Strona 12 z 12 PierwszyPierwszy ... 2 5 6 7 8 9 10 11 12
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 120

Wątek: PAN Parks

  1. #111
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    No cóż mieszkam w Bieszczadach od 40 lat. Czy jestem wszechwiedząca? Wątpię to domena Boga. Nie wiem jak mam merytorycznie ustosunkować się do Twojej wypowiedzi. Zadaj pytanie, o ile jesteś zainteresowany dyskusją, a postaram się na nie odpowiedzieć. Na razie wyraziłeś swoją opinię na mój temat.

  2. #112
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2006
    Postów
    46

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Czy twoim zdaniem bieszczady to Olszanica ja myślę o życiu w górach a to zupełnie inna historia . Życie w górach troszeczkę się różni od tego w miastach bądż miasteczkach nie sądzisz. Pozdrawiam do zobaczenia na szlaku.

  3. #113
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Cytat Zamieszczone przez Forest Zobacz posta
    Czy twoim zdaniem bieszczady to Olszanica ja myślę o życiu w górach a to zupełnie inna historia . Życie w górach troszeczkę się różni od tego w miastach bądż miasteczkach nie sądzisz. Pozdrawiam do zobaczenia na szlaku.
    Witaj na forum. Cieszę się, że tu zawitałeś i mam nadzieję, że pozostaniesz z nami.
    Fakt Olszanica leży w Górach Sanocko-Turczańskich, a nie w Bieszczadach. Wg mnie jest to czysto naukowy podział. Czy ja wiem czy różni się zbytnio? W obecnych czasach jesteśmy globalną wioską. Dziś jestem w Olszanicy, jutro w górach, a pojutrze mogę być w Paryżu. Każdy nas żyje swoim własnym życiem w świecie który sam sobie kreuje. Któryś z Bieszczadników posługuje się mottem cytat b niedokładny zobaczyłem dwie drogi, jedną z nich wybrałem itd.
    Jeżeli chodzi o ton moich poprzednich wypowiedzi to już przeprosłam adwersarzy. Poniosło mnie. Nie lubię, gdy ktoś źle wypowiada się o moich kolegach.

  4. #114

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    BdPN utracił certyfikat Pan Parks - wg mnie szkoda .Szczegóły podaje portal Nowiny24
    http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll...KA02/272247050
    Jako jedyny miał go w Polsce - szkoda prestiżu - oby Bieszczady nie zostały zadeptane i tak skomercjalizowane jak choćby Tatry .

  5. #115
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Cytat Zamieszczone przez malinka74 Zobacz posta
    BdPN utracił certyfikat Pan Parks - wg mnie szkoda .Szczegóły podaje portal Nowiny24
    http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll...KA02/272247050
    Jako jedyny miał go w Polsce - szkoda prestiżu - oby Bieszczady nie zostały zadeptane i tak skomercjalizowane jak choćby Tatry .
    Malinka74 - a jak widzisz to po przeczytaniu całej wcześniejszej dyskusji?

    Ja nadal mam mieszane uczucia [tak było na początku i teraz] - choć raczej mi nie szkoda... przynajmniej Panda zniknie z karnetów BdPN.

    A tak na marginesie, ciekawe kiedy Park poda taką informacje na swojej stronie, bo na chwilę obecną: http://www.bdpn.pl/index.php?option=...d=33&Itemid=42
    "niech będą błogosławione wszystkie drogi proste, krzywe, dookolne…"
    http://takiewedrowanie.blogspot.com/

  6. #116
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Cytat Zamieszczone przez malinka74 Zobacz posta
    BdPN utracił certyfikat Pan Parks - wg mnie szkoda
    Nie będzie "wzorcowej wioski",nie będzie certyfikatu...To bardzo dobra wiadomość.
    Wiwat Winnicki!
    Gdyby jeszcze zechciał zabronić wprowadzania do parku grup zorganizowanych...
    Pozdrav

  7. #117

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Aleksandro - przeczytałam dokładnie wątek i cóż jednak troche żal - bo nie wiem jak to miało miejsce w praktyce - no cóz mieszkam 120 km od Połonin i intensywnie jeżdzę tam od czerwca tgo roku .Ale wydaje mi się ze lepiej jak promocję robi ktoś profesjonalny niż nasze gminy - bo o samorządach w Polsce dobrego zdania jakoś nie mam .Po drugie mialam przyjenośc widzieć zachwyt obcokrajowców na szlaku - i napewno taki jedyny w Polsc certyfikat pomaga i zachęca do przyjazdu .Cóż wg mnie za takimi projektami winny iśc pieniążki na oczyszczalnie ścieków ktorych mało , na poprawę stanu dróg .No i edukacja .
    Ale z drugiej strony - obeszłam większość scieżek przyrodniczych BdPN - i cóż to najbardziej uczeszczane trasy w parku a jak widziałam to nikogo nie interesowały - tylko my z meżem nie patrzyliśmy na zegarek a podczytywalismy z ksiązeczek wydanych do tego celu a kupionych w punktach kasowych .Dla mnie to mega ciekawe dla innych obojętne - no i jak edukowac w ramach projektu turystę -jak wpoić mu ze tu zyją stworzonka niekoniecznie duże jak miś czy ryś a tez są rzadko wystepujące ?

  8. #118
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Mam prośbę do nowicjuszy i tych starych niereformowalnych . wklejajcie całą treść art. do posta... art. znikają i linki się dezaktualizują co powoduje że nie wiadomo o co chodzi w dyskusji...


    7 września 2009, 14:30

    Bieszczadzki Park Narodowy bez certyfikatu PAN Parks

    Krzysztof Potaczała

    Bieszczadzki Park Narodowy utracił międzynarodowy certyfikat PAN Parks. Miał go od 2002 r. jako jedyny park w Polsce.

    Rocznie Bieszczadzki Park Narodowy odwiedza kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Na zdjęciu: punkt sprzedaży biletów i informatorów na Przełęczy Wyżniańskiej.

    (Fot. Krzysztof Potaczała)

    Według lakonicznego komunikatu, zamieszczonego na stronie internetowej PAN Parks, BdPN nie wywiązywał się z prac dla zrównoważonego rozwoju turystyki i budowy partnerstwa lokalnego. O szczegółach nie ma nic.

    PAN Parks przedstawia się jako fundacja promująca ochronę przyrody i rozwój turystyki wysokiej jakości w parkach narodowych Europy. Fundacja przyznaje certyfikaty (na wniosek danego parku) wedle ustalonych zasad i kryteriów.

    Dotyczą one m.in. walorów przyrodniczych, zarządzania ruchem turystycznym czy też inspirowania zrównoważonego rozwoju turystyki. PAN Parks kładzie także nacisk na zachowanie w parkach narodowych jak największej liczby obszarów dzikich, gdzie nie jest możliwa turystyka masowa.

    BdPN miał certyfikat PAN Parks jako jedyny park narodowy w Polsce (w Europie może się nim pochwalić 10 parków). Dlaczego nie starał się go utrzymać?

    – Nie chcieliśmy przedłużać certyfikacji – twierdzi Ryszard Prędki z Bieszczadzkiego Parku Narodowego. – Jesteśmy jednostką państwową i z różnych względów nie możemy w pełni współpracować z fundacją. Nie mamy kompetencji, by wypełniać kryteria PAN Parks dotyczące zrównoważonego rozwoju turystyki i partnerstwa lokalnego, ponieważ dotyczą one głównie obszarów leżących w otulinie Parku.

    Również tzw. partnerzy lokalni to zazwyczaj prywatni przedsiębiorcy spoza BdPN.
    Prędki zwraca też uwagę, że dzisiaj jest inna sytuacja niż np. w 2002 czy 2003 r.

    – Od kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, realizujemy dokładnie to, czego chciał od początku Pan Parks.

    Czy to oznacza koniec "romansu” z międzynarodową fundacją? Pewnie tak. Władzom Bieszczadzkiego Parku Narodowego najbardziej zależy na tym, by nie utracić dyplomu Rady Europy przyznawanego za najcenniejsze zasoby przyrodnicze i prawidłowe zarządzanie nimi. Park ma go od 1998 r. Nigdy tego wyróżnienia mu nawet nie zawieszono. Taka przykrość spotkała natomiast niedawno Białowieski Park Narodowy.

    – Co rok przechodzimy weryfikację – mówi Ryszard Prędki. – Jesteśmy obecnie jedynym polskim parkiem mogącym pochwalić się takim dyplomem. Za tym nie idą pieniądze, lecz prestiż.

  9. #119
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Postów
    1,823

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    na stronie PANParks wisi tekst o BdPN mówiący o naruszeniu punktów 4 i 5 ichniejszego Pentalogu pryncypiów:

    http://www.panparks.org/Newsroom/New...=1&news_id=278

    Priciples:

    http://www.panparks.org/Introduction...ion/Principles

    Tak więc BdPN naruszył umowę ze względu na nie zadbanie o współdziałanie w kwestii ochrony przyrody i zrównoważonej turystyki...tak się dziś zastanawiam, czy ochrona przyrody do dupy, czy turystyka się nie rozwija?

    W punkcie 5 mowa o partnerach biznesowych, co to mieli strategię lansowaną przez PANParks mieliby realizować...tu też BdPN zawalił nie organizując lokalnego biznesu

    Czy za używanie logo PANParks jakieś agroturystyki na ten przykład muszą płacić?


    Jakoś w modzie w dzisiejszych czasach organizowanie, globalizowanie, zrzeszanie, tworzenie strategii, zarządzanie zmianami....ino jakie korzyści to przynosi...i ile kosztuje?

    Może mnie kto oświecić trochę w tej materii?

  10. #120
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    BdPN sobie nasrał w papiery... mam trochę ambiwalentny stosunek do tego czegoś (czyt. płciowy).
    Czy Wołosate i Ustrzyki Górne w jakiś sposób się zmieniły w przeciągu PAN parkowego wyróżnienia? to nie jest pytanie retoryczne... odpowiedź brzmi oczywiście: nie.
    Park współpracował na pewno sam z sobą: chodowla konika chuculskiego, poprawa infrastruktury parkowej (wiaty, siatki, barierki), przewozy bryczkami w stronę przełęczy Bukowskiej... na tych płaszczyznach współpracy park się rozwijał. Nikt nie lubi konkurencji stąd o współpracy z tubylcami, lub nowymi inwestorami nie mogło być mowy... omal bym zapomniał - park zdążył się w tym czasie pogryźć z GOPR o grosze z biletów i kilka innych rzeczy.

    Za co kocham BdPN....? właśnie za to że Bieszczady niewiele się zmieniają... poza tym że zarastają.

    Ps. Miś Jaroszewicza jest misiem na miarę wszech-czasów

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •