Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 51

Wątek: Płajami Świdowca przez 3 Menczyły

  1. #21
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2007
    Rodem z
    Puławy (te lubelskie)
    Postów
    265

    Domyślnie Odp: Płajami Świdowca przez 3 Menczyły

    Panowie!
    Dziękuję za info w sprawie peleryn przeciwdeszczowych. Co prawda coś tam mam od deszczu ale te Wasze wydawały się takie profi, że pomyślałem co by sobie takową sprawić.
    Teraz to już nie wiem
    Ale żeby stół drewniany dżwigać ze sobą w góry Brawo Wy
    Cudne zdjęcia, aż chciałoby się pójść w tą dal. Może kiedyś, wszak ciągnie mnie w tamte strony niemiłosiernie.

  2. #22
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Płajami Świdowca przez 3 Menczyły

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    po prawej Bliźnice
    To nie są Bliźnice Wojtku. Te dwa szczyty na północ od kotła pod Geriszaską, jeszcze przed Stohem i Dragobratem.

    Poniżej Bliźnice, w środku Wielka a po prawej Bliźnica bezprzymiotnikowa. Mała Bliźnica się nie zmieściła.


    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 30-09-2019 o 11:21 Powód: Dodałem zdjęcie
    Czterech panów B.

  3. #23
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Płajami Świdowca przez 3 Menczyły

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    To nie są Bliźnice Wojtku. Te dwa szczyty na północ od kotła pod Geriszaską, jeszcze przed Stohem i Dragobratem.
    Ja wiedziałem, że tak będzie! Ja wiedziałem, że tak będzie;-) Może za drugim razem się uda. Proszę o poprawki i uzupełnienia.



    Tutaj większy obrazek

  4. #24
    Botak Roku 2018

    Na forum od
    01.2009
    Postów
    547

    Domyślnie Odp: Płajami Świdowca przez 3 Menczyły

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Oglądam fotki z relacji i nie mogę uwierzyć - Wojtek z Bartkiem po połoninach jeżdżą na motorze !!!!

  5. #25
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Płajami Świdowca przez 3 Menczyły

    Myślę, że bartolomeo pokaże jeszcze jakieś ciekawe widoki, a ja przechodzę do owiec.
    Owiec w tym roku na połoninach nie widzieliśmy.
    Regulaminowo owce powinny być na halach od św. Wojciecha 23 kwietnia do św. Michała, czyli 29 września. W tym roku już ich nie było. Może bacowie sprawdzili prognozę pogody i uzyskali dyspensę na wcześniejszy redyk powrotny.

    Pasterze pewnie nie wiedzą, że to, co oni robią, naukowo nazywa się "transhumancja". A może widzą, bo mają smartfony i mogą wyczytać to w Wikipedii. Ukraińscy pasterze mogą mieć z tym problem, bo hasło nie występuje w ich języku. Ale baca może znać angielski lub polski i juhasom przetłumaczy. Tak więc sam nie wiem, czy wiedzą, czy nie wiedzą.

    Poczytajmy po polsku, co to takiego pasterstwo transhumancyjne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transhumancja

    Zacytuje fragment: Transhumancja (inaczej: pasterstwo transhumancyjne) – rodzaj pierwotnej, ekstensywnej formy pasterstwa, niesłusznie czasem zwanego koczownictwem. W odróżnieniu od klasycznego koczownictwa transhumancja polega na sezonowych, stałych przegonach stad między pastwiskami zimowymi (na równinach podgórskich, w dolinach etc.) i pastwiskami letnimi (górskimi), jednak jego ośrodkiem pozostaje stała osada – wieś, gdzie część ludności trudni się uprawą roli.
    W Europie pasterstwo transhumancyjne zanikło kilkadziesiąt lat temu. Tradycyjne społeczności transhumancyjne wobec spadku opłacalności ekstensywnego pasterstwa zostały gospodarczo zmarginalizowane, górskie wioski wyludniły się w wyniku masowych migracji do miast, które oferowały pracę w przemyśle i usługach.


    Autor, piszący to hasło w Wikipedii pewnie nie był nigdy w Karpatach Wschodnich. Podczas czterodniowej wędrówki spotkaliśmy kilkanaście staji (szałasów pasterskich), z których kilka widzieliśmy z bliska, zaglądając do ich wnętrza. Z oględzin wynikało, że były używane w tym sezonie i opuszczone kilka dni temu. Znaleźć można było jeszcze resztki niezepsutej żywności, suszące się wyprane tkaniny do wyciskania sera i rozchodził się zapach świeżego dymu z pasterskiej watry. Każdy, kto chodził po Karpatach Wschodnich w miesiącach wcześniejszych, nie tylko widział owce na połoninach, ale pewnie nieraz mleka i sera spróbował. Nie będziemy jednak korygować hasła w Wikipedii. Niech transhumancja pozostanie wiedza tajemną wśród karpackich wędrowców.

    Teraz będzie kilka pasterskich obrazków.
    Na tej połoninie pod Małym Menczyłem Pierwszym widać pięć szałasów, z których co najmniej dwa były w tym sezonie używane.


    Wnętrze jednego z nich nadawało się nawet do noclegu:


    Większość staji, nawet tych ostatnio używanych, była w fatalnym stanie technicznym. Widać była jakieś drobne naprawy, ale bardzo nietrwałe, wykonane za pomocą tektury, folii, starego linoleum lub resztek zardzewiałej blachy. I zastanawiam się, czy pasterze są tak biedni, że nie stać ich na coś trwalszego, czy też ciągle myślą, że w kolejnym roku już tu nie wrócą?


    To staja pod Małym Menczyłem Drugim. Ściany wzmocnione blachą ze starych beczek. Na żerdzi suszy się płachta do wyciskania sera.

  6. #26
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Płajami Świdowca przez 3 Menczyły

    Cytat Zamieszczone przez jojo Zobacz posta
    Oglądam fotki z relacji i nie mogę uwierzyć - Wojtek z Bartkiem po połoninach jeżdżą na motorze !!!!
    Ale - dla oszczędności - we dwóch na jednym!

  7. #27
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Płajami Świdowca przez 3 Menczyły

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Myślę, że bartolomeo pokaże jeszcze jakieś ciekawe widoki
    Proszę bardzo:


    Po kliknięciu duża wersja.
    Czterech panów B.

  8. #28
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Płajami Świdowca przez 3 Menczyły

    I jeszcze raz.


    Po kliknięciu duża wersja.

    Wydaje mi się, że na zdjęciu Wojtka nie widać Wielkiego Kotła. Na moim to ten ostatni z prawej, z cieniem pod samym szczytem. Te dwa podpisane przez Wojtka to szczyty 1715m oraz 1731m (Worożeska). Wielki Kocioł ma 1770m.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 30-09-2019 o 21:54 Powód: Literówka
    Czterech panów B.

  9. #29
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Płajami Świdowca przez 3 Menczyły

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Wydaje mi się, że na zdjęciu Wojtka nie widać Wielkiego Kotła. Na moim to ten ostatni z prawej, z cieniem pod samym szczytem. Te dwa podpisane przez Wojtka to szczyty 1715m oraz 1731m (Worożeska). Wielki Kocioł ma 1770m.
    Podpisy na zdjęciu z motocyklem już poprawione i kilka szczegółów dodane. Można składać dalsze reklamacje.
    http://ciekawe.tematy.net/2019/swido...18_131624n.jpg

    A ja kontynuuje temat staji / szałasów pasterskich. Trzeci nocleg mieliśmy na przełęczy między Małym Menczyłem Drugim 1275 m a Menczyłem Wielkim 1291m. Korzystając z tutejszych środków trwałych, mieliśmy wygodne miejsce do sporządzania i spożywania posiłków.


    Zbliżenie na drewnianą konstrukcję, spotykaną niemal przy każdej staji. Na podstawie pozostawionych tu przedmiotów wnioskujemy, że służyła do przechowywania naczyń kuchennych i środków spożywczych, czyli jako kredens. Pozostał porcelanowy kubek, sól w słoiku, torebki po czymś tam. Kuchenka gazowa z butlą to już nasz dodatek – kredens stanowił dobrą osłonę przed wiatrem.


    A to już siedziba zarządców sąsiedniego stada spod Wielkiego Menczyła.


    Podchodzę bliżej, bo nie mam „zooma”


    W okolicy pasterskich staji zawsze można znaleźć źródło. Czasem jest bliżej, czasem dalej, ale gdzieś musi być. Tutaj było na miniaturowej polance w lesie pod przełęczą – 300 m przed siebie i 100 m w dół.

  10. #30
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Płajami Świdowca przez 3 Menczyły

    Wieczór był piękny.



    I dobrze, była szansa dosuszyć część rzeczy po poprzednim, deszczowym dniu.



    A podczas kolacji obserwowaliśmy termometry jak film sensacyjny. Sześć stopni, pięć, cztery... Kiedy temperatura spadła poniżej dwóch stopni schowaliśmy się do namiotu. Znów jedynym ciepłym miejscem w okolicy był śpiwór Noc była zimna, ale cicha. W przeciwieństwie do poprzedniej nie wiało w ogóle. Kompletnie nic
    Czterech panów B.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Przez karpackie przelecze, czyli z Czerniowiec do Worochty przez Hryniawe ;)
    Przez Petefijalkowski w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 18-10-2012, 16:30
  2. Nowa mapa Czarnohory i Świdowca
    Przez przemek p w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-07-2012, 13:08
  3. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-06-2011, 10:04
  4. nocleg w Kwasach (w stronę Świdowca)
    Przez dziabka1 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 29-07-2009, 22:39
  5. przez przypadek...
    Przez hans w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 23-08-2001, 16:07

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •