Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 44

Wątek: Ciekawostki podkarpackie

  1. #21
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,168

    Domyślnie Odp: Ciekawostki podkarpackie

    a ja się zastawnawiam ile jest na Podkarpaciu pomników z Wielkiej Wojny czyli z I, wiem o dwóch ale ostatnio ta wiedza została skutecznie zachwiana, wiec ile jest ?

  2. #22
    Fotografik Roku 2013
    Fotografik Roku 2012
    Fotografik Roku 2011
    Awatar Pierogowy
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Tarnowskie Góry Wysokie
    Postów
    1,010

    Domyślnie Odp: Ciekawostki podkarpackie

    jako,że czas ostatnio mnie goni...
    wklejam link odnośnie odwiedzin wsi i okolic Bartne...

    http://tomeksinek.com/bartnewies-kam...anum-n-96.html
    "Najlepsze miejsce na namiot .jest zawsze troszkę dalej..."

  3. #23
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Ciekawostki podkarpackie

    oho ...moje okolice ! ..warto wpaść do Bartnego, zwiedzić cerkiew, pokręcić się po okolicy......Na cmentarzu oryginalny nagrobek wykonany ..z żarna !!

  4. #24
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Ciekawostki podkarpackie

    Szukając ciekawostek podkarpackich natknąłem się w jednym z przewodników na informację o świetnie zachowanej strażnicy niemieckiej z czasów przyjaźni niemiecko- radzieckiej.
    Jesienią 1939 r. na ziemiach Polski pokonanej przez Niemcy i ZSRR wytyczono granicę między tymi państwami. Niemcy po swej stronie wznieśli sieć identycznych strażnic granicznych. Były to parterowe drewniane budynki, jedynie piwnice wykonano z betonu i nakryto stropem wzmacnianym żelaznymi szynami. Piwnice wystawały ok. 1 m ponad powierzchnię gruntu i pełniły rolę schronu. Do dwóch przeciwległych narożników budynku dostawione były kamienne przybudówki ze strzelnicami W Gorzycach Niemcy wznieśli tuż przy szosie dwie takie strażnice, ustawione równolegle do siebie. Obie istnieją do dziś jako atrakcja
    O ! coś dla mnie pomyślałem i udałem się do wsi Gorzyce leżącej nad Sanem czyli rzeki granicznej na on czas.
    Poruszając się pojazdem penetrowałem w wolnym tempie wszystkie podejrzane obiektu, niestety bez rezultatu.
    Po piątym przejeździe poddałem się i zacząłem rozmowy z kolejnymi napotkanymi osobami, wybierając rozmówców z odpowiednim wiekiem.
    Byli tacy co pamiętali granicę, ale o żadnej kasarni (strażnicy) nie słyszeli.
    Po kolejnym bezskutecznym podejściu zrezygnowałem.
    Ot taka ciekawostka, która istnieje tylko w głowie twórców przewodników.
    http://www.polskaniezwykla.pl/web/pl...cy-z-zsrr.html

  5. #25
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Ciekawostki podkarpackie

    wiesz Heniu , znamienne jest to, iż tubylcy często mało lub nic nie wiedzą....Albo rzeczywiście informacje jakieś przekłamane są (?) .Ostatnio w Uluczu szukaliśmy owego 3 cmentarza , zaznaczonego na niektórych mapach.Kręciliśmy się, jak ty, to tu to tam....Dokładnie w tym miejscu pracowali ludzie w lesie. Rozmowa z nimi też nic nie dała...więc informacja gdzieś podana , nie jest weryfikowana , tylko bezwiednie powielana.

  6. #26
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Ciekawostki podkarpackie

    Cytat Zamieszczone przez tomas pablo Zobacz posta
    ... znamienne jest to, iż tubylcy często mało lub nic nie wiedzą....Albo rzeczywiście informacje jakieś przekłamane są (?) (...)
    I tu się z Tobą zgodzę. Również miałem okazję, wielokroknie o tym się przekonać jak mało miejscowi wiedzą o swym terenie.
    Nie raz wychodziło na to, że ja, jako obcy się wymądrzam i wygaduję niestworzone rzeczy o których oni nie słyszeli.
    Albo słyszeli, ale co innego,
    np. ubiegłym tygodniu źle mi wskazywali położenie koloni Deutschbach.
    Ja widziałem to na mapie i wiedziałem, ale siedziałem cicho, dzięki czemu zamiast mnie wykląć zostałem poczęstowany winem.

  7. #27
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Ciekawostki podkarpackie

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Nie raz wychodziło na to, że ja, jako obcy się wymądrzam i wygaduję niestworzone rzeczy o których oni nie słyszeli.
    Albo słyszeli, ale co innego, np. ubiegłym tygodniu źle mi wskazywali położenie koloni Deutschbach.
    Tak sobie myślę, kto i skąd mógłby wiedzieć. W tych stronach, podobnie, jak w Bieszczadach większość ludność - która nie zginęła w czasie wojny - wymordowała się nawzajem, uciekła albo została wysiedlona. Więc pewnie tylko z arkusza (Pas 48, Słup37) przedwojennej mapy lub z Wikipedii.
    Ostatnio edytowane przez Wojtek Pysz ; 12-07-2012 o 19:16 Powód: bo o czymś zapomnialem a teraz sobie przypomniałem

  8. #28
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Ciekawostki podkarpackie

    Nie tylko z arkusza, Wojtku.
    Ci ludzie opowiadali np o kontaktach z najeźdźcami (jednymi i drugimi), ...bo dziadek opowiadał tak, a stryj pamiętał siak.
    Więc jednak nie spadli z kosmosu w sam środek Brusna.

  9. #29
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Ciekawostki podkarpackie

    też do końca nie jest tak drogi Wojtku...Kiedyś w Gorcach zapytałem leciwą kobiecinę ,, jak dojść na tamtą górę ?''... '' a panie, bo ja wiem ?? po co tam łazić ?? ''...Miejscowi mają swoje sprawy , swój rytm dnia. Nie łażą bez potrzeby ''po krzakach'', ani nie zaprzątają sobie głowy sprawami im nie przydatnymi.

  10. #30
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Ciekawostki podkarpackie

    W Gorzycach nie byłem,za to w pobliskiej Tryńczy jest dużo większe cudo - strażnica kolejowa. Jeszcze większe cudo znajduje się koło Manasterza - wodospad/stopień wodny na Lubaczówce zrobiony z worków cementu.A największe megacudo to pajac w Leżachowie
    Pozdrav

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. "Skarby Podkarpackie"
    Przez goł w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-12-2012, 19:31
  2. Ciekawostki o Bieszczadach na aukcjach internetowych
    Przez barszczu w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 29-12-2010, 01:03
  3. Bieszczadzkie scenki z życia wzięte i inne ciekawostki
    Przez Szaszka w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 14-02-2004, 23:07
  4. Bieszczadzkie ciekawostki cz I
    Przez Lupino w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-10-2002, 17:11

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •