Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15

Wątek: Rakiety kontra skitury

  1. #11
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Dla jasności ... pytałem o przemieszczanie się z plecakiem , mając na myśli, nie mały mały (jednodniowy) podręczny z kanapką i wodą, a raczej taki gdy robiliśmy na rakietach tu opisaną trasę
    (To nie jest trasa naszych Parków Narodowych).
    Ja szukam podpowiedzi dla siebie i innych , czerpiąc z doświadczenia forumowiczów, dlatego dziękowałem za wszystkie uwagi i opinie

    - - - Updated - - -

    Cytat Zamieszczone przez uszatek_mis Zobacz posta
    BC z łuską powinny być bardziej uniwersalne. Stalowe krawędzie coś tam nawet pozwalają bardziej kontrolowanie zjechać na bardziej twardym.
    Śladówki to takie szersze biegówki na dziki śnieg. Raczej do wędrowania.

    (...)..
    Przyznaję się bez bicia że temat mnie przerasta, bo myślałem że w tej kategorii mamy skitury i biegówki .... a tu temat się komplikuje

  2. #12
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2013
    Postów
    66

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Wyrypy wielodniowe są praktykowane i targa się wszystko co potrzebne ale to już trzeba mieć silę konia, na forum pisał czasami Patefijałkowski i spróbuj się z nim kontaktować ma w tym temacie świeże doświadczenia. Z pewnych względów nie praktykuje już tego typu imprez i moje doświadczenia są mocno nie aktualne.

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Rakiety czy skitury? Nigdy nie używałem rakiet, ale moim zdaniem to wszystko zależy od rodzaju śniegu, umiejętności narciarskich czy nastromień. Idąc na skiturach pod górę można się zmęczyć, zapewne bardziej niż na rakietach, ale wynagradza to zjazd. Jak się trafi fajny śnieg to jest to coś wspaniałego, no i bardzo szybko przemieszcza się w dół. No, ale jeśli ktoś nie nabył umiejętności jazdy na nartach, to będzie to dla niego tylko męka i walka jak zjechać, taka osoba bezstresowo zeszła by na rakietach. Jeśli śnieg jest typu beton i szreń to i narciarz będzie się męczył, natomiast na podejściach i przejściach po płaskim skiturowcom może naprzykrzyć się mokry, klejący do fok śnieg, lub zamarznięta foka nie trzymająca się narty. Jeśli chodzi o różnice wysokości to ja zapytałbym tu rakiety czy skitury a może biegówki. No bo po co tyrać po pagórach na skiturach? Na przykład ostatnio w okolicy Łupkowa byłem na biegówkach, sprawnie się przemieszczałem pod górę i po płaskim a na delikatnych zjazdach radziłem sobie bez problemu. To była głównie wędrówka. Co innego Chryszczata, Wołosań, Matragona, Hyrlata, Jasła, połoniny. Tam zawsze byłem na skiturach i sobie fajnie zjechałem. Była tu też mowa o nartach backcountry, nie wiem nie próbowałem, ale tu chyba jest też wolna pięta więc bliżej im do biegówek. Co do plecaka - mały nie bedzie miał żadnego wpływu na przemieszczanie się na skiturach czy biegówkach, duży już tak. Przy wędrówce pod górę trzeba naprawdę dużo siły włożyć a zjazdy nie dają tyle przyjemności. Z 80l plecakiem skręciłem sobie kolano, bo mnie przeważył na bok. Jeśli chodzi o finanse to tu zdecydowanie wygrywają rakiety, bo mimo, że w skitury bawi się coraz więcej ludzi, sprzęt jest coraz bardziej dostępny, to wcale nie potaniał. Niejednokrotnie same deski są droższe niż narty zjazdowe z wiązaniami. Zakup całego kompletu (deski, wiązania, buty, foki, kije) dobrej klasy to około 6 tysięcy złotych.

    DSCF5841.jpg

  4. #14

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Bardzo poglądowe zdjęcie co nie jest ruskim czołgiem.
    Planowanie to podstawa, z tym udostępnieniem turystycznym to tak bardzo bym nie szastał. Np. stare (nie używane) leśne drogi bardzo fajnie się nadają i do podchodzenia/zjazdu a i sam las bukowy jest całkiem całkiem. Stromizny niczemu nie przeszkadzają, co najwyżej trzeba poćwiczyć technikę wchodzenia zakosami.
    Plecak - nie wiem co jest dla ciebie przeciętnym plecakiem, przy podchodzeniu rzecz jasna głównym problemem jest jego masa. Gdzieś na mądrym forum wyczytałem, że plecak o masie do 20% masy ciała nie utrudnia znacząco przemieszczania. Powyżej 25% nie ma przyjemności z turowania, tylko walka.
    Podobnie jest w % wagi nart+butów+wiązań+fok czyli masy, którą musisz miliony razy przemieścić. Optymalnie jest aby stanowiła nie więcej niż 5-10% masy ciała. W każdym razie ja się tego trzymam.
    Ostatnio edytowane przez uszatek_mis ; 08-02-2019 o 08:16

  5. #15

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Jeszcze w kwestii - co zabrać na skitury.
    Proponuję poczytać artykuły z 8a academy -> https://8a.pl/8academy/co-zabrac-na-narty-skiturowe/
    Ostatnio edytowane przez uszatek_mis ; 08-02-2019 o 15:22 Powód: Proszę o połączenie z moim poprzednim postem

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Skitury w Bieszczadach
    Przez stabil2000 w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 185
    Ostatni post / autor: 30-06-2022, 16:49
  2. Fejs kontra Forum
    Przez don Enrico w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-04-2018, 08:30
  3. Rakiety śnieżne
    Przez jajek12 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 06-02-2015, 21:17
  4. Tworylne kontra ja - 1:0
    Przez pawlem w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 31-08-2009, 19:09
  5. potrzebuje Ktos moze skitury??
    Przez extremarcin w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-12-2003, 18:00

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •