Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26

Wątek: Dobromil i okolice

  1. #11
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Dobromil i okolice

    ...jakoś umknął mi ten wątek.... pamiętam jak w Bieszczady się tamtędy jechało... no i nazad .... rok temu pisali coś, że samorządowcy z naszego kraju chcieli przywrócić do życia tę linię kolejową....miejsce ciekawe i ludzie...

  2. #12
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Dobromil i okolice

    Cytat Zamieszczone przez przemolla Zobacz posta
    ...jakoś umknął mi ten wątek.... pamiętam jak w Bieszczady się tamtędy jechało... no i nazad .... rok temu pisali coś, że samorządowcy z naszego kraju chcieli przywrócić do życia tę linię kolejową....miejsce ciekawe i ludzie...
    Wiesz, tak na prawdę to mnóstwo ciekawostek zostało zawartych w wątku
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...o-pami%C4%99ci
    .
    Tu chcę wkładać te "inne" np. historyjki ludzi którym dane było zetknąć się krócej lub dłużej z tym miejscem.
    Gdzieś tam wygrzebałem , że w miejscowym tartaku (przy ul. Kolejowej) w okresie międzywojennym tow. Gomułka organizował strajki.
    I jakoś komuniści wciąż się tu kręcili np taki Maksym Gorki, radziecki pisarz miał romans z pewną panią o imieniu Ludwina która mieszkała w Dobromilu
    Przyjechał chłop , ale w pechowym okresie , bo tuż przed wybuchem Wielkiej Wojny Światowej i Austyjaki go zahaltowali niby że szpieg.
    Ludwina, która była śpiewaczką i artystką musiała się nagimnastykować aby go wypuścili.
    Jakby nie to to kto by wiedział o
    najgłośniejszej sentencji autorstwa Gorkiego: "Człowiek, to brzmi dumnie”.

  3. #13
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Dobromil i okolice

    Był rok 1918.
    W Dobromilu, w pierwszych dniach listopada na dworcu kolei węgiersko-galicyjskiej zaroiło się od żołnierzy którzy porzucali służbę u Najjaśnieszego Pana Cesarza
    Ogólny chaos ogarniał coraz szersze kręgi. Cesarstwo praktycznie przestawało istnieć.
    Dokładnie tak jak dziś , czyli 2 listopada pewien Ukrainiec nazwiskiem Pawlak (pochodzący ze Stryja) przejął władzę od dotychczasowego starosty Bielińskiego.
    Rusinów służących w policji przemianowano na żadarmerię ukraińską.
    Nie spodobało się to miejscowym polskim elitom, które zorganizowały zebranie i powołano wspólny komitet polsko-ukraiński. Nim zaczął on działać już 4 listopada doszło do rozruchów.
    Na czele Ukraińców stanął pochodzący z Huczka student prawa nazwiskiem Capiak. Walki trwały aż do grudnia 1918 kiedy to w te rejony od Przemyśla przybyło wojsko pod dowództwem gen. Zielińskiego
    Nastąpiła stabilizacja określona linią kolejową od Niżankowiec aż po Sanok.
    Tak , tworzyła się geneza konfliktu polsko-ukraińskiego.
    Z ogólnego bałaganu zostawionego przez działania wojenne, poszczególne terytoria wchodzące do cesarstwa uzyskiwały własną tożsamość.
    Nie zawsze jednoznaczną.

  4. #14
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Dobromil i okolice

    Wędrując górkami i dolinami beskidzkimi, zdarzyło mi się spotykać ślady cywilizacji w totalnych odludziach.
    Skąd się tam wzięły te piwniczki, krzyże, młynówki ??? - zadawałem sobie takie pytania, gdy byłem młodym człowiekiem.
    Rozwiązując przez lata, te zagadki ginącej cywilizacji wciąż nie dawało mi to spokoju ; jak to jest gdy coś jest a potem tego nie ma ?
    Na własne oczy można zobaczyć ten proces w Dobromilu.
    Jesteśmy w salinie (Lacko) Oto mamy na zdjęciu lat 80-tych XX w tzw "ratusz" czyli wypoczynkową część saliny
    .

    .
    Prowadzą do niego piękne , unikatowe, żeliwne schody o eleganckiej urodzie. (ja czegoś takiego nigdzie indziej nie spotkałem)
    W poprzednich latach wykorzystywane również do zdjęć grupowych
    Fakt, że miejscami już widoczny uszczerbek, ale piękno pozostaje
    .

    .
    Jakież było nasze zdziwienie , gdy w tym roku zobaczyliśmy bezzębną jamę.
    Schody zniknęły.
    Czy pozostałe zabytkowe obiekty Dobromila będą znikać tak jak kiedyś całe wsie Caryńskie, Ruskie, Balnica ...itd ?
    .

  5. #15
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Dobromil i okolice

    Czy Z Dobromila jest "dobra mila" do Felsztyna, czy jakiś Dobromil je założył?

    Czytam "Kresową Atlantydę" Nicieji i daję sie przekonać, że ten odcinek granicy był wytyczony nielogicznie. Dalej czytam, że być może jest to zasługa pijanych rosyjskich geometrów z oficerskimi pagonami, którzy stwierdzili, że tak ma być i koniec. Dalej autor liczy, że jedyna nadzieja w wejściu Ukrainy do UE i strefy Szengen co sprawi, że jadąc z Polski zaoszczędzimy mnóstwo kilometrów.
    Warto tam pojechać choćby po to, żeby zobaczyć nie stylizowane (skansenowe) galicyjskie miasteczko.

  6. #16
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Dobromil i okolice

    Legenda mówi o dobrej mili do głównej siedziby Herburtów w Felsztynie.
    Natomiast co do dziwnego przebiegu granicy to spotkałem się z wersją która tłumaczy to osobistymi kontaktami Chruszczowa (z kobietą z Dobromila)
    Tak, czy siak jest nadzieja na lepszy dojazd bo zaawanasowane są uzgodnienia dotyczące nowego przejścia w Niżankowicach.

  7. #17
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2010
    Postów
    43

    Domyślnie Odp: Dobromil i okolice

    Klimatyczne miasteczko,dzieki za foty

  8. #18
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Dobromil i okolice

    Dzięki Ci Enrico. Najwyższy czas odnowić paszport i w drogę.

  9. #19
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Dobromil i okolice

    Na marginesie toczącej się obok dyskusji o relacjach polsko-ukraińskich wstawię wspomnienia pewnej pani - Ірена Таранюк (tłumaczone sztubacko przez google)
    Pokazują one jak czasem jesteśmy łupinką na oceanie historii, nie mając wielkiego wpływu na nasze losy.
    .
    Niewielka plamka na zachodniej granicy Ukrainy, Dobromil przypomina wyblakłą piękno - podczas swojej świetności były w przeszłości.

    Mimo, że populacja miasta spada, a infrastruktura jest w różnych fazach spadku, nadal jest dumny z ratusza wieży zegarowej renesansu i starożytnego Kościoła rzymskokatolickiego.

    Plotka głosi, że zbudowano wenecki Giovanni Battista. Oni przypominają zwiedzającym historii bahatostolitnyu miasta.

    Jest to jednak teraz półśnie zakątek Europy Wschodniej świadkiem wielu burzliwych wydarzeniach, które ukształtowały historię XX wieku.

    Jak dla mnie, Dobromil narodzin trzech pokoleń mojej rodziny ze strony matki. Urodzili się w tym mieście, ale w trzech różnych stanach.
    II Rzeczypospolitej Polskiej
    Moja babcia Galina urodził w 1911 roku w zamożnej rodzinie chłopskiej, gdy Dobromil był częścią Austro-Węgier.
    Wtedy stary monarcha Franz Joseph było jeszcze 5 lat życia. Jego imperium składające się z wielu narodów i grup etnicznych zaczyna się rozpadać pod wpływem narodowych ruchów wyzwoleńczych i nieprzyjaznych sąsiadów. W końcu upadła po pierwszej wojnie światowej.
    Moja babcia była dzieckiem, gdy pod koniec 1918 oficerów i żołnierzy pokonanej armii austro-węgierskiej i wrócił do domu, gdzie dzieli się na dwa wrogie obozy - w języku polskim i ukraińskim, rozpoczęła walkę o kontrolę nad swoim rodzinnym mieście.
    Wtedy w całej ówczesnej Galicji Wschodniej ukraiński walczył przeciwko Polakom w próbie stworzenia własnego państwa narodowego, ale stracił w walce.

    Bez uznania dyplomatycznego i militarnego wsparcia ukraińskiej Galicji zostały pokonane, a region został przyłączony do Polski. Podobnie, rosyjski bolszewicy wyeliminowane ukraińskiej Republiki Ludowej, ogłoszona w 1922 roku Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

    Tymczasem Dobromil jak w całej Galicji, Polacy ustaw o budowaniu własnego państwa narodowego. Urodzony obywatel Austro-Węgier, a następnie moja babcia stał się obywatelem II Rzeczypospolitej. Historia zmieniła się szybko.
    Nazi-sowiecki pakt
    1939 zapowiada się szczęśliwy dla niej. Moja babcia poślubił moją wielką miłość i jej mąż udał się do Warszawy, gdzie pracował jako inżynier kolejowy.
    Młoda para w oczekiwaniu na swoje pierwsze dziecko, gdy mój dziadek Władysław otrzymał wezwanie do wojny. Wysłał swoją ciężarną żonę Dobromil, rodzinnego miasta.
    Jest 02 września 1939, dzień po ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę urodziłem, moja matka Galina.
    Miejscowa ludność wiedziała nic o niemiecko-sowieckiej pakt o podziale Europy Wschodniej, nie czekając na nadejście wojny do Dobromil.
    18 września 1939 wojska niemieckie zajęły miasto, a pod koniec miesiąca Niemcy wycofali, wręczając Dobromil reżim sowiecki.
    Okrucieństwa wojny
    Niemal natychmiast zaczął represji. Luty 1940 oznaczał pierwszą falę deportacji. Miejscowych Polaków, a także ukraińska i Żydów wywieziono do obozów pracy oraz rozliczeń w Azji Środkowej i Syberii.
    Świadek Pierwsze poważne zbrodnie wojenne Dobromil rozpoczęła się w czerwcu 1941 roku, kiedy Niemcy zaatakowały jej byłego sojusznika, Związek Radziecki.
    Stało się to na całym terytorium pod okupacją sowiecką: wycofujące się oddziały NKWD wykonane około 1500 więźniów i wrzucili ich ciała w kopalni soli w przedmieściach Dobromil.
    Pierwsze oddziały niemieckie, które weszły do ​​miasta, udokumentowane zbrodnie radzieckich tajnych policji i zmusił lokalnych żydowskich mężczyzn ekshumacji zwłok.
    Według polskiego badacza Leokadiyiyi Kurek Grad, po kilka martwych ciał pochowane osiągnęła 400, ekshumacji zatrzymany przez ciepło lipca i nieznośnego smrodu.
    1942, stała się tragiczna roku na następny Dobromil gdy hitlerowcy wywieźli większość miejscowej ludności żydowskiej do obozu zagłady w Bełżcu.

    Etniczne rozliczanie kwitnące niegdyś wielokulturowej społeczności Dobromil były kontynuowane po wojnie sowiecki reżim, który dokonał "wymiany ludności" między ZSRR i jego nowego wasala w regionie - PRL.

    Nadszarpnięta przez wojnę, wspomnienia z dzieciństwa mojej matki nie mogła być pełne radości i zgorszenie, takich jak wzmianki o niej, kiedy zbierane jagody w ogrodzie ze starszymi kobietami i nagle zaczął bombardowania niemieckiego. Była odrętwiała i nie był w stanie nawet povorohnutys kiedy żołnierze sowieccy złapał go i rzucił go do piwnicy, która służyła jako schronu. Była około czterech lat.
    miasto na granicy
    Po wojnie wschodnich ziem polskich scedowane na sowieckiej Ukrainy i Polski odzyskać utracone nowe ziemie na zachodzie, załączonego w Niemczech na podstawie umowy pomiędzy przywódcami zwycięzców na świecie - ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii.
    Dobromil, który był skrzyżowaniem kilku regionalnych szlaków handlowych, otrzymał nową lokalizację na granicy bardzo sowieckiej i został całkowicie odcięty od swoich historycznych więzi z Polski, Węgier i Austrii.
    Urodził się w Polsce, matka bez konieczności opuszczania miasta, w którym się urodziła, był w Związku Radzieckim.
    Wiele lat później, kiedy wyszła za mąż i opuściła Dobromil, wróciła, żeby urodzić swoje pierwsze dziecko. To, jak się urodziłem - w tym samym miejscu, że moja matka i babka, ale obywatel sowiecki!
    Przetrwały cztery zmiany granic państwowych w ubiegłym wieku, nie licząc okupacja wojskowa Dobromil wszedł XXI wieku etnicznie i politycznie ukraińskiego miasta.
    Stara sowiecka granica nieprzenikniona zastąpiony granic Ukrainy z Unią Europejską. O ile jednak ta granica pozostaje takie samo nieprzenikniona i miejscowości Dobromil mieszka Pamiętając starą kwitnienie ...
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 09-03-2016 o 20:19

  10. #20
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Dobromil i okolice

    Kolejny milowy krok został zrobiony.
    To co było dla nas wstrząsającym odkryciem opisanym onegdaj na tym forum
    http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/6995-Forumowe-%C5%9Bwiate%C5%82ko-pami%C4%99ci/page13
    znalazło swój ciąg dalszy.
    W Dobromilu przed II-wojną światową mieszkało wielu Żydów , którzy tworzyli klimat kresów.
    W czasie naszych wyjazdów ze światełkiem pamięci, szukaliśmy również śladów po nich , szukaliśmy przede wszystkim kirkutu (cmentarza) , ale nic się nie zachowało.
    Teraz został zrobiony kolejny krok , a jego opis można znaleźć tu


Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 3 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 3 gości)

Podobne wątki

  1. Kwaszenina i okolice
    Przez dorota z krakowa w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-08-2012, 19:49
  2. Okolice Olesna - młyn
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-06-2012, 20:56
  3. Okolice Soliny
    Przez mario_l w dziale Noclegu szukam
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-08-2011, 15:50
  4. Śnieżnik i okolice
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-09-2008, 20:22
  5. Patryja i okolice
    Przez sarmata w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14-08-2008, 15:49

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •