Strona 74 z 75 PierwszyPierwszy ... 24 64 67 68 69 70 71 72 73 74 75 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 731 do 740 z 750

Wątek: Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?

  1. #731
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?

    Cytat Zamieszczone przez Marcowy Zobacz posta
    ... i miłośników polszczyzny. To nie fake?
    Zdjęcie sam robiłem.
    Pozdrav

  2. #732
    Zbanowany
    Na forum od
    03.2009
    Postów
    304

    Domyślnie Odp: Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?

    no, niebanalny glos w dyskusji o odpowiedzialności UPA :)

  3. #733
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?

    Tekst na pomniku świadczy o tym, że kibole biorą sprawy w swoje ręce. Żenujące to i bardzo wstydliwe a jednocześnie pomniejszające bolesną tragedię.
    Ci co stawiają takie pomniki niech nie liczą, że wygrają wojnę pomnikową. W tym kontekście to nawet IPN daje zły przykład, powiem że nawet ośmiesza mnie bo mi wstyd. Na Ukrainie stawiają większe pomniki, z lepszego materiału, więc po wiekach prawda będzie po ich stronie?

  4. #734
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?

    Cytat Zamieszczone przez partyzant Zobacz posta
    Tekst na pomniku świadczy o tym, że kibole biorą sprawy w swoje ręce. Żenujące to i bardzo wstydliwe a jednocześnie pomniejszające bolesną tragedię.
    Ci co stawiają takie pomniki niech nie liczą, że wygrają wojnę pomnikową. W tym kontekście to nawet IPN daje zły przykład, powiem że nawet ośmiesza mnie bo mi wstyd. Na Ukrainie stawiają większe pomniki, z lepszego materiału, więc po wiekach prawda będzie po ich stronie?
    Ale to jest banderowski, nielegalny pomnik, który został wyposażony w obecną tablicę w miejsce tablicy upamiętniającej bandytów z UPA. Z tego co słyszałem ta podmiana miała na celu zwrócenie uwagi prokuratury na samowolę, na razie bezskutecznie. A kbole biorą sprawy w swoje ręce, bo w tej sprawie państwo istnieje i działa tylko teoretycznie. Albo, co gorsza, działa ukraińska V kolumna...
    Może takie działania pomniejszają tragedię, ale chyba są lepsze od milczenia w tej sprawie i danie możliwości zawłaszczenia pamięci przez fałszywe świadectwa.
    Pozdrav

  5. #735
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?

    Może takie działania pomniejszają tragedię, ale chyba są lepsze od milczenia w tej sprawie i danie możliwości zawłaszczenia pamięci przez fałszywe świadectwa.[/QUOTE]

    Fałszywe świadectwa są dość powszechnie stosowane. Rozszerzam trochę ale jako dowód mogę podać przykład Janowej Doliny gdzie nocą 22 na 23 kwietnia 1943 żołnierze UPA pod dowództwem Iwana Łytwińczuka ps:"Dubowyj" wraz z Ukraińcami z sąsiednich wsi wtargnęli do Janowej Doliny i zaczęli podpalać domy. Ludzie ginęli w różny, często w najokrutniejszy sposób, ofiarom żałowano kul. Masakra pochłonęła około 600 ofiar w tym wiele zamordowanych bestialsko dzieci.
    W roku 2003 wydarzenia sprzed lat Ukraińcy upamiętnili tablicą informacyjną, która objaśniała, że UPA zlikwidowała bazę polsko-niemieckich okupantów.
    Nie wiem czy ta tablica jest tam jeszcze, ważne że ludzie inspirujący jej powstanie odgrywali i odgrywają do dziś ważną rolę w ukraińskim państwie.

  6. #736
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?

    Widzę jakieś kwasy więc powiem co usłyszałem od pani kustosz (chyba najlepiej poinformowana osoba w rejonie): "chodzą słuchy że autorami tablicy są chłopcy z ONR Lubaczów" (Młodzież Wszechpolska?)
    Pozdrav

  7. #737
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?

    Ja nie tylko tych chłoptasiów nie uważam za NAJPRAWDZIWSZYCH swoich współplemieńców, to wręcz tych idiotów się boję. To, że oni chodzą do kościoła nie świadczy o tym, że zrozumieli Ewangelię. Ksiądz który posuwa się do popierania takich łobuzów powinien być wezwany na dywanik do biskupa. Czym pachnie rozniecanie nacjonalizmów wiemy z historii.

    Zanim o pomnikach,to jeszcze jedno zdanie o zmarłym niedawno księdzu Janie Kaczkowskim. W ostatnim czasie właśnie ten duchowny jest, choć fizycznie był, darem dla Kościoła czyli dla wszystkich nas. Gdyby tym młodym, pryszczatym ludziom ktoś pomógł zrozumieć fenomen księdza Jana, to by się wyrzekli tego ciemnogrodu w którym teraz tkwią.
    Co do pomnika na Chryszczatej, czy gdziekolwiek indziej, tam gdzie przypadkowo czy nawet umyślnie wysadzono podziemny szpital i zginęli ranni, pomnik mi nie przeszkadza. Nie zgadzam się jedynie na dowolną treść na tablicy. Żołnierz, który choć podlegał rozkazom, nie dopuścił się przemocy na bezbronnej ludności zasługuje na prawa kombatanckie. Nie wnikałbym do jakiej formacji należał, jeżeli jej celem była walka o podstawowe prawa swojego ludu.
    Brzmi to trochę naiwnie ale nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i z wojskiem mam tyle wspólnego, że 2 lata odbywałem zsw w czasach PRL. Rozumiem rozgoryczenie pewnego Łemka, który jako młody chłopiec został zwerbowany do UPA, narażał życie a po wojnie uznawano go jedynie za bandytę. Jestem w stanie wyobrazić sobie to, że skoro UPA walczyła w Karpatach do połowy lat pięćdziesiątych i to na swoim terenie, to wielu młodych upowców nie miało na rękach krwi niewinnej cywilnej ludności. Może to ich mieli na myśli ci co tworzyli ukraińską ustawę kombatancką?
    Od czego jest ten IPN skoro to my głowimy się za nich?

  8. #738
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?

    Ostatnio edytowane przez Browar ; 17-05-2016 o 23:04
    Pozdrav

  9. #739
    Zbanowany
    Na forum od
    03.2009
    Postów
    304

    Domyślnie Odp: Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?


  10. #740
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?

    Wątek został posprzątany, kilka postów trafiło do kosza, pozostałe do wydzielonego wątku. Sprzątanie było zgrubne bo dokładnie zrobić się tego nie da.

    Przed pisaniem w bieżącym wątku proszę trzy razy przeczytać tytuł wątku i dopiero pisać. W wydzielonym wątku są treści częściowo pasujące do wątku o konflikcie polsko-ukraińskim, ale tak jak nie da się dobrze oddzielić ich od bieżącego wątku tak nie da się ich okroić aby pasowały tam. Na przyszłość proszę się zastanowić co i gdzie piszecie.

    Wydzielony wątek po dyskusji w gronie adminów miał trafić od razu do zamkniętego działu, dajemy mu jednak jeszcze szansę.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 19-05-2016 o 21:58 Powód: Literówka

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Armia widmo na zboczach Chryszczatej
    Przez kpo15 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 66
    Ostatni post / autor: 15-07-2011, 13:58
  2. budynki na zboczu Stoja w Borżawie
    Przez buba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-06-2009, 10:37
  3. Obelisk UPA w okolicy Chryszczatej
    Przez Misieg w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-04-2009, 12:11
  4. Cmentarz na Chryszczatej
    Przez bertrand236 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 09-01-2005, 21:31

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •