Strona 1 z 4 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36

Wątek: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    "80 lat temu dystans 577 km i 800 metrów z Bezmiechowej do Solecznik Małych koło Wilna pokonał szybowcem polski pilot Tadeusz Góra. Za ten wyczyn jako pierwszy pilot szybowcowy w historii otrzymał Medal Lilienthala – najwyższe międzynarodowe odznaczenie szybownicze.
    Podczas II Wojny Światowej Tadeusz Góra był pilotem dywizjonów myśliwskich w Wielkiej Brytanii. Zestrzelił 4 samoloty niemieckie, jedną „latającą bombę” V1, zniszczył dwie lokomotywy i uszkodził okręt podwodny. A 65 rocznicę przelotu Tadeusza Góry, w Bezmiechowej odsłonięto tablicę upamiętniającą to wydarzenie."

    https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/wi...m-ponad-577-km

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    W chwili kiedy polski przemysł lotniczy nie istnieje, polskie lotnictwo wojskowe nie istnieje, a narodowy przewoźnik LOT nie ma nawet 1 własnego samolotu przelot Tadeusza Góry nie ma już absolutnie żadnego znaczenia. Nawet jakby z tej Bezmiechowej doleciał szybowcem do Księżyca czy Marsa.

    Pisze Waść, że Góra samoloty Niemcom zestrzelił i to czy tamto zniszczył. A czy Waść wie kto był beneficjentem tych zwycięstw ? Imperium Brytyjskie. Nie Polacy tylko Anglicy.
    Więc co nas to interesuje.

    Interesować powinno nas co innego. W 1939 roku został wywieziony z Polski skarb. Ponad 100 ton złota. Ile osób wie, że z tego skarbu były finansowane Polskie Siły Zbrojne w Anglii ??? Od skarpetek i sznurówek po myśliwce i bombowce.
    Anglicy policzyli nam nawet za funkcjonowanie polskiego rządu w Londynie.

    Jak zatem w świetle faktów wygląda postać Tadeusza Góry ? Walczył za Imperium Brytyjskie i króla Jerzego VI Windsor'a.
    Taka piosenka jest "Rozbite oddziały" tutaj jest link https://www.youtube.com/watch?v=jw7lGg9CT6A
    Tam są takie słowa - swą krew ocaloną oddają za darmo każdemu kto zechce połączyć ich z armią

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Pisze Waść, że Góra samoloty Niemcom zestrzelił i to czy tamto zniszczył. A czy Waść wie kto był beneficjentem tych zwycięstw ? Imperium Brytyjskie. Nie Polacy tylko Anglicy.
    Więc co nas to interesuje.
    Po pierwsze - o wyczynie T.Góry przypomniało Polskie Radio Rzeszów (ja tylko wkleiłem wiadomość na forum, gdyż dotyczy to historii Bieszczad).
    Na studiach nauczyli mnie, że są fakty i są interpretacje. Interpretacją jest to, że choć walczyliśmy na rachunek Anglików, to jednocześnie każde zwycięstwo w walce powietrznej przybliżało koniec wojny, więc beneficjentem byli np. więźniowie obozów koncentracyjnych, robotnicy przymusowi, Żydzi w gettach, cywile w okupowanej Europie. Pewnie nie warto było dla nich walczyć?

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    W 1939 roku został wywieziony z Polski skarb. Ponad 100 ton złota. Ile osób wie, że z tego skarbu były finansowane Polskie Siły Zbrojne w Anglii ??? Od skarpetek i sznurówek po myśliwce i bombowce.
    Anglicy policzyli nam nawet za funkcjonowanie polskiego rządu w Londynie.
    Ja o tym wiem. A Ty wiesz o tym, że Anglia już pod koniec 1940 r. była bankrutem? Anglicy nie dostawali maszyn, na których latali Polacy, za darmo. Też musieli za nie płacić. Długi wojenne spłacali wiele lat po wojnie, a bez Lend-Leasu gdzieś tak od połowy 1941 r. nie mieli by za bardzo czym walczyć. Nie, że ich bronię (jak wiadomo "Anglia walczy zawsze do ostatniego sojusznika"), ale - jak zauważył Napoleon (ten sam, który wystawił nas do wiatru, a mimo to znalazł się w naszym hymnie): "Do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy - pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze". Skądś trzeba było wziąć tą kasę. A że Angole są wyrachowani - cóż, o tym wiadomo od wieków...

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Jak zatem w świetle faktów wygląda postać Tadeusza Góry ? Walczył za Imperium Brytyjskie i króla Jerzego VI Windsor'a.
    Szkoda, że mamy 2018 r. Gdyby był np. 2000, poprosiłbym Cię o udanie się na zebranie lotników-kombatantów PSP na Zachodzie i powtórzenie tej opinii w ich obecności. Ciekawe, czy spotkałbyś się z aplauzem?

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Taka piosenka jest "Rozbite oddziały" tutaj jest link https://www.youtube.com/watch?v=jw7lGg9CT6A
    Tam są takie słowa - swą krew ocaloną oddają za darmo każdemu kto zechce połączyć ich z armią
    Są też słowa legionowego poety Edwarda Słońskiego:
    "Nikt im iść nie kazał, poszli, bo wiedzieli,
    Po co idą walczyć, komu spłacać dług;
    Nikt im nie kazał, poszli, bo tak chcieli,
    Bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk."
    [z wiersza "A gdy na wojenkę"]
    Ostatnio edytowane przez Leuthen ; 26-05-2018 o 07:01

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2014
    Postów
    237

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    W chwili kiedy polski przemysł lotniczy nie istnieje, polskie lotnictwo wojskowe nie istnieje, a narodowy przewoźnik LOT nie ma nawet 1 własnego samolotu przelot Tadeusza Góry nie ma już absolutnie żadnego znaczenia. Nawet jakby z tej Bezmiechowej doleciał szybowcem do Księżyca czy Marsa.
    Smutne że zawsze znajdzie się ktoś komu wystarczy cokolwiek, nie ważne jak jakich głębokości spod końskiego ogona wyciągnięte, by umniejszyć zasługi rodaków. Kopernik to też dno bo nie mamy agencji kosmicznej z prawdziwego zdarzenia i z jakimikolwiek działaniami w kosmosie musimy się prosić o spółkę z innymi krajami. Skłodowska-Curie tak samo bo nie dość że zdrajczyni ojczyzny (hajtnęła się z żabojadem zamiast szukać wśród porządnych Polaków) to biorąc pod uwagę że przemysł chemiczny w Polsce zdominowany jest przez obce korporacje, tego swojego Nobla może używać w charakterze papieru toaletowego.

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Pisze Waść, że Góra samoloty Niemcom zestrzelił i to czy tamto zniszczył. A czy Waść wie kto był beneficjentem tych zwycięstw ? Imperium Brytyjskie. Nie Polacy tylko Anglicy.
    Więc co nas to interesuje.
    Po prostu uwielbiam jak ktoś się wykazuje tak daleko posuniętą butą, pychą i bezczelnością że przyznaje sobie prawo do dyktowania innym co kogo powinno interesować i z jakiego powodu. A odwracając kota ogonem - co mnie obchodzi jakiś skarb? Mój był? Nie. Czy jako współcześnie żyjący obywatel Polski miałbym z niego jakikolwiek pożytek gdyby nie został wywieziony do Anglii? Nie. Albo skubnąłby go kto inny (Rosjanie, Niemcy) albo (jakby jakimś cudem by się ostał) kolejna ekipa rządząca przewaliłaby go na premie, świątynie czy inne pierdoły a ja jako szary obywatel, nie skoligacony z możnymi tego świata, mógłbym tylko bezradnie patrzeć na jego roztrwonienie.

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Jak zatem w świetle faktów wygląda postać Tadeusza Góry ?
    No w świetle tego co "kolega" pisze to wygląda tak samo jak wszystkich innych Polaków walczących poza granicami Polski - ot, sprzedawczyki na rzecz obcych rządów, mocarstw i imperiów. Co oni, ich losy i dokonania powinny obchodzić...

  5. #5
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Dzięki Verid.

    Niewiele (tak sobie przynajmniej mówię) brakowało a poznałbym Tadeusza Górę osobiście, niestety nie zdążyłem. Ale jak będę w Bezmiechowej stanę przed tablicą pamiątkową i wspomnę wielkie rzeczy, których dokonał. Niech sobie plują jadem, nie zważam na to.
    Czterech panów B.

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Moi drodzy krytykanci - zacznijmy od rzeczy podstawowych.

    Pytanie nr 1 - W jakim celu żołnierz idzie do walki ? Nieważne jaki żołnierz i nieważne kiedy. Mongolski łucznik, polski husarz, niemiecki pilot, rosyjski Wasilij Zajcew itd itd. itd.

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar bacza
    Na forum od
    07.2017
    Rodem z
    Warmia (Olsztyn)
    Postów
    163

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    (....)Pytanie nr 1 - W jakim celu żołnierz idzie do walki ?
    Wojsko rozkazem stoi, a "Rozkaz nie Gazeta" - szeregowy żołnierz nie ma pojęcia - ma wykonać rozkaz.

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    (...)Nieważne jaki żołnierz i nieważne kiedy. Mongolski łucznik, polski husarz, niemiecki pilot, rosyjski Wasilij Zajcew itd itd. itd.
    Akurat (IMHO) - polski husarz (ten prawdziwy, bez skrzydeł u zbroi....) to tu akurat niezbyt pasuje, bo... pod Wiedniem stawał (po czym "Oni", po ok. 90 latach nam się pięknie "odwdzięczyli"...)
    Wątek jest na temat osiągnięcia polskiego szybownika, a nie o interpretacjach historycznych dywagacji, czy jak to tam nazwać...

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Drogi skyrafale!
    Jako okoliczność łagodzącą policzę ci to, że zainspirowany twoim wpisem przeczytałem sobie życiorys Tadeusza Góry. Wart było.
    Oczywiście, że polemika z twoim wpisem #2 jest daremna, co potwierdzasz w kolejnym i uwierz mi, że dzisiaj nie jesteś w formie.
    Przed wieczorem wróciłem z działki pod lasem, gdzie(podobnie jak ty) próbowała okukać mnie kukułka.
    Jednak to inny ptak zastanowił mnie bardziej.
    Czajka fruwała mi nad głową i zwodziła w stronę jak najdalszą od pisklęcia. Czajki walczą bardzo dzielnie, taki instynkt.
    Nawet nie wiem gdzie one zimują, za to wielu moich znajomych zimuje na Wyspach.
    Dlaczego wolność tak często kojarzy się z lataniem?
    Albo z górami?
    Nie znałem Tadeusza Góry ale i tak wiem że wolał latać szybowcem. Myślisz że nie?

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Ciekawe, że nikogo z Was nie zastanawia taki dziwny fakt z życiorysu tego pana - Partyzant, Ty życiorys Góry podobno przeczytałeś, a Ty Leuthen jest podobno historykiem.

    Oficer anglosaskich sił zbrojnych wraca sobie spokojnie do Polski i jak gdyby nigdy nic zaczyna karierę sportową, a potem wojskową. W tym czasie każdy żołnierz co wraca z zachodu jest automatycznie określany jako szpieg i dywersant. Przechodzi brutalne śledztwa i jak cudem przeżyje do 1956 to wyjdzie.
    Natomiast p. Góra w 1952r kiedy polscy patrioci odsiadują wyroki otrzymuje medal mistrza sportu o czym informuje ówczesna prasa w całej Polsce.

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: 80 lat temu Tadeusz Góra pokonał szybowcem ponad 577 km

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Moi drodzy krytykanci - zacznijmy od rzeczy podstawowych.
    Pytanie nr 1 - W jakim celu żołnierz idzie do walki ?
    Może zechcesz nas oświecić w tej kwestii - bo jak widzę, masz monopol na rację w każdej kwestii, przy okazji (pewnie wg siebie - zręcznie) uchylasz się od Tobie stawianych pytań i ustosunkowania się do kilku kwestii?

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Ciekawe, że nikogo z Was nie zastanawia taki dziwny fakt z życiorysu tego pana - Partyzant, Ty życiorys Góry podobno przeczytałeś, a Ty Leuthen jest podobno historykiem.

    Oficer anglosaskich sił zbrojnych wraca sobie spokojnie do Polski i jak gdyby nigdy nic zaczyna karierę sportową, a potem wojskową. W tym czasie każdy żołnierz co wraca z zachodu jest automatycznie określany jako szpieg i dywersant. Przechodzi brutalne śledztwa i jak cudem przeżyje do 1956 to wyjdzie.
    Natomiast p. Góra w 1952r kiedy polscy patrioci odsiadują wyroki otrzymuje medal mistrza sportu o czym informuje ówczesna prasa w całej Polsce.
    Pierwsze primo - karierę w tzw. ludowym wojsku Góra zaczyna dopiero w 1957 r. Wielu oficerów zawodowych przedwojennego WP po powrocie z Wysp założyło mundur ponownie jeszcze w drugiej połowie lat 40-tych, istotnie padając później ofiarą komunistycznej paranoi, natomiast w latach '56-'57 byli rehabilitowani i wracali so służby w WP. Uważasz, że skoro T.Góra robił w czasie tzw. nocy stalinowskiej karierę sportową, to co? No napisz wprost, co sądzisz. Bo ja Ci napiszę, że Bohdan Arct, znany pisarz lotniczy, a w latach drugiej wojny światowej pilot, w jednej z powieści napisał o tym, jak zetempowcy ślubowali w hangarze. Toż to głosiciel komunizmu i sprzedawczyk. Tadeusz Schiele ("Spitfire") po powrocie z Zachodu trafił do więzienia, ale wyszedł po roku i wrócił do Zakopanego. Na pewno podpisał lojalkę, inaczej zakatowaliby go stalinowscy oprawcy, a nawet jeśli nie, nie pozwoliliby mieszkać u podnóża Tatr, przez które raz już prysnął na Zachód (Sylwester 1939/1940).

    Naprawdę, wystarczy mi już spiskowych teorii pracowników IPN, o których ostatnimi laty non stop gadają, nie potrzebuję ich jeszcze na forum. No, chyba że masz kwity. Pokaż skany dokumentów, że Góra był TW (to teraz modne - byli "nasi niezłomni" i "oni zdrajcy"). Czekam...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Dawno temu na Świdowcu i Czarnohorze
    Przez buba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-07-2017, 22:29
  2. Tadeusz Janota Bzowski
    Przez Slav w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-03-2017, 14:15
  3. Poszukuję książki: Tadeusz Andrzej Olszański Bieszczady 1918-19
    Przez Misieg w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 22-01-2012, 23:24
  4. Konkurs - do wygrania 2 przeloty szybowcem
    Przez bieszczadzkie.info w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-07-2009, 19:09
  5. Napad (?) na pocztę w Lutowiskach 10 lat temu
    Przez Stały Bywalec w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-05-2006, 22:41

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •