Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 36

Wątek: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

  1. #21
    Bieszczadnik Awatar Piotr Niedziela
    Na forum od
    06.2016
    Rodem z
    Jura/Warszawa
    Postów
    182

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Był umoczony, nie wiemy do końca jakie miał motywacje, ale wielu innych nie było w dobrej służbie Polsce. Nam łatwo wydawać jednoznaczne wyroki. Był TW..Nie chcę tutaj tego oceniać, ale wolę patrzeć w przyszłość. Co z tym zrobić, jak dalej żyć, czy wszystko potępiać. Nam dziś łatwo wydać sąd, był TW. Był. Znamy jego podpisy, decyzje.... Nie znamy do końca jego intencje, więc potrzeba refleksji nad ocena tych sytuacji. Zdrowy rozsądek, trzeźwa analiza, a co ja sam wnoszę pozytywnie w te sytuacje....

  2. #22
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    No i zagotowało się w tym wątku...

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Jakie to romantyczne co mówi ten starszy pan.

    To może będzie za to bardziej realistyczne jak traktowano żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych za zachodzie i to nie byle kogo - asa myśliwskiego Stanisława Skalskiego. Chodzi o to, że ktoś mógłby zarzucić, że byle celowniczy ckm'u poszedł siedzieć, ale pilot myśliwca z doświadczeniem bojowym jest na wagę złota. Więc zostanie potraktowany inaczej. Szczególnie w tworzącym się od podstaw lotnictwie LWP.
    Skoro kol. skyrafal już zaczął dzielić pilotów myśliwskich PSP na Zachodzie na lepszych i gorszych z arbitralnością obecnej władzy czy IPN (wszystko jedno), to może warto przyjrzeć się pomnikowej postaci, którą przywołałeś? 20 lat temu czytałem biografię Stanisława Skalskiego "Między niebem a piekłem" (autor: Antoni Michalak, Lublin 1996), którą mam na półce do dziś - nawet teraz mam ją przed oczami. Próżno w niej szukać informacji o tym, jak Skalski CELOWO ZAWYŻAŁ swoje osiągnięcia (zgłaszane zestrzelenia), co wyszło pol latach. Jakoś też brak tam wzmianki np. o tym, jak po jego decyzji ostrzelania niemieckich ciężarówek w Sfaxie (walki w Afryce Północnej - PFT) zginęli wskutek ostrzału z jego "Spita" bezbronni cywile na ziemi. Słyszałeś o tym? Jak nie, to poczytaj sobie "Cyrk Skalskiego" Śliżewskiego i Sojdy (z 2009 r.). Lektura daje dużo do myślenia o postawie dowódcy polskiej eskadry... I zastanów się, co wypisujesz. Bo zawsze może się znaleźć ktoś, kto znajdzie luki w Twoim rozumowaniu, ocenach i wywodach. A w tym wątku takie luki znalazło już kilku userów...

  3. #23
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Niech może każdy kto czyta ten wątek odpowie sobie na następujące pytanie.
    Gdyby przyszedł czas próby i potrzebowalibyście pomocy, silnej ręki człowieka z charakterem, kogoś kto za Wami stanie może nawet kosztem samego siebie - to kto by Was skutecznie obronił czy pomógł :

    czy człowiek z osobowością i życiorysem jak u p. Góry czy p. Skalskiego ???????

  4. #24
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2014
    Postów
    237

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Niech może każdy
    Jak już zaznaczyłem wcześniej, choćby z czystej przekory zignoruję ten kolejny przejaw pyszałkowatości interlokutora - nie koledze wyznaczać co będę poddawał analizie filozoficznej i w jaki sposób. Miast tego zastanowię się chwilę nad nieco zmodyfikowaną wersją tego pytania - gdyby przyszedł taki dziwny czas próby i przyszło nam żyć w czasach Góry i Skalskiego to jaką osobowość i życiorys wykształciłby nasz przemiły interlokutor któremu nie braknie odwagi, werwy i erudycji do rozliczania trupów i wartościowania ich dokonań ale żeby odpowiedzieć wprost na ledwie klika point ze strony innych forumowiczy to już nie bardzo...
    I targa mną takie niejasne przeświadczenie że nie byłaby osobowość do której bez strachu można by się odwrócić plecami, o oczekiwaniu pomocy czy obrony za cenę własnego istnienia nie wspominając.

  5. #25
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    A konkretnie ? Pół strony intelektualizowania dosłownie o niczym.

  6. #26
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2014
    Postów
    237

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Pół strony intelektualizowania dosłownie o niczym.
    No nie chciałem w tak bezpośredni sposób podsumowywać twojej "twórczości" aczkolwiek poczytuję za niewątpliwy plus że masz świadomość ułomności swoich wywodów.

  7. #27
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Niech może każdy kto czyta ten wątek odpowie sobie na następujące pytanie.
    Gdyby przyszedł czas próby i potrzebowalibyście pomocy, silnej ręki człowieka z charakterem, kogoś kto za Wami stanie może nawet kosztem samego siebie - to kto by Was skutecznie obronił czy pomógł :

    czy człowiek z osobowością i życiorysem jak u p. Góry czy p. Skalskiego ???????
    Bardzo chętnie odpowiem na to pytanie - wtw (matematyczne: wtedy i tylko wtedy) gdy Ty odniesiesz się do kwestii, o które pytano Cię wprost w tym wątku, a Ty jakoś nie raczyłeś się ustosunkować do tego, co pisało kilka osób. Nie wymagaj od innych tego, czego nie wymagasz od siebie...

  8. #28
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Odniosę się do Twojego pytania czy słyszałem jak Skalski rozwalił ciężarówkę, bo chyba o to Ci chodzi.

    Nie, nie słyszałem. Ale proszę też o wyjaśnienie jaki to ma związek z tym wątkiem ?
    Załóżmy nawet że tak było - to gdyby p. Skalski wtedy nie nacisnął spustu to Góra by nie wziął po wojnie do ręki "zaczarowanego ołówka" i nie otworzył sobie drzwi do niekwestionowanej kariery (bo to jest chyba najbardziej gorący element tej dyskusji).

    Wykaż mi tutaj konkretny związek przyczynowo skutkowy pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami. Jako historykowi na pewno nie trzeba wyjaśniać o co chodzi.

    Ale na moje pytanie nie musisz odpowiadać pisemnie. Wystarczy, że odpowiesz sobie w głowie.

  9. #29
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Odniosę się do Twojego pytania czy słyszałem jak Skalski rozwalił ciężarówkę, bo chyba o to Ci chodzi.
    "gdy Ty odniesiesz się do kwestii, o które pytano Cię wprost w tym wątku, a Ty jakoś nie raczyłeś się ustosunkować do tego, co pisało kilka osób." Prezentujesz erystykę wysokich lotów...

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Wykaż mi tutaj konkretny związek przyczynowo skutkowy pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami. Jako historykowi na pewno nie trzeba wyjaśniać o co chodzi.
    Pozostawię bez komentarza - podobno bowiem najlepsze, co można zrobić w analogicznych sytuacjach, to milczenie...

  10. #30
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Więc proszę napisać lub zacytować proste, klarowne i rzeczowe pytania.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Dawno temu na Świdowcu i Czarnohorze
    Przez buba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-07-2017, 22:29
  2. Tadeusz Janota Bzowski
    Przez Slav w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-03-2017, 14:15
  3. Poszukuję książki: Tadeusz Andrzej Olszański Bieszczady 1918-19
    Przez Misieg w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 22-01-2012, 23:24
  4. Konkurs - do wygrania 2 przeloty szybowcem
    Przez bieszczadzkie.info w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-07-2009, 19:09
  5. Napad (?) na pocztę w Lutowiskach 10 lat temu
    Przez Stały Bywalec w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-05-2006, 22:41

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •