Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Dojazd zimą do szlaków

Mieszany widok

  1. #1

    Domyślnie Dojazd zimą do szlaków

    Witam,

    chciałbym zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych bywalców - w tym roku już moja czwarta zima z rzędu w Bieszczadach i ponieważ obszedłem już większość "popularnych" tras, to czas ruszyć na pobocza którymi do tej pory wędrowałem tylko w porze letniej. Pojawia się jednak pytanie jak poradzić sobie z dojazdem tam. Wiem, że wszystko zależy od aktualnych warunków, bo zakopać w śniegu na amen można i na parkingu pod Rawkami (co zdarzyło mi się dwa lata temu, 3h czekania na pomoc drogową), ale pytam ogólnie. Do rzeczy więc, jak wygląda możliwość dojazdu samochodem w zimie do:
    - Mucznego (wydaje mi się że się da)
    - dalej z Mucznego do Bukowca (tu mam poważne wątpliwości)
    - Zatwarnicy (chyba nawet lepiej niż latem, dziury w asfalcie zalepią się śniegiem
    - z Zatwarnicy do wejścia na szlak na Smerek (Terenowa stacja edukacji ekologicznej BPN)
    - z Zatwarnicy do parkingu z którego idzie się na Krywe

    dziękuję za wszelkie wskazówki :)

  2. #2

    Domyślnie Odp: Dojazd zimą do szlaków

    Droga do Zatwarnicy powinna być już zrobiona w sensie asfaltu (termin ukończenia był do końca listopada)
    co do odśnieżania nie pomogę

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Dojazd zimą do szlaków

    Cytat Zamieszczone przez kleofas Zobacz posta
    Droga do Zatwarnicy powinna być już zrobiona w sensie asfaltu (termin ukończenia był do końca listopada)
    co do odśnieżania nie pomogę
    W sobotę 20 października w Zatwarnicy trafiłem na roboty drogowe i nie było łatwo przejechać busem obok rozściełacza asfaltu. Nie zauważyłem skąd zaczynali ale jak widać, to asfalt przy sklepie gładki jak nowy:
    Bieszczady marzec 2011 609.jpg

  4. #4
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: Dojazd zimą do szlaków

    Jeżeli nie było kilkudniowej zamieci, to droga do parkingu na Krywe jest przejezdna
    Państwo dość silne, by Ci wszystko dać jest dość silne, by Ci wszystko odebrać

  5. #5

    Domyślnie Odp: Dojazd zimą do szlaków

    Podstawą są porządne opony zimowe, i nie z przepisowymi 4mm bieżnika tylko w miarę nowe - 8mm i więcej... Tak samo średnio nadają się super ekonomiczne i ciche bieżniki - one po prostu nie trzymają na śniegu. Także niekoniecznie to co najdroższe się sprawdzi. Bieżnik ma jak najbardziej przypominać prostą kostkę, jak w starych zimowkach Dębicy Frigo. Wtedy to ma sens. W bagażniku łańcuchy + awaryjnie łopata. Generalnie powinieneś objechać wszystkie wymienione trasy bez napędu 4x4 z wyjątkiem dojazdu do Bukowca.

    Do Bukowca droga jest jeżdżona przez SG terenówkami - droga oczywiście nieodśnieżana. Na asfaltowej części jeszcze powinno być w miarę OK, ale dalszy fragment - za Tarnawą jak dowali mocno śniegiem i zdąży go zmrozić - może być wyzwaniem dla płaskiego, z uwagi na prześwit zawieszenia.

    PS. Nikt Ci pod Rawkami nie pomógł, że musiałeś po pomoc dzwonić?

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar bacza
    Na forum od
    07.2017
    Rodem z
    Warmia (Olsztyn)
    Postów
    163

    Domyślnie Odp: Dojazd zimą do szlaków

    Cytat Zamieszczone przez misha Zobacz posta
    (....) Do Bukowca droga jest jeżdżona przez SG terenówkami - droga oczywiście nieodśnieżana. Na asfaltowej części jeszcze powinno być w miarę OK, ale dalszy fragment - za Tarnawą jak dowali mocno śniegiem i zdąży go zmrozić - może być wyzwaniem dla płaskiego, z uwagi na prześwit zawieszenia.(...)
    Choć zimą w Bieszczadach nie byłem, to potwierdzam powyższe uwagi. Tamta część drogi potrafi być ( w zależności od wielkości ulewnych opadów i późniejszych napraw drogi ) mocno wyboista. Sam jechałem tam ze cztery-pięć razy motocyklem (takim uterenowionym) i to latem. Koledzy na sprzętach szosowych musieli zwalniać nieraz poniżej 20 km/h. A motocyklem można wybrać ten "jeden ślad", który omija najgorsze dziury. "Szosowym" samochodem, gdy śnieg przysypie-ukryje nierówności, ja bym się nie pchał... można miskę, lub coś w zawieszeniu rozwalić.
    Poza tym - od parkingu w Bukowcu do źródeł Sanu jest (wg. szlakowskazów) 3h 25 min. w każdą stronę. Udało mi się kiedyś (z grupką młodszych i lepiej wysportowanych) zrobić trasę parking-źródła-parkning w 5h 10 min. ale to mordęga była.... A dzień krótki teraz... Trzeba by było być wcześnie rano w Bukowcu.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Dojazd zimą do szlaków

    Dziękuję wszystkim za info :)

    @misha - opony mam odpowiednie, na tym nigdy nie oszczędzałem. od czasu tego zakopania się zawsze mam też w bagażniku łopatę i 4 deski. mam też łańcuchy, ale średnio mi idzie zakładanie ich
    wtedy nikt nie pomógł, trochę się przeceniliśmy i poszliśmy jeszcze na trójstyk, już na początku powrotu zaczęła się bardzo ostra śnieżyca, koniec końców na parkingu byliśmy ok 17 i wtedy już było śniegu że ho ho. zamiast zdecydowanie i ostro wyjechać na drogę to bez sensu zacząłem się turlać i zawisłem na koleinach których spod śniegu nie było widać. na parkingu nie było już żadnych aut oprócz SG, zresztą cały dzień spotkaliśmy może ze dwie osoby na szlaku. może trzeba było iść do bacówki po pomoc, ale jakoś nie pomyślałem. śnieżyca szalała, był straszny wicher i opuszczanie ciepłego auta było ostatnią rzeczą na jaką miałem ochotę. w taką pogodę nikt nie chciał przyjechać, pani z assistance dopiero po 40 minutach oddzwoniła że zgodził się przyjechać koleś z... Jasła. jechał prawie 3h. ale za to poznaliśmy lisa który do nas przyszedł :)

    bardzo bym chciał pójść z Bukowca do źródeł Sanu zimą bo to musi wyglądać super, ja szczerze mówiąc najbardziej boję się nie już tej drogi wysypanej kamieniami, tylko tego odcinka asfaltowego za hodowlą koni, mniej więcej na wysokości wrzosowisk, tam są ostre zjazdy/podjazdy i może być ciężko.
    no nic, zobaczymy jakie będą warunki.
    fajnie że da się dojechać do Mucznego i Zatwarnicy. a potem się zobaczy. najwyżej spod kościoła się pójdzie na pieszo (bo tam momentami jest stromawo i boję się czy autem nie będzie "ale urwał") do Krywe, a spod muzeum Bojków na pieszo na Smerek. szkoda tylko tych źródeł Sanu.

  8. #8

    Domyślnie Odp: Dojazd zimą do szlaków

    Dasz radę. Jak widzę jazdę traktujesz serio. A zakładanie łańcuchów - cóż, im prostsza konstrukcja tym trudniej się zakłada, ale lepiej działają. (polecam Góralmet - są jak jabcok z gieesu - tanie i dobre, bo dobre i tanie)

    Rocznie wyciągam kilka (nawet kilkanaście) aut z zasp, rowów i podjazdów, właśnie głównie w Bieszczadach. Statystycznie do rzadkości należą "lokalsi". Miałem nawet okazję spotkać gościa na letnich gumach pod koniec listopada, co twierdził, że "miało nie padać, przecież jest jeszcze jesień, nie zima" . Opad szczęki, no ale co zrobisz...

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar mazg
    Na forum od
    01.2008
    Postów
    106

    Domyślnie Odp: Dojazd zimą do szlaków

    w zimę, z Bukowca do źródeł Sany to i narty/rakiety trzeba wziąć

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar mazg
    Na forum od
    01.2008
    Postów
    106

    Domyślnie Odp: Dojazd zimą do szlaków

    asfalt w samej Zatwarnicy to jest już rok/dwa, jeśli był teraz jakiś przetarg to raczej na drodze dojazdowej...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ranking szlaków
    Przez Pełta w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 17-04-2012, 13:58
  2. Znakowanie szlaków w Gorganach
    Przez irek w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 18-11-2008, 23:17
  3. Oznakowanie szlaków.
    Przez Duch_ w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28-04-2008, 21:46
  4. Koliba - dojazd zimą
    Przez malo w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 28-01-2006, 22:52
  5. Dojazd zimą, Sanok - Lutowiska
    Przez Peter P w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 21-12-2005, 10:04

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •