub tracą władzę. A potem będą lamentować, że zaczną znikać ich pomniki...

    Jako ciekawostkę podam Wam, że podczas mojej niedawno zakończonej dwudniowej wędrówki po pewnym rejonie Dolnego Śląska (nie podam gdzie żeby nie ułatwiać zadania Policji Historycznej ) natknąłem się przy kościele na pomnik upamiętniający walkę i martyrologię narodu polskiego w latach II wojny światowej. Był chyba jeszcze z okresu PRL. Obok nazw takich jak "Oświęcim", "Tobruk", "Katyń 1939-1941" (!)' "Lenino", była jedna powojenna: "Jabłonki-Baligród 1947". Pomyślałem sobie - no, "dobra zmiana" jeszcze tu nie dotarła. A choćby usunęli wszystkie nazwy i pomniki "niesłuszne", póki żyje choć jedna osoba pamiętająca jak i co było, pamięć o tym nie przeminie. Bo historia - dobra czy zła - jest częścią dziedzictwa każdego narodu. Jeśli "wstawanie z kolan" ma polegać na fałszowaniu historii, to ja wolę sobie dalej poklęczeć...

    Pozdrawiam
    Leuthen
    (też urodzony za PRL, w roku okrągłej rocznicy istnienia, zatem też "do odstrzału")
    Ostatnio edytowane przez Leuthen ; 16-05-2018 o 04:27

  7. #7
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,280

    Domyślnie Odp: Wandalizm w imię prawa - likwidacja pamiątkowych tablic.

    Zamiast usuwać, powinno się wymieniać tablice i w ten sposób odmitologizowywać i odkłamywać historię. Przyniosło by to większy skutek edukacyjny, gdyby taki młody człowiek pod pomnikiem Waltera poczytał sobie, kim on był naprawdę. Oczywiście nie życzyłbym sobie w przestrzeni publicznej pomników Stalina i Lenina, ale "znaj proporcjum mociumpanie". PRL był częścią naszej historii, niechlubną, ale istotną. Podobało mi się nawarstwienie historii w parku w Lesku koło kościoła. Obelisk T. Kościuszki, figura Maryjna i pomnik wdzięczności. I jakoś nikomu to nie przeszkadzało. Nie wiem, jak tak jest teraz.

  8. #8
    Botak Roku 2018

    Na forum od
    01.2009
    Postów
    566

    Domyślnie Odp: Wandalizm w imię prawa - likwidacja pamiątkowych tablic.

    Cytat Zamieszczone przez Piskal Zobacz posta
    Zamiast usuwać, powinno się wymieniać tablice i w ten sposób odmitologizowywać i odkłamywać historię. Przyniosło by to większy skutek edukacyjny, gdyby taki młody człowiek pod pomnikiem Waltera poczytał sobie, kim on był naprawdę. Oczywiście nie życzyłbym sobie w przestrzeni publicznej pomników Stalina i Lenina, ale "znaj proporcjum mociumpanie". PRL był częścią naszej historii, niechlubną, ale istotną. Podobało mi się nawarstwienie historii w parku w Lesku koło kościoła. Obelisk T. Kościuszki, figura Maryjna i pomnik wdzięczności. I jakoś nikomu to nie przeszkadzało. Nie wiem, jak tak jest teraz.
    O TO właśnie chodzi. To samo miałem na myśli, ale jakoś nie potrafiłem tak ładnie napisać.
    Piskal powinien zostać Prezesem IPN

  9. #9

    Domyślnie Odp: Wandalizm w imię prawa - likwidacja pamiątkowych tablic.

    Cytat Zamieszczone przez Piskal Zobacz posta
    Zamiast usuwać, powinno się wymieniać tablice i w ten sposób odmitologizowywać i odkłamywać historię.
    Tak zrobiono w Cisnej z pomnikiem "Poległym w walce o utrwalenie władzy ludowej". Zmieniono tablicę i przy okazji ze zbrodniarzy (wg IPN) zrobiono bohaterów. Zapomniano tylko dokleić koronę - temu orłu.

    Cisna_Pomnik_Poleglym_w_walce_o_utrwalenie_wladzy_ludowej.jpgIMAG0240.jpg

  10. #10
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,685

    Domyślnie Odp: Wandalizm w imię prawa - likwidacja pamiątkowych tablic.

    Cytat Zamieszczone przez Piskal Zobacz posta
    Podobało mi się nawarstwienie historii w parku w Lesku koło kościoła. Obelisk T. Kościuszki, figura Maryjna i pomnik wdzięczności. I jakoś nikomu to nie przeszkadzało. Nie wiem, jak tak jest teraz.
    W Sanoku usunęli "pomnik wdzięczności" dwa lata temu, pewnie przyjdzie kolej i na Lesko...
    Załączone obrazki Załączone obrazki

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. szlakiem białych tablic
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-12-2017, 18:17
  2. BdPN - bilety na ścieżki (omijanie prawa) co Wy na to?
    Przez barszczu w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 23-04-2012, 17:24
  3. Likwidacja biblioteczki bieszczadzkiej
    Przez Basia Z. w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 10-01-2012, 16:01

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •