Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Rakiety kontra skitury

Mieszany widok

  1. #1
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Rakiety kontra skitury

    Zimą w Bieszczady ?
    Czemu nie , można spróbować, tylko jak się poruszać gdy napada trochę tego białego?
    Nie mogąc znaleźć jednoznacznej odpowiedzi w różnych teoriach, postanowiłem wykonać działanie praktyczne
    i zrobić sobie dwie wycieczki; jedną na rakietach a drugą na skiturach.
    1. dzień pierwszy - rakiety. Trasa miała 9,6 km co zajęło mi 4h 15min. śnieg o pokrywie 20-50 cm , większość trasy nieprzetarta ,
    czyli musiałem zakładać ślad. Przewyższenie ok 160 w górę a potem 200 m w dół. Szedłem z plecakiem
    2. dzień drugi - skitury. Inna trasa o długośći 9,7 km co zajęło mi 4h 20 min. Pokrywa śnieżna troszkę mniejsza, też nieprzetarta w większości.
    Przewyższenie maksymalne 90 m . Szedłem na luzaka , bez żadnego obciążenia.
    Porównując obie wycieczki to następnym razem wybiorę rakiety. Obie trasy są porównywalne, ale tą na rakietach zrobiłem na spokojnie , nie odczuwając większego wysiłku (mimo że szedłem z plecakiem). Po tej zrobionej na skiturach zmachany byłem niczym koń dorożkarski.
    Faktem jest , że moje doświadczenie narciarskie jest znikome, może to miało wpływ, że musiałem włożyć o wiele więcej wysiłku.
    A czy ktoś robił podobne porównanie ?
    Może ma inne przemyślenia ?

  2. #2
    Administrator
    Awatar Hero
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Mińsk Maz. Wołosate
    Postów
    912

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Badanie jest niemiarodajne bo powinieneś pokonać obie trasy zarówno na nartach jak i rakietach w zbliżonych warunkach czyli najlepiej jednego dnia i dopiero porównywać :). A tak na serio, jakby wziąć wszystkie za i przeciw jak np. koszty zakupu lub wypożyczenia, potrzebne doświadczenie, inny potrzebny sprzęt, sposób i łatwość transportu to chyba rakiety wygrywają. Narty za to mają przewagę, że można szybko zjechać z góry, jeśli jest się dobrym narciarzem lub szlak nie powadzi przez las.

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2013
    Postów
    66

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Podkreślam: nigdy nie chodziłem na rakietach. W moim odczuciu rakiety są Ok dla osób słabo poruszających się na nartach lub wcale. Dla mnie skitury to istotna zaleta, ponieważ poruszając się pod górę nie tonę w śniegu, a powrót to ok 1/4 ( w skrajnych przypadkach 1/2) czasu poświęconego na podejście w trudnych warunkach do 1/10 tego czasu w optymalnych, niestety wymagane jest doświadczenie i ponad średnie umiejętności. Będąc na wycieczce z narciarzem "wyciągowym" wynik podejście/powrót miał się jak 2/1 i tak nieźle, myślę że na rakietach było by 1/1 ( nie lubię zejść po stromym). Rozważania na temat kosztów pomijam (nie jest tanio). Teraz doczytałem w poście Dona - przyjąłeś błędne założenie, ponieważ odwrotny wybór tras dałby zupełnie inny wynik - 200m zjazdu to już jest coś a 90 na odcinku ok 4 km to prawie płasko - musiałeś się urobić , to była trasa raczej na śladówki.
    Ostatnio edytowane przez janusz194 ; 04-02-2019 o 22:19

  4. #4

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Zimą w Bieszczady ?
    Takie pytanie zadałem sobie właśnie w 2010. Bo dlaczego w jedną porę roku mam siedzieć w domu, a nie chodzić tam, gdzie w pozostałe trzy?
    I dla mnie wybór był prosty - nauczyłem się jeździć na nartach. Najpierw na stoku, tylko po to, żeby za chwilę się całkiem tego oduczyć, żeby potem, w lesie, nauczyć jeździć od nowa w zupełnie inny sposób.
    Rakiety używałem wcześniej, ale nawet nie brałem pod uwagę rakiet na dłuższe przejścia w zimie. To zupełnie inny wydatek energii. Na początku (bez wprawy narciarskiej) na pewno jest trochę łatwiej na rakietach, ale z doświadczeniem rakiety wypadają w ogóle z wyboru.
    Jeśli oprócz Bieszczad wchodzą w górę wyższe i większe góry (większe przewyższenia, większe odległości, ryzyko lawinowe, ew. lodowce itepe) to także tylko narty.. Po prostu bezpieczniej...
    Dziesięć kilometrów przy przewyższeniu 200m to spacerek. Oczywiście, że duże znaczenie ma fakt zakładania śladu w kopnym śniegu, ale także ma znaczenie odpowiedni dobór nart i całego sprzętu. Ale i tak uważam, że w nartach jest łatwiej to robić. Aczkolwiek przy takich małych przewyższeniach to do rakiet bardziej porównywałbym narty śladowe albo BC, a nie skitury.
    Bardzo duże znaczenie ma też odpowiedni wybór trasy (oszacowanie możliwych zjazdów które oszczędzają czas i dają czasem frajdę). Przy rakietach tego nie ma.
    W kwestii kosztów na pewno skituring jest sportem droższym od "rakietingu" i to kilku(nasto)kotnie.
    Podsumowując - Każdy musi sam wybrać.

    Cytat Zamieszczone przez Hero Zobacz posta
    Narty za to mają przewagę, że można szybko zjechać z góry, jeśli jest się dobrym narciarzem lub szlak nie powadzi przez las.
    Las niczemu nie przeszkadza, no chyba, że to młodnik i do tego iglasty. Albo jak jest mało śniegu - wtedy są problemy.
    Ale tu kłania się planowanie trasy.

    Zapomniałem dodać, że duże znaczenie mają początki przygody z nartami - czy ma się z kim zacząć chodzić, czy człowiek się uczy samemu. Jeśli samemu, to faktycznie lepiej iść w rakiety.
    Ostatnio edytowane przez uszatek_mis ; 05-02-2019 o 08:45

  5. #5
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Cytat Zamieszczone przez Hero Zobacz posta
    (...). Narty za to mają przewagę, że można szybko zjechać z góry, jeśli jest się dobrym narciarzem lub szlak nie powadzi przez las.
    Niby racja , ale ....
    Jak wspominałem obie trasy były takie że, w większości zakładałem ślad, ale na obu miałem odcinki (ok 1 km) biegnące stokówką
    Takie leśne drogi bywają zimą wykorzystywane do wywozu drzewa, jest więc na nich ubity, zajeżdżony śnieg z lekkim oblodzeniem.
    .
    hm19.P1150872.jpg
    .
    Idąc na rakietach czułem się pewnie, kolce wbijały się w oblodzenie , poruszałem się bezpiecznie.
    Gorzej było na skiturach , próbowałem z górki zjechać na nartach, ale przy takiej nawierzchni skończyło się to upadkiem, więc wypiąłem narty i zszedłem na dół na butach, aby potem pod górkę
    też poruszać się na butach z dodatkowym obciążeniem w postaci nart. Nie było żadnych szans aby iść równolegle do drogi po paryjach i krzakach.
    Tak więc w tym przypadku "z góry" na nartach wcale nie było szybciej,

    - - - Updated - - -

    Cytat Zamieszczone przez janusz194 Zobacz posta
    (...) - przyjąłeś błędne założenie, ponieważ odwrotny wybór tras dałby zupełnie inny wynik - 200m zjazdu to już jest coś a 90 na odcinku ok 4 km to prawie płasko - musiałeś się urobić , to była trasa raczej na śladówki.
    Tak naprawdę, to ja ten test wykonywałem ( z przymrużeniem oka) czyli pod własne potrzeby poruszania się zimą z punktu A do punku B
    a profil pokazuje że nie było całkiem plaskato, bo stokówka skakała po potokach
    .
    profil.JPG

    - - - Updated - - -

    Cytat Zamieszczone przez uszatek_mis Zobacz posta
    T(...) Aczkolwiek przy takich małych przewyższeniach to do rakiet bardziej porównywałbym narty śladowe albo BC, a nie skitury.
    (...).
    Mnie interesują tereny typu pogórza, Beskidy, Bieszczady, więc wychodzi na to że przede mną testy na nartach śladowych i BC

  6. #6

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    na nartach śladowych i BC
    BC z łuską powinny być bardziej uniwersalne. Stalowe krawędzie coś tam nawet pozwalają bardziej kontrolowanie zjechać na bardziej twardym.
    Śladówki to takie szersze biegówki na dziki śnieg. Raczej do wędrowania.

    Jeśli będziesz szukał nart na testy gdzieś w Rz, to napisz gdzie znalazłeś (bo mi się nie udało, tak jak i biegówek) wypożyczyć. A BC chodzą za mną już ze trzy lata... Jak i biegówki...

  7. #7
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Dla jasności ... pytałem o przemieszczanie się z plecakiem , mając na myśli, nie mały mały (jednodniowy) podręczny z kanapką i wodą, a raczej taki gdy robiliśmy na rakietach tu opisaną trasę
    (To nie jest trasa naszych Parków Narodowych).
    Ja szukam podpowiedzi dla siebie i innych , czerpiąc z doświadczenia forumowiczów, dlatego dziękowałem za wszystkie uwagi i opinie

    - - - Updated - - -

    Cytat Zamieszczone przez uszatek_mis Zobacz posta
    BC z łuską powinny być bardziej uniwersalne. Stalowe krawędzie coś tam nawet pozwalają bardziej kontrolowanie zjechać na bardziej twardym.
    Śladówki to takie szersze biegówki na dziki śnieg. Raczej do wędrowania.

    (...)..
    Przyznaję się bez bicia że temat mnie przerasta, bo myślałem że w tej kategorii mamy skitury i biegówki .... a tu temat się komplikuje

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2013
    Postów
    66

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    "uprawiam" skitur również w Beskidzie np Tokarnia, Rzepedka, Suliła czy na pogórzy Dynowskim jak jest po czym ale jak pisał wyżej Uszatek Miś wybieram tereny o przewyższeniu ok 100m/km to daje jakieś możliwości zjazdu i są to raczej wyjścia treningowo kondycyjne ale się da. Przy takich wyjściach na krótkie odcinki kłopotliwe jest częste przyklejanie i odklejanie fok, ale mnie to nie przeszkadza. Jeżeli będziesz uzupełniał sprzęt o narty śladowe/BC to szukaj nart z łuską, na takich trasach jak pokazany profil powinny spokojnie dać rade na podejściach ( na lodzie jednak nic nie będzie trzymać, a nie słyszałem o harszlach do nart BC).

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Szedłem ostatnio w Bieszczadach...no nie ważne gdzie...w rakietach przy śniegu jaki był tydzień temu. Zziajanych narciarzy na skiturach mijałem pod górkę z lekkością mego wieku. W drodze powrotnej (z górki) oczywiście to oni mnie wyprzedzili...tak, ze w sumie czasy mieliśmy zbliżone. Dla porządku dodam, że dwójka narciarzy miała w sumie wiek zbliżony do mojego

  10. #10
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Rakiety kontra skitury

    Dzięki za wszystkie uwagi i opinie.
    Wychodzi mi na to że narty mogą przynieść więcej radości z zimowego przemieszczania, ale pod licznymi warunkami. Najpierw trzeba dobrze zaplanować trasę, aby nie było zbytnich stromizn, Powinna to być trasa udostępniona turystycznie, należy omijać zlodowaciałe drogi, jary, rowy i parowy, lasy z krzakami i młodnikami (tudzież z przewróconymi drzewami)
    hm1150885.jpg
    Wersja na nartach wymaga choćby przeciętnych umiejętności i jest droższa. Dobrze jest mieć do wyboru skitury, śladówki i narty BC (backcountry)
    A rakiety ?
    W Bieszczadach możemy się na nich poruszać niczym ruski czołg (czyli robić zimowe wersje tras Zbyszka1509 ) Nie ma tyle przyjemności z przemieszczania, ale przejdzie (prawie) wszystko, nawet bez przygotowanych tras, również tych w dzikich ostępach.
    No dobra, a co z plecakiem ?
    Pierwszą testową traskę robiłem z przeciętnym plecakiem i nie był jakimś dodatkowym utrudnieniem.
    Jak to jest gdy poruszamy się na nartach ? Czy plecak nie jest utrudnieniem ?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Skitury w Bieszczadach
    Przez stabil2000 w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 185
    Ostatni post / autor: 30-06-2022, 16:49
  2. Fejs kontra Forum
    Przez don Enrico w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-04-2018, 08:30
  3. Rakiety śnieżne
    Przez jajek12 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 06-02-2015, 21:17
  4. Tworylne kontra ja - 1:0
    Przez pawlem w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 31-08-2009, 19:09
  5. potrzebuje Ktos moze skitury??
    Przez extremarcin w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-12-2003, 18:00

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •