Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Ile metrów kw. na osobę

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,504

    Domyślnie Ile metrów kw. na osobę

    Denerwuje mnie praktyka "zagęszczania" niektórych kwater w gospodarstwach agroturystycznych. Gospodarze wstawiają na siłę jak najwięcej łóżek i robią pokoje 2-osobowe z 1-osobowych, "trójki" z "dwójek", itd.

    Nie ma chyba w tym zakresie odrębnych unormowań prawnych, ale przez analogię można przecież odnieść tu przepisy o minimalnej powierzchni lokali socjalnych, czyli takich, do których wykwaterowuje się osoby nie płacące czynszu. I w przypadku takich lokali (najgorszych z możliwych, ale prawnie dopuszczalnych) powierzchnia na 1 osobę wynosi min. 5 m kw. powierzchni pokoi (podkreślam: pokoi, a nie powierzchni użytkowej całego lokalu).

    Jak się do tego mają różne bieszczadzkie pokoiki po 7 m kw. z dwoma łóżkami ? W przypadku 2 osób to już istna ciasnota, ale właściciel takiej kwatery uważa ją - jak najbardziej - za dwuosobową i żąda prawie 40 zł od osoby za dobę. A w Internecie i gdzie indziej też reklamuje takie klitki jako pokoje dwuosobowe.
    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Ile metrów kw. na osobę

    Cytat Zamieszczone przez Stały Bywalec Zobacz posta

    Nie ma chyba w tym zakresie odrębnych unormowań prawnych,
    A właśnie że jednak są.
    Chociaż nie wiem czy konkretnie dotyczą "agroturystyki".
    Jednak jakie warunki powinien spełniać obiekt mogący nosić nazwę "hotelu", "schroniska" lub "pensjonatu" bardzo ścisłe i precyzyjnie reguluje ustawa o usługach turystycznych i chyba rozporządzenie do niej.

    Stąd ostatnio wysyp obiektów o nazwie "hotelik", bo w ten sposób ustawę się omija.

    Teraz nie mam czasu wyszukać odpowiednie zapisy ustawowe, ale one są bardzo precyzyjne (nawet moim zdaniem tak ścisłe że aż głupie).
    Regulują np ile krzeseł powinno przypadać na osobę, że każdy powinien mieć nocną lampkę i inne takie.

    Do odszukania w necie.

    A jak nie - to ja podam, ale jutro.

    Pozdrowienia

    Basia

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Ile metrów kw. na osobę

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    ...

    Stąd ostatnio wysyp obiektów o nazwie "hotelik", bo w ten sposób ustawę się omija.
    A ściślej ...to sie "nazywa" HOTEL-ik, tak dosłownie pisze w nazwach.Zwłaszcza w nocy na "neonach" to wyrażnie widać.
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Ile metrów kw. na osobę

    Wklejam fragment Ustawy o usługach turystycznych:



    Art. 36. Ustala się następujące rodzaje obiektów hotelarskich:

    1) hotele - obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów,

    2) motele - hotele położone przy drogach, zapewniające możliwość korzystania z usług motoryzacyjnych i dysponujące parkingiem,

    3) pensjonaty - obiekty posiadające co najmniej 7 pokoi, świadczące dla swoich klientów całodzienne wyżywienie,

    4) kempingi (campingi) - obiekty strzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach, samochodach mieszkalnych (campobusach) i przyczepach samochodowych, przyrządzanie posiłków, parkowanie samochodów, a także świadczące usługi związane z pobytem klientów; obiekty te mogą dodatkowo umożliwiać nocleg w domkach turystycznych lub innych obiektach stałych,

    5) domy wycieczkowe - obiekty posiadające co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowane do samoobsługi klientów oraz świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów,

    6) schroniska młodzieżowe - obiekty przeznaczone do indywidualnej i grupowej turystyki młodzieżowej, dostosowane do samoobsługi klientów,

    7) schroniska - obiekty zlokalizowane poza obszarami zabudowanymi, przy szlakach turystycznych, świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów,

    8 ) pola biwakowe - obiekty nie strzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach.
    Do tego jest

    Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy
    z dnia 19 sierpnia 2004 r.

    w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie



    A jak bardzo szczegółowe są wymaganie można sobie dla przykładu obejrzeć na stronach:

    http://www.hotelarze.pl/prawo-turyst...egoryzacja.php

    Np dla schronisk:

    http://www.hotelarze.pl/wymagania-kategoryzacyjne/schroniska.php

    Jak widać normy "metrażu" są tam wskazane.

    Rozporządzenie nie obejmuje jednak agroturystyki.

    B.











  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Postów
    1,823

    Domyślnie Odp: Ile metrów kw. na osobę

    Cytat Zamieszczone przez joorg Zobacz posta
    A ściślej ...to sie "nazywa" HOTEL-ik, tak dosłownie pisze w nazwach.Zwłaszcza w nocy na "neonach" to wyrażnie widać.
    Funkcjonują również MOTELiki.


    = = = = = =

    Co do wielkości takich pokojów w gospodarstwach agroturystycznych, to myślę, że powinna mieć wpływ na cenę, nie dla wszystkich istotna jest oszczędność, a równie ważna jest wygoda. To nie są przecież schroniska.

    Pozdrawiam:)

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Postów
    1,823

    Domyślnie Odp: Ile metrów kw. na osobę

    Cytat Zamieszczone przez joorg Zobacz posta
    A ściślej ...to sie "nazywa" HOTEL-ik, tak dosłownie pisze w nazwach.Zwłaszcza w nocy na "neonach" to wyrażnie widać.
    Funkcjonuja również MOTELiki. W tym pobliskim mojego domu funkcjonuje ponoć BURDELik

    Takie tam obchodzenie prawa...

    Co do agroturystyki, to skoro nie ma w przepisach minimum, to chyba pozostaje zdrowy rozsądek właścicieli i twarde negocjacje wczasowiczów.
    Wszak 10 dni wczasów, to nie to samo co noc, czy dwie.

    Pozdrawiam:)

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,504

    Domyślnie Odp: Ile metrów kw. na osobę

    Basiu Z., dziękuję za podpowiedź. Rozporządzenie nie obejmuje jednak agroturystyki, jak sama napisałaś.

    Ale w takim razie, co to jest (wg definicji prawnej, a nie w rozumieniu potocznym) agroturystyka ? Chyba usługi turystyczne w gospodarstwie rolnym, które też posiada kilka swoich ustawowych definicji (m.in. w art 55[3] Kodeksu cywilnego).
    Nie będę publicznie rozszyfrowywał obiektu, co do którego mam własne "powierzchniowe" zastrzeżenia. Ale na pewno nie był to budynek związany z gospodarstwem rolnym. Zresztą chyba większość właścicieli kwater bieszczadzkich nie jest rolnikami.

    Chodzi mi po prostu o taką sprawę. Jeśli ktoś zgłasza świadczenie usług polegających na wynajmie pokoi (z samoobsługą w zakresie wyżywienia), to powinien podlegać nie tylko wpisowi do ewidencji, lecz także jakiejś okresowej kontroli - w zakresie higieny, ppoż., i właśnie owych norm powierzchniowych ! Jeśli np. pokój ma mniej niż 10 m kw., to wara nazywać go dwuosobowym i wstawiać 2 łóżka ! Można wtedy tylko ew. umieścić tam jedną przyzwoitą wersalkę dwuosobową (dla bardzo zakochanych).

    W budynku, który mam na myśli, jest kilka pokoików 2-osobowych z łazienkami, a nawet z telewizorami. Pokoje mają co najwyżej 7,5 m kw. powierzchni. W każdym są po 2 łóżka, 2 szafki nocne, mała szafa na ubranie i maluteńki stoliczek z 2 zydelkami do siedzenia.
    Aby się po takim pokoju poruszać, trzeba łazić jedno przez drugie, skakać po łóżkach lub czołgać się pod nimi.
    W przypadku pogody macha się na wszystko ręką i idzie w góry. Gorzej, gdy leje.
    I jeszcze parę słów o łazience. Posiada WC, umywalkę i kabinę prysznicową, a jakże. Ale ta kabina jest tak mała, że ja, facet co najwyżej średnich parametrów (171 cm / 73 kg) miałem kłopoty z podniesieniem mydła, gdy mi upadło. Ktoś większy, grubas lub puszysta pani na pewno by się tam nie wykąpali.
    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,504

    Domyślnie Odp: Ile metrów kw. na osobę

    Tak, Chris, jest to załącznik do rozporządzenia, o którym napisała Basia Z.
    Cóż - wynikałoby z tego, że jestem nadto czepliwy.

    A swoją drogą, redaktorowi owego aktu prawnego życzę, aby sobie parę dni pomieszkał w 2 osoby w pokoju o pow. 6 m kw.
    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Postów
    1,823

    Domyślnie

    Ale to jest dobrowolna kategoryzacja, a nie obowiązujący przepis.

    Choć daje pewne wyobrażenie...jak na to patrzą "kwaterodawcy"

    Sorry, teraz doczytałem. Wymagania WBN opierają sie na odpowiednim rozporządzeniu. Wyglada na to, że agroturystyka odnosi się do "wynajmowania samodzielnych pokoi", czyli minimum wynosi dla pokoi 1-2 osobowych 6 m.kw. + 2 m.kw. dla kolejnej osoby.

    Pozdrawiam:)

    PS Sorry za ponowny zdublowany post, ale tu nie mam chyba możliwości edycji. Moda uprasza się o połączenie postów.
    Ostatnio edytowane przez Marcowy ; 28-06-2008 o 15:35 Powód: połączono :)

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 2 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 2 gości)

Podobne wątki

  1. Gdzie z osobą niepełnosprawną
    Przez optymistaZet w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-02-2013, 20:10
  2. Ile jest 1000-czników ?
    Przez don Enrico w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 18-03-2011, 09:05
  3. Ile razy byłeś w Bieszczadach?
    Przez bogo9 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 06-03-2005, 02:13
  4. Szukam kontaktu z pewną osobą...
    Przez ebik w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-07-2004, 21:39

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •